http://www.infoworld.com/t/platforms/microsoft-exec-open-source-model-endangers-software-economy-582
http://www.infoworld.com/t/platforms/microsoft-exec-open-source-model-endangers-software-economy-582
kaupalliset toimijat pelkäävät tosissaan avointa, ilmaista softwarea, joka aiheuttaasatojen miljardien dollarien tappiot jo nyt joka vuosi, kun yhä useampi toimija vaihtaa open sourceen kiertääkseen lisenssimaksut. Open source on myös näppärä keino kiertää verotusta, koska ilmaisesta ohjelmistosta on paha periä edes alvia.
http://www.infoworld.com/t/platforms/microsoft-exec-open-source-model-endangers-software-economy-582
kaupalliset toimijat pelkäävät tosissaan avointa, ilmaista softwarea, joka aiheuttaasatojen miljardien dollarien tappiot jo nyt joka vuosi, kun yhä useampi toimija vaihtaa open sourceen kiertääkseen lisenssimaksut. Open source on myös näppärä keino kiertää verotusta, koska ilmaisesta ohjelmistosta on paha periä edes alvia.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Linux-yhteisö on onnistunut yhdessä muun open source-yhteisön kanssa painamaan softabisneksen jo hyvin ahtaalle. Jopa suuret toimijat kuten NASA ja USA:n armeija sekä pörssit ja kaikki muukin bisness-maailma ovat vaihtaneet tai vaihtamassa open sourceen. Myös yritykset ja kotitaloudet vaihtavat kiihtyvään tahtiin open source-ohjelmistoihin.
Kaupallisen softan elintila käy yhä ahtaammaksi koko ajan ja tulojen menetykset alalla kasvavat holtittomasti koska open source vie ilmaisella hinnalla voiton. Samalla valtioiden taloudet kärsivät suuret veromenetykset kun open source-ohjelmista ei missään päin maailmaa makseta alveja tai muitakaan veroja.
Linux ei ole pelkästään harmiton ilmainen käyttis, vaan todella markkinat vaarantava ilmiö, josta on tullut kulovalkean tavoin leviävä "tauti", joka nakertaa pohjaa kaupalliselta toiminnalta koko maailmassa. Avoimen koodin sosialismi leviää yhä nopeammin ja nopeammin korvaten ahneuden lain uudella sosiaalisen, ilmaisen yhteisjakamisen lailla.
Hauskinta tilanteessa koko maapallolla on se, että edes lainsäädännöllä ei voida enää puuttua open sourcen käyttämiseen. Nyt on myöhäistä yrittää kääntää sitä kehitystä, että tulevaisuus kuuluu ilmaisille, avoimille softa standardeille, jotka open sourcen yhteisö määrittelee kaikille muille toimijoille.
Atrvoisa kaupallista koodia tekevä koodari, sinä olet pian työtön. Nyt on aika hankkia uusi ammatti.
myy aina, open-soosia on vaikeaa myydä !
linuks" leviävä "tauti"....0,76%. Ei tuo ihan siltä näytä tilastojen valossa!
propagandaa, ainoastaan laiton kopiointi on ongelma, open-soosi sellaisenaan on ihan sekundaa eikä uhkaa olemassaolollaan muuten kuin tietoturvaongelmien muodossa joissakin tapauksissa !
idiootti, lue nuo uutisartikkelit jos et muuten ymmärrä, että open source on todellinen uhka. Ja open source on aina laadukkaampaa kuin kaupallinen koodi jo siksi, että riittävän moni silmäpari käy koodin läpi ja auditoi sen moneen kertaan. Siksihän linuxin bugitkin korjataan äkkiä pois.
on open-soosit, linkku-urpoille sopivaa sekundaa ja skeidaa !
Kaikki open soosit on täyttä kakkaa. Etenkin libreoffice, joka on tubuttimissa jo oletuksena ja reistailee aina! Firefoxin bugit ovat jo kuuluisia! Sekin on tubuttimen oletusselain.
Tubutin ja muut open soosit ovat siis toimimattomuuden symboleita!
Ei kai kukaan ole luullut että nuo trollailijat täälläkin ihan palkatta lyttäävät open sourcea, joku niille tuosta jatkuvasta sonnan suoltamisesta maksaa.
Microsoft maksaa näille open sourcen lyttäjille. Fed jäi jo kiinni siitä, että on itse asiassa töissä Microsoftilla. Microsoftin fudin levittäjä jää lopulta aina kiinni. Fed jäi varsinaisesti paskat housussaan kiinni siitä, että on Microsoftin palkkalistalla. Vittu mikä rotta! En ikinä menisi itse töihin Microsoftin kaltaiseen ryövärifirmaan.
siinä vaan puhuu, winkuista kokemusta vuodesta 1992 eteenpäin, avuton linkkura oli pelkkä halpa vitsi vielä siihen maailmanaikaan vai mitä linkku-urpot ?
Jos tilannetta tarkasteltaisiin shakkipelinä, niin open source on nyt ajanut pelin tilanteeseen "shakki". Kaupallisella toimijalla on enää muutama liike jonka jälkeen peli on matti, open source on voittanut. Eli nyt plataan kaupallisen softan ja open sourcen shakin loppupeliä, jossa kaupallisen softan kuninkaalta loppuvat siirrot kesken aivan muutamalla siirrolla.
Juuri se kutkuttava vaihe, jossa vastustajaa on kivaa kiusata enää pelin pitkittämiseksi vaikka matin voisi tehdä samantien lähetillä ja huoralla tai huoralla ja hevosella.
On harhaa että open source olisi ilmaista. Sen ympärillä on valtava joukko kaupallisia (lue: maksullisia) yrityksiä. Itse asiassa isoissa softaprojekteissa lisenssit ovat marginaalikustannus.
Pääosa kaikisesta open sourcesta on ilmaista. Ja kehitys jatkuu kohti maksullisuuden loppumista koko ajan. Laitevalmistajat ja kuluttajat eivät enää suostu maksamaan softasta. Softa joko otetaan ilmaiseksi open sourcena laillisesti tai sitten se käydään piratisoimassa jostain piratebayn tyyppisestä paikasta. Immateriaalista on jatkossa pakkokin tulla siis ilmaista.
Kansantalouden kannalta valtioiden kannattaisi tukea avoimien ohjelmistojen tekijöitä. Säästyisi rahaa oman valtion alueella kulutettavaksi. Sääntö ei tietenkään päde Yhdysvaltojen kohdalla, mutta mitä siitä!
Exergy sinä olet, etkä mikään prof.turhapuro - kylä minä tiedän!
Exergyn kohtalo on vähän epäselvä. Kaveri on joko poistunut palstalta tai kuollut. Veikkaan palstalta poistunutta, mutta kuolemaa ei varmaan voi kokonaan sulkea poiskaan ennen kuin linux-yhteisön sisällä tieto liikkuu ja sällin kohtalosta saadaan joku tieto.
ole, masentunut ehkä hieman vaan on kun ei tuo avuttoman linkkuran levitys-projekti oikeen ota edistyäkseen, promille-lukemissa mataa rypistyksen suosio sitkeästi aina vaan !