Hei
Jos otan moottoripyörästä akun pois talveksi, niin meneekö pyörän mittarit (matkamittari) sekaisin?
Akku pois talveksi
11
2829
Vastaukset
- sekasin voi mennä
vain kello.
- Turhaa !
Älä suotta ota akkua pois ! lataile sitä ainakin kerran talvella ! jos ei onnistu käytä pyörää kuumaksi asti !
"hätätilassa" virran kytkeminen ja valoen pikainen laitto päälle auttaa akkua säilymään.
Jos akku on kovassa pakkasessa pitkään tyhjänä..on jäätymisvaara.
- msdifsdifsd
Jos tuollatavalla saisi matkamittarin nollattua niin minulla akku olisi kerran kuukaudessa irroitettuna.
- rocket III
Mulla triumph rocket III ja aina ollut akku pois talvella . Ei poistu kuin trippimittarin kilometrit ja niillähän ei ole mitään väliä , eihän .
- En ole irroittanut
Ainoastaan kello menee sekaisin, miks se akku pitäis irrottaa talves, hmm... nykyisen pyörän ostin uutena 2004 ja kertaakaan en ole akkua irrottanut, pyörä on talvet pressunalla ns. kylmässä varastossa, keväällä käynnistynyt aina ekalla, ainiin kerran ei lähtenyt, ei sanonut mitään, kun vahigossa olin sitä ulos siirtäessä napsauttanut "tappokatkaisijan" päälle, se pois ja heti hörähti.
- rr1000
Akun irrottaminen sekottaa ainakin ABS-systeemin. Onneksi netistä löytyy reset ohjeet.
- CBF1000 -07
Akun irroittaminen ei sotkenut mitään muuta kuin kellon. Useampana talvena on ollut kuitenkin kiinni ja on kyllä hemmetin paljon helpompi homma kuin irrottaminen. Lataaminenkin onnistuu.
- .
hapettumien riski pienenee irrottamalla akku
- Ylläpitolaturi
Mulla ylläpitolaturi aina kiinni kun pyörä on tallissa, ja kyllä pelaa.
- NIIN tuota..
Ei sitä aina tarvi narussa pitää.. muutaman päivän jakso silloin tällöin. Väittävät, että laturin lähes 14V jännite pitkään jatkuvana ei olisi paras mahdollinen säilytysmuoto.
- En ole irroittanut
NIIN tuota.. kirjoitti:
Ei sitä aina tarvi narussa pitää.. muutaman päivän jakso silloin tällöin. Väittävät, että laturin lähes 14V jännite pitkään jatkuvana ei olisi paras mahdollinen säilytysmuoto.
Ilmankos niitä akkuja toiset vaihtaa vuoden välein, kuten edellisestä kommentistani ilmenee, en ole akkuani koskaan irroittanut talvisäilytyksen ajaksi, enkä sitä myöskään ole ladannut säilytyksen aikana ja se on tosiaan alkuperäinen akku, pyörän ostin uutena 2004, niin enkä myöskään käynnistele sitä talven aikana, no jokainen tavallaan ne.. siksiköhän se on toiminut, kun en turhaan lataile, vai oliko akut silloin parempia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun634571KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1643512Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?632854- 1492811
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492674- 241913
- 241801
- 301646
- 1741630
- 421342