60 luvun rivari, tasakatto (puuta). Homevaara?

aika kallis

Kävin kattomassa erästä 60-luvulla tehtyä rivitaloa. Muuten tiilestä, mutta katto tasarakenetiden ja puuta. Sisältä katto oli hutaisten maalattu jollain kummallisella värillä - vähän kuin lakkaa.

Onko syytä epäillä hometta?

Entä kuinka suurella todennäköisyydellä tämän ikäiset ja -kaltaiset talot ovat riskirajalla tai homeessa?

Kyselen kun tasakatoista aina varoitellaan. Minkäslaista neliöhintaa näin vanhoissa on. Sijainti pääkaupunkiseudulla.

11

876

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hometalo

      Noin vanhassa talossa ja erityisesti puu-tasakatossa on aivan varmasti hometta JA PALJON.

    • 8+20

      Vanha rivitalo? Tasakatto?

      Forget it.

      Tai voit antaa hintatarjouksen, mutta laita vähintää -40% pyyntihinnasta. Säästyvällä rahalla varaudu hometalkoisiiin. Noin vanhoissa talkoissa on pitkä lista piileviä ongelmia.

    • ostin uuden rivarin

      1960 -70 luvuilla rakennetut rivarit eivät yksinkertaisesti ole hintansa arvoisia pääkaupunkiseudulla. Hintoja pitäisi oikeasti rukata 40 - 60 % alaspäin, että niiden hinta vastaisi niiden teknistä arvoa. Tuon ikäisissä rivareissa on valtavasti korjausvelkaa, joka ei näy yhtään mitenkään hinnassa. Tosiasia kuitenkin on, että jos rivarin pyyntihinta on 200 000 euroa, niin siitä on turha tarjota 120 000 euroa koska ensi viikolla tulee joku valopää, joka maksaa siitä 195 000 euroa ja tekee kaupat. Mutta sehän onkin se sijaintisijaintisijainti, joka niissä maksaa. Sittempä otetaan vastaan 50 - 100 000 euron arvosta remonttia, joka ei vaikuta juuri mitenkään asunnon myyntihintaan sitten kun itse pitäisi siirtyä eteen päin. Mutta se sijainti voi olla sen arvoinen?

      Osta suosiolla uusi rivari. Uuden hinta voi olla vain 10 - 20 % vanhaa kalliimpi, mutta pitkässä juoksussa säästät reilusti rahaa. Sijainnista voit joutua tinkimään kymmenen kilometriä, mutta voi olla rahallisesti kyllä sen arvoista.

      • ätkii

        Uudessa asunnossa voi olla netin toimimattomuutta.


    • home sweet home ;)

      Kattohome ei yleensä haise alas lämpökonvektion viedessä hajua ylöspäin. Tämän takia kattohome tasakatoissa on todella pirullinen. Jotkut koittaa peittää hometta lakkamaalilla tai ns. kultamaalilla.

    • Niittyleinikki12

      Meillä on kodisamme todennäköisesti homevaurio. Lopullinen syys-seuraus
      johtuuko se vanhasta läpipaskasta katosta, johon on jo uusi rakennettu.
      Syykin tähän kauttaaltaan jo purettuun kattoon on jo osiltaan tiedossa. Kun
      vanhan katon jokin suurehko tuuletus/sisäänmeno räppänä oli vuosia sitten
      viikkotolkulla kesällä auki ja kesällähän tunnetusti joskus sataa..
      Näistä järkevistä päätöksistä mitä sen aikainen hallituksen puheenjohtaja
      jätti tekemättä, kostautuu nyt pahoina huoneistovaurioina. Oli silloin JÄRKEVÄMPÄÄ
      seurata, kuinka moni ASUU MEIDÄN SIIVELLÄ vesimaksun suhteen. Ts. Tämä
      olikin TAAS vain ja ainoastaan hyttysenkakka itämeressä verrattuna homevaurioihin rivitaloasunnoissamme. Joten mitä opimme tästä? Asianomainen
      toivottovasti tuntee pistoksen sydämmessään. Kalja ja makkara teki taas tehtävänsä. Näin Jyväskylässä. Kiitos ja näkyviin!

    • arkkitehti 60v

      Tasakatot olivat 60-luvun villitys. Nyt ne ovat valitettava homepommi. Aiemmin toimin useassa kohteessa tarkastajana ja ilmiö oli seuraava todella monessa kohteessa:

      - talvella sataa lunta ja taloyhtiö käy kolaamassa sen pois. Vaihtoehtoisesti käytetään teräviä lapioita.

      - kola/lapio tekee bitumiin useita reikiä. Kevään tultua lumet sulavat ja vesi tihkuaa katon rakenteisiin. Kukaan ei huomaa tätä vuosikausiin.

      Tälläisiä ongelmia tulee jatkuvasti eikä niitä helposti huomaa. Seurauksena on todella ikävä ja vaikeasti huomattava kosteusongelma. Todellinen pitkän ajan homevaurio.

      Huono juttu kaikenkaikkiaan ja vaikea välttää koska tasakatot kestävät lunta moniverron huonommin.

    • katon maalaus

      Kävin yhdellä näytöllä perheeni kanssa ja juuri tälläisiä vahingon peittelyyrityksiä oli.

    • ei homeelle
    • humuheikki1

      Miksei kukaan koskaan kerro että on ollut rakentamassa tai suunnittelemassa näitä taloja.he he.......

    • ingenjör

      Älä osta 60-luvun tasakattorakennusta. Älä edes puoleen hintaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      64
      2040
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      32
      1614
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      99
      1102
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      45
      850
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      793
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      23
      692
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      29
      640
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      34
      563
    9. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      548
    10. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      122
      528
    Aihe