Omistan Pentaxin ja Nikonin rungot ja monia hyviä manuaalilaseja. Pentaxilla on hyvä kuvata manuaaliputkilla, Asahi Pentax, Zeissin Jena tai Tamronin adaptall-2, kuvat onnistuvat Penalla m-moodissa, valitsemalla aukko putkessa ja herkkyys rungosta. käyttämällä kameran ael-nappia runkossa, joka laskee optimaalisen ajan. Program-moodikin toimii aika kivasti. Bonuksena kuvanvakain pelaa optisesti aina 800mm asti. Toimii kokeilussa hyvin Tamronin 300mm telekonverter 2 kokoonpanossa, vaikka optinen kuvanvakain ei ole yhtä tehokas kuin linssiin rakennettu pitkillä polttoväleillä. Mutta, miten saan Nikonin rungon pelaamaan samoin? Malli on D70. Pena on K100D. Natiivit kuvakennot Sony made, Nikonilla omat prossut, Penalla Fujin prosessorit kuten tulevatkin mallit. Nikonilla Tamronin adaptall-2 sovitteella runko kuvaa vain täydellä aukolla. Runkossa on tarkennusmoottori.
MF-kuvaus Nikonilla
5
165
Vastaukset
- nkgeuwqeb
Sinun pitää hankkia Nikonin "työläismalli".
Kaikki Nikonin omatkaan objektiivit ei toimi halvoilla aloittelijarungoilla. Se on sitä markkinapolituukkaa, jolla kansa pakotetaan ostamaan uusia linssejä.
Käytä objektiivia himmennetyllä aukolla (pimeänä) niin toimii, mutta toimiiko valotusmittari? - kuvaaja.
Nikonin halpiksissa ei toimi valotusmittaus manuaalilaseilla.
Pentaxissa teet asian liian vaikean kautta. Laita av-moodi, ja aseta aukko objektiivista. Valotusaika lasketaan reaaliajassa eikä tarvi painaa muuta kuin laukaisinta.- Ilmo Häiskä
Sainpa vanhalta kuvaajalta lisää tietoa. D70.ssa on mm.tarkennusmoottori rungossa, mitä ei esimerkiksi ole uudessa 3200 mallissa. Toimii siis vanhat ruuvi Nikonit hyvin, mutta Ilmeisesti vain Pentax osaa mitata manuaalisesti vaikka minkä kakkulan runkoon stop down metering menetelmällä jos olet valinnut aukon ja herkkyyden. Program moodissakin pelaa aikas hyvin vaikka valotusvirheitä saattaa olla. Nikonilla pitäisi olla ainakin Tamronin adaptall-2 linsseillä ai-s sovite.
Ilmo Häiskä kirjoitti:
Sainpa vanhalta kuvaajalta lisää tietoa. D70.ssa on mm.tarkennusmoottori rungossa, mitä ei esimerkiksi ole uudessa 3200 mallissa. Toimii siis vanhat ruuvi Nikonit hyvin, mutta Ilmeisesti vain Pentax osaa mitata manuaalisesti vaikka minkä kakkulan runkoon stop down metering menetelmällä jos olet valinnut aukon ja herkkyyden. Program moodissakin pelaa aikas hyvin vaikka valotusvirheitä saattaa olla. Nikonilla pitäisi olla ainakin Tamronin adaptall-2 linsseillä ai-s sovite.
Nuo halpis Nikonit eivät osaa mitata valotusta manuaali opiskoille, mutta kalliit mallit hallitsee senkin. En muista millä malleilla manuaaliputket toimii oikein.
- HintaPolitiikkaa
Kysymys on hyvin yksinkertaisesti siitä että, se maksaa se tarkennusmoottori siinä
Nikonin rungossa osana jo niin paljon ettei sellaista laiteta alottelijarunkoon sillä
rahalla millä noita uutenakin aina myydään D3000-5000 sarjalaisia.
Koska ne ei oo mitää D90 taikka D7000 croppikennoisia liki tonnin hintaisia kameranrunkoja vaan meinattu ihan eri käyttäjäryhmälle.
Jotkut muut asiat maksaa oikeesti enempi kun ohjelmoidut valikko toiminnot tuotannossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee622099Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."41756Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2311232En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71920Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20832Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.57826Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?104731Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38678- 19666
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?92659