Onko joku tutkinut tarkemmin nykyisten miniläppärien tai halvemman hintaluokan kanettavien laitteiden virran kulutusta?
Onko olemassa uudempaa artikkelia kuin googlella löytämäni. Uusimmat olivat vuodelta 2008 vai onko joku kokeillut mittarilla henkilökohtaisesti?
Ajattelin kokeilla järjestelmää jossa pelaisin edelleen tällä tehokkaalla (ja tehosyöpöllä) pöytäkoneella ja sitten touhuta netissä pienemmällä tietokoneella kuten miniläppäri. Nehän eivät maksa paljoa ja eivät tietääkseni kuluta läheskään niin paljon energiaa.
Kysymykseksi muodostuukin se kun miniläppäri/kannettavan hinta alimmillaan noin 299-400 euroa pystynkö kuollettamaan ostetun tietokoneen hinnan pienemmällä sähkön kulutuksella?
Laskujeni mukaan oma koneeni kuluttaa n. 0,7 - 1 e/viikko eli vuosikustannus on n. 40-60 euroa riippuen siitä olenko vain netissä vai pelaanko.
Äkkiä laskettuna kulutuksen pitäisi olla alle 10 euroa vuosi mikäli hinta kuoleentuisi 4-5 vuodessa. Koneen käyttöikä olisi on todennäköisesti 7-10 vuotta. Lisäksi tuona aikana kuluu todennäköisesti muutama akku..
Mitä mieltä olette pystyykö kannettavan hinnan kuolettamaan vai ei?
Tietokoneen virrankulutus
0
219
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502244Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖25988Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82952Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914- 68873
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54853Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me121842Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10773vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22753Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749