Hei, olen 17v lukiolainen ja minulla on tarkoitus muuttaa omilleni vuodenpäästä jonnekkin etelä-suomeen. Ongelma on, etten saa opinto tukea, sillä vanhempani tienaavat liian paljon, mutta en saa myöskään vanhemmiltani sellaista tukea, että sillä eläisi.
Asumis tukea saisin noin. 200e/kk ja vanhempani tukevat minua toisella 200e/kk, mutta me kaikki voimme varmaan olla samaa mieltä, ettei ihminen pysty elämään tuolla määrällä.
Olen siis miettinyt, että voinko näinollen turvautua sossuun? Olisin tässä vaiheessa täysi-ikäinen ja tietääkseni sossu on velvollinen maksamaan tukea jos vuokran jälkeen ei jää 500e elämiseen. Mutta tässä tapauksessa kaikki mitä saan on 400e/kk joka ei riittäisi edes vuokraan.
Joten onko minun mahdollista saada sossulta tukea elämän aloittamiseen omillani, vai käskevätkö he vain minua jäämään vanhempieni luoka, kun siellä on kuitenkin koti missä voi ilmaiseksi asua.
Millä elän?
9
318
Vastaukset
- laiskapaska
Hanki töitä.
Ongelma on, että aijon jatkaa lukiota uudessa sijainnissa, joten töiden tekeminen ei ole niin yksinkertaista jos haluan samalla menestyä tulevissa kirjoituksissa. Tämän jälkeen töiden etsiminen ei ole tosin mikään ongelma.
- kaverikas
Käu lukio vanhempien luona asuen loppuun. Voit keskittyä opiskeluun ja kirjoituksiin paljon paremin, kun ei ole jatkuva huoli rahasta ja toimeentulosta. Lukiokirjat ja muu eläminen, mahdollinen kotiin ja muualle matkustelu kun ei ole halpaa todellakaan. Lukion kun suoritat hyvin arvosanoin, niin pääset helpommin opiskelemaan ja ainakin korkeakouluopinnoissa ei enää vanhempien tulot vaikuta opintotukeen. Kerkee sitä itsenäistyä ja elää omaa elämää sittenkin.
- annamennä
Vanhempien tulot eivät vaikuta opintotukeen enää sen jälkeen kun olet muuttanut pois kotoa. Niin kauan kun asut kotona niin vaikuttavat.
Itse muutin 18 vuotiaana opiskelijana pois kotoa eikä vanhempien tulot vaikuttanut enää mihinkään.Kävin kyl asiaa kysymäs kelalta ja hänen mukaan vaikuttaa. Jännä juttu jos ei sulla vaikuta o.O
- noin on!
Kela ja sossu antavat omia "mutu" neuvojaan kuten kaikki muutkin. Pyydä ohjeet kirjallisina vasta sitten ne ovat päteviä ja niihin voi vedota.
Sitä ennen lue vaikka: http://www.toimeentulotuki.net/2009/ttt-18v.php
Tokihan siis sossukin voi sinua avustaa mutta voivat myös vaatia, että vaadit vanhemmiltasi avustusta enemmän kuin sen 200e/kk. Sossu voi tietyin edellytyksin myös "ulosmitata" vanhempiesi tuloja sinun elatukseesi jos maksavat sulle tt-tukea ja vanhemmillasi on maksukykyä.
Sossun tarkoitus ei ole rahoittaa varakkaiden vanhempien lasten koulutusta.No se on hyvä tietää, ettei nykyään edes valtion virkailijoihin voi luottaa... Mutta joo mun kannattaa kyl perehtyy noihin lakisäädäntöihin enemmän ja käydä keskustelemassa sossu tätien kanssa.
Mutta jos he pakottavat vanhempieni maksamaan enemmän, eikä vanhempani tästä uutisesta ilahdu, säilytän mielummin välini heihin ja jään kiltisti kotiin. Tai sitten elän vain sen vuoden hyvin vaatimatonta elämää ja katson, että saanko juuri jonkun soluasunnon halvalla.
- Vink Vink
Kerää marjoja ja sieniä kun niitä myymällä voi tienata tuhansia.
- Tuleva sossun täti
Kyllä mä mieluummin luottaisin niihin virkailijoihin ennemmin kuin suomi24-trollaajiin. Vähän lähdekrittiikä hei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2696687SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p805301Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.1054245SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2693691Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat643449Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1463179Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2422795Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2752121SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden451643Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo491525