Hei, täältä näytti löytyvänkin juttua raaan lihan syönnistä, mutta kyselisin vielä vähän.
Jos kissa syö pelkästään raakaa lihaa, niin riittääkö multicat tabletti (1tabl./2kg.), eli nelikiloselle kissalle annan kaksi tablettia päivässä?
Paljon on kerrottu annettavan possun suikalelihaa, sydäntä ja kanaa, sydäntähän ei ymmärtääkseni ole hyvä antaa päivittäin? Kuinkas kanan laita, voiko antaa kanan nahankin? Olen ajatellut ostavani tulevaisuudessa possun ulkofilee kimpaleita ja leikkaavani sitten sen paloiksi, mutta voiko siitä antaa myös sen alkoisen rasvan? Olen myös kuullut, että pitäisi ennemmin olla naudan lihaa kuin possua, minkähän takia? Kumpi siis kissalle parempi vaihtoehto, possu vaiko nauta?
Muutenkin kaikki ruokinta info olisi tervetullutta, koskien kissaa joka syö vaan raakaa lihaa.
raaka liha
3
742
Vastaukset
- ??
Miksikä sydäntä ei voi antaa kerran päivässä????
- raakaaaaaaa
Jos kissasi on jo aikuinen, sen kalkin laskeminen ei ole niin tarkkaa kuin se on pennulla. Johtuu siitä, että kalkin tarve on siinä vaiheessa vain luuston ylläpitoon, eikä niinkään kasvuun ja kehitykseen liittyvä. Multicatin tai Calfosumin annostukset on syytä pitää ohjeidenmukaisina, sillä liiallinen kalkin saantikin on vaarallista.
Sydäntä saa antaa vaikka joka päivä, sydän ei ole sisäelin vaikka sisällä sijaitseekin, vaan se on lihas, niin on myös possun kieli joka on hyvää tavaraa. Sisäelimiksi luokitellaan maksa, munuainen jne. joissa on lisänä liiallinen A-vitamiini (maksa) sekä virtsansuodattimena toimiminen (munuainen).
Kanan nahka on se missä on lähes kaikki rasva joka kanassa on, juuri nahan alla. Jos kissasi on hoikka tai laiha, voit antaa nahkoineen jos se on pyöreä eikä lihomisen varaa ole, ota nahka pois. Barffaajat antaa broiskun siivet kokonaisina luineen ja nahkoineen.
Possun lihan rasvan sanotaan olevan niin kovaa, että se tukkii solukot. Mutta jos rasvaisimpia paikkoja ei anna koko ajan, voi ajoittain antaa. Pitää vaan katsoa sen kissan omaa rasvavarantoa. Kissalle pitää olla rasvaa jonkin verran enemmän kuin ihmiselle ja vaikka koiralle, mutta liika on liikaa siinäkin.
Naudanliha on suhteessa kalkkiköyhää tavaraa ja siksi se ei ole paras vaihtoehto. Liiallinen naudanlihalla (punainen liha) syöttäminen aiheuttaa kalkkivajetta ja lisää paperbone syndrooman riskiä. Kana on ehkäpä lähinnä kissan luontaista ravintoa, syöhän kissa myös lintuja hiirien lisäksi.
Mieluiten siis ei yhtä lihaa päivittäin vaan vaihdellen mahdollisimman erilaista. Myös riista on hyvää vaihtelua ja jopa allergikoille sopivaa (hirvi, poro, kani jne.).
Raakaa syövälle kissalle siis se kalkki on tärkeää, varsinkin pentuvaiheessa erittäin tärkeää olla tasapainossa. Kalkin saanniksi käy luiset lihat (raaka luu ei sälöydy joten voi antaa), munankuorijauhe (itse tehty), Multicat (sisältää myös vitamiineja ja hivenaineita, Calfosum (kalkkivalmiste). Luiden kanssa on hyvä olla varovainen, sillä liiallinen luumäärä voi myös tehdä tukoksen suoleen. Luisten tuotteiden antaminen onkin syytä aloittaa pikkuhiljaa. - kissamestari
Ei possu ole niin rasvaista etteikö sitä voisi antaa. Rasva ei tee kissalle pahaa. Hiilihydraatit lihottavat kissaa, ei rasva ja proteiini. Nautaa voi myös antaa täysin huoletta.
Hyvä suhde kissanruoan ja raa'an lihan syöttämiseen on 60/40 tai 50/50. Tällöin ei tarvitse antaa multicattia. Mutta jos raakaa on enemmän, voi multicatin antaa. Ja muistetaan syöttää kissanruoka ja raaka liha eri aikoihin! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2867923Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1724178Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1752470Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy292228Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17892080- 471590
- 491565
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s111496Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421284- 1661225