http://www.scb.co.th/scb_api/index.jsp
Jokin aika sitten kurssi oli alle 38 thb toivottavasti suunta jatkuu
Jokin aika sitten kurssi oli alle 38 thb toivottavasti suunta jatkuu
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
ei mitään merkitystä tavalliselle turistille joka 2-4 viikkoa Thaimaassa viettää...hinnat ovat sitä luokkaa että ihan sama mikä kurssi on siis onko sw 38.80 vai 40.00 vai 41.00 tai jopa 45.00....lennotkin maksaa paljon enemmän kuin siellä viikkojen oleminen....ja lentoihin ei kurssi vaikuta..
No vastaanpa huvikseni, sorry.
Katsoin just esimerkiksi Finnairin edestakainen Helsinki- Bangkok- Helsinki, olisin voinut napata heti lennot 09.12-26.12 hintaan 696E.
Toki päiviä voi vaihdella, mut joulunajan matkat tuohon hintaan ois melkosen hyvä diili?
Mä käyn keväällä ja syksyllä.
Jos avautuu tilaisuus (raha, loma) käyn talvella kans.
Nyt alkoi kiinnostaa 6.1-30.1 h.846E
.
Mulla menee 3000E/reissu/kk ja 2 reissua/vuosi.
yht: 6000E.
Noiden kurssien 38,8 ja 45 ero 6,2thb/ E tekee 37200thb.
Säästö siis olisi n. 960 Euroa/ vuosi.
Sillä maksaisin jo reilusti joka kolmannen matkan lennot.
Vaihdan käteiset Eurot paikan päällä ja säästän entistä enemmän luottokortin käyttöön verrattuna.
Rahanvaihtopisteistä näkyy suoraan paljonko eurolla saan, eikä mitään muutä
palkkiota tule.
Että kurssilla on merkitystä.
Vaikka ero olis 1 baht, ottaisin kyllä senkin 6000thb vuodessa pois.
Tämäkin on yksi osa mun rahanhallintaa joka mahdollistaa 2krt. vuodessa Thaimaassa käynnin.
Toi oli siis vastaus "eli lopettakaa moine"kirjoitukseen ja lisäys että olen mäkin "tavallinen turisti".
En yhdy Kiteen,mutta laskumallillie täysituki:)
tuo 45 on toiveajatelua joka ei ehkä ikinä enää palaa. Tarkoitin kyllä näitä 38...38,4...jne vaihteluita ja ja painotin vielä että tavallisen Thaimaassa kävijän kanssa. Normaalisti siellä käydään kerran vuodessa tai 2-3 vuosi. Eikä sinulla mene matkalla 3000 euroa...siihen kuuluu jo lennot ja siihen ei batin kurssilla ole mitään vaikutusta niin kauan ennenkuin taikku yhtiö alkaa lentää Helsinkiin. Perillä menee muutama satanen...sanotaan nyt vaikka 1000 euroa....per lärvi. Ja kun kurssi ero on 05-1.5 niin tuossa on se juttu...ei siis mitään merkitystä sillä tuo erotus menee siihen millaisen majoituksen valitsee...ei riitä edes busineksessa lentämiseen...säästö? Maksan kaikki ostokset luottokortilla eli kredit puolella kuten se nykyään on. Ja on aivan sama meneekö nostosta 150 bht ja pankki ottaa 8-12 euroa kerta...ei mitään merkitystä sillä tuo menee kuitenkin johonkin muuhun ja korttiraha on niin turvallista kuin riihikuiva....kukin tavallaan mutta tästä en periksi anna...valuutalla voi keinotella kun puhutaan miljoonista...ei turistin matkarahoilla mitään tekemistä tuon asian kanssa...
Laitoin vaan esimerkin omista säästöistä, ja käytin esimerkkiä 38,8 tai 45/ E koska tuossa aikaisemmin oli noi luvut. Miksi siis toi esimerkki joka ei ehkä palaa?. Kyllä jokaisen pitäis osata laskea tuokin ero.
Tämä esim. on mun reissuista kun menee 6000E/ vuosi Ilman lentoja, siis käyttörahoina Thaimaassa sisältäen majoituksen (n.450E).!.
Luottokorttia käyttäessä nostosta seinästä maksaisin 2E/kerta +2,5% noston summasta+ 150thb/nosto (3.75e kerta)
Koskaan en ole ostanut mitään luottokortilla Thaimaassa, joten en tiedä sen ostokuluista, ja tämäkö on se turvallinen tapa :).
Luulen et mulla on paremmassa turvassa rahat ja kortti safetyboxissa varustettuna omalla pienellä munalukolla paikassa jossa on kamera valvomassa.
Mä vaihtelen 200-400e kerralla rahanvaihtopisteestä ilman et luottokortti kulkee kylillä mukana. joten en maksele noita pankkien tai kauppojen kuluja kun en käyttele korttia. Kortti on mukana loppupäivien tai yllätyksien varalle ainoastaan.
Mut, kaikki riippuu siitä paljonko haluaa säästää.
24krt
ps. 1miljoona on 40.n kurssilla 25000E, oho! ihan vaikka setelikurssillakin.
