uusivuosi

jaakli

onko kokemuksia uudenvuoden vietosta Lissabonissa?

5

641

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitkähän mahtavat olla odotukset? Portugalissa asuvana voin kertoa, että vuoden vaihtumisen vietto maassa on lähinnä konsertteja, tanssiaisia sekä syöntiä ja juontia ja ilotulityksia, jos kunnan vain rahat riittävät. Yksityishenkilöt ampuvat raketteja joka tapauksessa. Lämpötila Lissabonissa on luokkaa 10-15 C. Sateen riski luonnollisesti on olemassa, mutta ankarasta kuivuudesta kärsivässä maassa on sade tarpeen. Tehkää haku netistä sopivilla hakusanoilla. Youtube: http://www.youtube.com/results?search_query=ano novo lisboa&oq=ano novo lisboa&gs_l=youtube.12...3330.10310.0.12787.15.15.0.0.0.0.234.2247.3j10j2.15.0...0.0...1ac.1.L3AcWeBv_1w.

    • jaakli

      Kiitos masseur! Odotukset on nähdä huikea ilotulitus, kuin Madeiralla, onnistuuko Lissabonissa?

      • Funchal on luonnollisesti tunnettu ilotulituksestaan. Tämän vuoden vaihteessa siihen käytettiin rahaa 800 000. Raketteja laukaistiin 39 pisteestä kaikkiaan 38 000. Lystiä kesti 12 minuuttia, http://sicnoticias.sapo.pt/vida/article1084327.ece (videon alussa on mainospätkä). Rahat tulevat kaupungin matkailunedistämisbudjetista. Vieraita tulee näytelmää katsomaan paitsi lentäen myös risteilylaivoilla.

        Kysymys on kai siitä, minkäasteinen ilotulitus riittää. Yleisesti ottaen voi sanoa, että kyllä ilotulitukset Portugalissa pärjäävät hyvin vastaaville suomalaisille.


    • jaakli

      Voi ei Suomen ilotulitukset riitä, kun on Madeiran ilotukset nähnyt! Niissä on sitä jotakin. Suurta ja mahtavaa kaipaan ja samalla paikkaa missä en ole vielä käynyt.

      • Minä en asu Suomessa vaan Azoreilla. Virkkeellä "Yleisesti ottaen voi sanoa, että kyllä ilotulitukset Portugalissa pärjäävät hyvin vastaaville suomalaisille." tarkoitin aivan tavallisia ilotulituksia Portugalissa. Minulla on se kuva, että niihin ylipäätään satsataan täällä enemmän kuin Suomessa. Asuin Helsingissä vajaa 16 vuotta Linnanmäen vieressä yhdellä Helsingin korkeimmista paikoista, josta minulla hyvä tilaisuus nähdä läheltä kaikki Helsingin keskustan alueen ilotulitukset.

        Madeiran ilotulitus on aivan oma lukunsa. Yllämainitsemani luvut kertovat sen mittakaavasta. Palaahan jo pelkkää rahaakin 800 000 e. Jos komean ilotulituksen näkeminen on matkan tavoite, niin päätös Madeiran matkasta vuodenvaihtessa on varmasti oikeaan osunut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      31
      1935
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1890
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      379
      1773
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1158
    6. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1131
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1113
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1076
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1025
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      50
      1011
    Aihe