Myydään hirsikehikko, Vantaa

Pura ja vie pois

Itä-Vantaalla olisi kehikko myynnissä.
6.5m*8.0m h.2.5m. Lohenpyrstönurkat. Rv 1958. Ikkunat ehjiä.
hp. 1000€
[email protected]

3

859

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jouko alttila

      terve olen espoosta
      voiko hirsikehikkoa tulla katsomaan
      paikan päälle
      soitatko minulle
      gsm 0400 444418

      terveisin
      jouko alttila

    • TS

      Myyty

    • Lehdestä luin

      60 vuotta vanhaa hirtta omistava

      9.8.2012 08:57




      Kyllä hirrestä kannattaa rakentaa, mutta oikein. Suurin osa arvostelee nykyhirttä, jossa oikeastaan hirttä on vain sen nimi. Puu on usein heikkolaatuista, liimasta tulee moninkertaisia "höyrysulkuja", maaleilla tehdään hirren pinta hengittämättömäksi, tiivistämiseen käytetään muovipohjaisia materiaaleja jne.
      Kun tällainen rakenne tehdään nykynormien mukaan on siinä aivan yhtäsuuri vaara epäonnistua, kuin muissakin rakenteissa.
      Esim. betonirakenteiden normeissa on ollut iätajat, että betonin rakenteellisen kosteuden poistumista pitää odottaa 28 vuorokautta, eli 4 viikkoa,ennekuin rakenteet saa peittää tai muuten jatkaa rakentamista. Sanokaapa minulle, missä Pudasjärven kaupungin rakennuksessa on noudatettu vaikkapa tätä normia? Luulen, että ei missään.
      Tässä tulevassa hirsitalossa on todennäköistä, että tehdään tämä sama (normien vastainen) virhe, kun on NIIN KIIRE saada se uusi koulu pystyyn. Siinä tullaan kuitenkin varmasti käyttämään betonia ja paljon. Eli rakenteisiin jää kuutiokaupalla vettä homeen yhdeksi polttoaineeksi.
      Siis luulen, että suurin osa on kuitenkin huolestunut tavasta rakentaa uusi koulu nykyhirrestä.
      Jos seinä (hirret) ovat 30 sentin luokkaa on rakennuksen ylläpito ja käyttö erittäin haastavaa mieluummin ongelmallista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      147
      6774
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      63
      5883
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4529
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      100
      4456
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      159
      4263
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1650
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      402
      1536
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      82
      1359
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      30
      1345
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      42
      1122
    Aihe