Tuossa oli puute " Thaimaassa sisältäen majoituksen (n.450E).!."
piti olla per kuukausi, eli n.900E/ vuosi.
minä taas ostan lähes kaiken vain luottokortilla...lennot. majoituksen jne. Käteistä seinästä takseihin, pääsymaksuihin, yötoreille jne. Luottokortilla ostokset ovat turvallisia ja esim. lentolipusta saa rahat pois jos ostanut luottokortilla mutta käteisellä ei saa....näin kävi esim. airfinlandian tapauksessa. Jos kortti häviää niin sen voi kuolettaa 24/7 ja sen jälkeen et vastaa enää siitä. Toinen kortti sen takia mukana jos jotain sattuu..kortti menee rikki jne..,.,Käteinen ei ole koskaan turvassa....ei niitä voi koko ajan pitää siellä jossain safetyboxissa...ja ei todellakaan kamertat Thaimaassa ole monessakaan paikassa. Kortti on aina mukana ja sitä on helppo käyttää. Kuten sanoin niin joka reissulla kuulee kun joku on päässyt käteisestä eroon...varkaita on thaimaassa. Myös rahanvaihto maksaa vai luuletko että tekevät sen ilman kuluja...miksi väität että se on ilmaista...ei todellakaan ...miten sinulla menee 3000 euroa per kuukausi...siis miten...meitä on 3 henkeä ja ostellaan, syödään ja tehdään matkoja eikä me lähelläkään tuota...mitä sinä teet että saat 700-800 euroa menemään viikossa?
Outoa edes väittää että maailmalla pärjää käteisellä....ilman korttia on turha edes lähteä ja tuon riihikuivan kanssa matkailee enää vanhukset ja luottotiedottomat.
ja 10 miljoonaa on 250 000 euroa....mutta minähän sanoin että tuolla kursilla ei ole mitään tekemistä turistin kanssa joka 2-3 viikossa kuluttaa perillä rahaa 1000 euroa.....tästä tässä oli kysymys...ei mistään muusta.
kun matkustaa maailmalla niin sanan "säästää" voi unohtaa....kun pysyy kotona niin silloin rahaa säästyy..muuten sitä vaan menee oli sitten rahan vaihtokurssi mikä vaan.
Minä käyn Thaimaassa kerran vuodessa. Joku vuosi jää kyllä väliin. Avasin Bangok Bankissa itselleni tilin. Sain siihen Visa kortin jolla nostan tililtäni automaatista rahaa. Joitakin sairaalamaksuja olen myöskin kortilla maksanut. Suomesta lähetän netin välityksellä tililleni rahaa silloin kun katson kurssin olevan mielestäni kohdallaan. Kokeilin Suomessa ystäväni ravintolassa toimiiko kortti Suomessa. Kyllä toimi. Näin toimien tulee rahan vaihtokulut halvimmaksi eikä tarvitse mitään muita järjestelyjä.
miksi kerrot asioita jotka ei pidä paikkaansa? Turisti ei saa pankkitiliä Thaimaassa vaan pitää siellä asua ja olla tuloja säännöllsiesti. Minulla on säännölliset tulot talosta mitä siellä vuokraan ja on paikallinen pankkitili jonne ne rahat menee. Minun kortti ei käy Suomessa ja epäilen ettei myöskään sinun.
Minua kovasti ihmetyttää miksi kerrot jotain mikä ei voi pitää paikkaansa. Kun turisti marssii Thaimaassa pankkiin ja haluaa tilin niin ei TAKUULLA onnistu. Ja se Visa toimii ihan missä vaan vaikka on Suomessa hankittu mutta turisti ei sitä myöskään Thaimaassa eikä varmaan monessa muussakaan paikassa.
kyllä thaimaassa voi tilin avata jokainen. jopa minullakin on sellainen, . mutta tuo visa on kyllä varmaan visa elektron.
http://www.bangkokbank.com/BangkokBank/PersonalBanking/DailyBanking/Accounts/Pages/Default.aspx
älkää nyt ihan höpöjä haastako
Kasikorn bank kyllä onnistuu. Vakituista osotetta thaikuissa kysyivät ja sehän oli tiedossa. Kortti omallakuvalla,nätti:)
Minulle riiti osoitteeksi hotellin antama todistus.
Tammikuussa kurssi oli 39.60 eli kun vaihdoin 100€ kerralla niin sain 3960thb.Tämä siis valuutan vaihto kopissa.Hotellit ja pankit antaa huomattavasti heikommalla kurssilla.
tammikuussa? ...ja nyt on syyskuu....tammikuussa 2009 oli 45......
mä sain tammikuussa paikallisesta pankista tasan 41.
euron ja suomen loru on loppu.
liikaa työttömyyttä,pummeja,narkkareita,juoppoja,smugujaa,somaleitaa,välinpitämyyttä,korruptiota ja oman edun tavoittelua.
onneksi on thaimaa ja muut velattomat maat mihin voi mennä aloittamaan uuden elämän.
www.velkakello.fi
Et ihan tasan voi mennä
voihan perse noita mainitsemisiasi perusteita. eikkös taikamaassakin ole noita kaikkia paitsi somaleita?
ja niin paljon kuin sinunkin heimolaiset ovat hikeä ja verta vuodattaneet sinun ja lapsiesi puolesta. suomen puolesta.
siis mitä v%&tua sä höliset uuno?
ensinnäkään mä en ole kenenkään v#tun heimolainen ja jos mä synnyn johonkin skeidamaahan ni tarkottaakse et mun pitää kärvistellä siellä loppu elämäni??jää sä tänne maksaa mut me lähetää kattelee jotain muita juttuja.
jopa mun vaari joka on ollu 5 vuotta rintamalla sano et jos olis vähän nuorempi ni lähtis kiitää suomesta...vuodata sä vaan niitä kyyneleitäs.