uusivuosi

jaakli

onko kokemuksia uudenvuoden vietosta Lissabonissa?

5

588

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitkähän mahtavat olla odotukset? Portugalissa asuvana voin kertoa, että vuoden vaihtumisen vietto maassa on lähinnä konsertteja, tanssiaisia sekä syöntiä ja juontia ja ilotulityksia, jos kunnan vain rahat riittävät. Yksityishenkilöt ampuvat raketteja joka tapauksessa. Lämpötila Lissabonissa on luokkaa 10-15 C. Sateen riski luonnollisesti on olemassa, mutta ankarasta kuivuudesta kärsivässä maassa on sade tarpeen. Tehkää haku netistä sopivilla hakusanoilla. Youtube: http://www.youtube.com/results?search_query=ano novo lisboa&oq=ano novo lisboa&gs_l=youtube.12...3330.10310.0.12787.15.15.0.0.0.0.234.2247.3j10j2.15.0...0.0...1ac.1.L3AcWeBv_1w.

    • jaakli

      Kiitos masseur! Odotukset on nähdä huikea ilotulitus, kuin Madeiralla, onnistuuko Lissabonissa?

      • Funchal on luonnollisesti tunnettu ilotulituksestaan. Tämän vuoden vaihteessa siihen käytettiin rahaa 800 000. Raketteja laukaistiin 39 pisteestä kaikkiaan 38 000. Lystiä kesti 12 minuuttia, http://sicnoticias.sapo.pt/vida/article1084327.ece (videon alussa on mainospätkä). Rahat tulevat kaupungin matkailunedistämisbudjetista. Vieraita tulee näytelmää katsomaan paitsi lentäen myös risteilylaivoilla.

        Kysymys on kai siitä, minkäasteinen ilotulitus riittää. Yleisesti ottaen voi sanoa, että kyllä ilotulitukset Portugalissa pärjäävät hyvin vastaaville suomalaisille.


    • jaakli

      Voi ei Suomen ilotulitukset riitä, kun on Madeiran ilotukset nähnyt! Niissä on sitä jotakin. Suurta ja mahtavaa kaipaan ja samalla paikkaa missä en ole vielä käynyt.

      • Minä en asu Suomessa vaan Azoreilla. Virkkeellä "Yleisesti ottaen voi sanoa, että kyllä ilotulitukset Portugalissa pärjäävät hyvin vastaaville suomalaisille." tarkoitin aivan tavallisia ilotulituksia Portugalissa. Minulla on se kuva, että niihin ylipäätään satsataan täällä enemmän kuin Suomessa. Asuin Helsingissä vajaa 16 vuotta Linnanmäen vieressä yhdellä Helsingin korkeimmista paikoista, josta minulla hyvä tilaisuus nähdä läheltä kaikki Helsingin keskustan alueen ilotulitukset.

        Madeiran ilotulitus on aivan oma lukunsa. Yllämainitsemani luvut kertovat sen mittakaavasta. Palaahan jo pelkkää rahaakin 800 000 e. Jos komean ilotulituksen näkeminen on matkan tavoite, niin päätös Madeiran matkasta vuodenvaihtessa on varmasti oikeaan osunut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7142
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5328
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe