Ostin Garmin GPSmap 62s navigaattorin.
Ajattelin käyttää sitä paikkojen etsintään. Siis etsin kartasta koordinaatit ja navigaattori sitten ohjaa oikealle paikalle. Näin kuvittelin.
Tunnen koordinaatistoja, astetta, minuuttia, sekunttia pohjoista leveyttä jne. Sama paikka myös muodossa astetta, minuutit ja sekunnit asteen desimaaleina.
Mutta hienosta navigaattorista en löydä sellaisia. Siinä on satelliitti-ikonin alla paikkakoordinaatit muotoa
KKJ 3395346
27 6681984
Kun yritän laatia reittipistettä kirjoitan asteet kaikilla tavoilla, ne eivät tallennu vaan näyttöön tulee sijaintipaikan koordinaatit muotoa
KKJ 3395346
27 6681984
Mitä koordinaatistoa ovat yllä esitetyt koordinaatti-lukusarjat?
Vai mikähän on pielessä?
Vaikea alku
6
277
Vastaukset
- WGS-84
Kepsissäsi on valittuna väärä koordinaatisto. Katso Setup ja sieltä jostain etsit paikan jossa valitaan käytettävä koordinaatiosto. Sen pitää olla WGS-84.
- Helppoa heinäntekoa!
Käyttöohje löytyy linkistä:
http://www8.garmin.com/manuals/GPSMAP62_FIKayttoopas.pdf
Lue sivulta 5:
Reittipisteiden luominen:
Ensin muodostat reittipisteen, kohta: REITTIPISTEIDEN LUOMINEN
Sitten luet kohdan: REITTIPISTEEN MUOKKAAMINEN
Eli reittipisteen muokkaustoiminnolla voit kirjoittaa reittipisteeseen haluamasi koordinaatit.
Sitten vain menoksi siihen reittipisteeseen!!
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Lue myös sivu 30, kohta: SIJAINTIMUOTOASETUKSET
ja sivu 31, kohta KARTAN SFEROIDI (pitää olla WGS 84) - eläkeläinen
Kiitoksia tiedoista. Sitä vaan pitkään ihmettelin että miksei perusasetuksissa ollut valmiina vaikkapa yleisintä koordinaatistoa. Tutkin että voisivatko ko. koordinaatit olla joskus käytettyjä uusasteita joissa suorakulma on 100 astetta.
Mitä ovat "KKJ" (N) ja "27" (E) -järjestelmät?- Qoogle tietää
Lukasepa vaikka tuolta!
http://geowiki.fi/KKJ
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kartastokoordinaattijärjestelmä
- ☺Sananmuunnoksia☺
Tulipa mieleen, että jos sinä siirrät koordinaatteja vanhoista paperikartoista gepsiin,
niin tarvitset ehkä koordinaattien muunnosohjelman:
http://www.maanmittauslaitos.fi/kartat/koordinaatit/muunnosohjelma-euref89 - eläkeläinen
Tulipa hyvää palautetta, aivan uutta tietoa. On sitä pudonnut jo kärryiltä mutta voihan yrittää päästä takaisin!
Kiitoksia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset miltä kiihottuminen teissä tuntuu
Kun miehellä tulee seisokki ja ja sellainen kihmelöinti sinne niin mitä naisessa köy? :)1108406- 402565
- 1222277
- 231946
Miksi kohtelit minua kuin tyhmää koiraa?
Rakastin sinua mutta kohtelit huonosti. Tuntuu ala-arvoiselta. Miksi kuvittelin että joku kohtelisi minua reilusti. Hais151684- 111499
Kyllä poisto toimii
Esitin illan suussa kysymyksen, joka koska palstalla riehuvaa häirikköä ja tiedustelin, eikö sitä saa julistettua pannaa161452"Joka miekkaan tarttuu, se siihen hukkuu"..
"Joka miekkaan tarttuu, se siihen hukkuu".. Näin puhui jo aikoinaan Jeesus, kun yksi hänen opetuslapsistaan löi miekalla141399- 151282
Kristityt "pyhät"
Painukaa helvettiin, mä tulen sinne kans. Luetaan sitten raamattua niin Saatanallisesti. Ehkä Piru osaa opetta?!.121183