Onko normaalia että 12- viikkoinen Keeshond puree niin että veri lentää, siis minua. Alkaa mennä hermot tämän kanssa!
Keeshond pentu puree
5
445
Vastaukset
- Ehkäpä ei,
nyt aivan normaalia ole. Asian epänormaaliudesta voit koiralle hienovaraisesti huomauttaa vaikka laittamalla käden nyrkkiin ja näin estää pureminen. Jos mahtuu niin voit myös työntää nyrkin riittävän pitkälle sen suuhun. Tai vaihtoehtoisesti käsi suorana kurkkuun ja pitää hetken. Kolmas tapa ottaa alaleuasta kiinni ja pitää kiinni hetken. Nämä ovat koiraihmisen hienovaraisia keinoja huomauttaa koiralle että voisi olla varovaisempi leikkiessään. Ei se sitä kuitenkaan pahuuttaan tee, ei vain ole tottunut siihen että pitää varoa loukkaamasta leikkikaveriaan.
Kannattaa pitää käsillä myös puruluita. Kun kyllästyt itse olemaan puruluu, niin tarjoa koiralle sellainen. Kannattanee myös ohjata mielenkiinto muuhun leikkimällä vaikka vetoleikkejä jollain vanhalla t-paidalla tai rukkasella. - Kekekekeeshond
Olen hankkimassa keeshondia. Onko se muuten evakko koiraksi hyvä? Pureeko se? Siis paljoa.. Pelkään puremista. E ole kuitenkaan onneksi haukkuherkkä
- Kekekekeeshond
Evakko? oho siis Ensimmäiseksi .
- Sopii se
Kekekekeeshond kirjoitti:
Evakko? oho siis Ensimmäiseksi .
hyvin ensikoiraksi. Eikä ole mikään himopureskelija kuin penskana, kuten lähes kaikki haukut. Jos sellaisen otat, niin huomaat sen hurmaavan hymyn. Hampaat lievässä irvessä kun näkee omistajan tai tutun, mutta se on tosissaan vain hymyilyä. Aika helppo se on kouluttaa tavoille, melkein itsekseen oppii. Koiraksi vähän kissamainenkin. Joo, ja ei hauku mitenkään erityisen paljon. Mutta ihan maanhiljainenkaan ei ole.
- Dakota
Toki voi purra mutta opetahhan hälle ettei sellanen peli vetele.
Ei tiedä pentusi kuin kovaa voi ottaa kiinni. Ei, jollet sitä kerro/osoita että missä se raja kulkee. Pentusi niin elämän aluillaan että otahan heti vaan puremiset pois. Ja hyviä neuvojahan jo täältäkin olet jo hyvän tukun saannu.
Nii, ja itelläni myös muun koiralauman jatkona myös "kessu". Nyt jo kahdeksan mutta edelleen se ihana hymy tulee kun esim. kaupasta tulen tai muualta asioilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.315166- 353563
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1833223- 112365
- 281976
- 121887
- 1621821
- 1051332
- 141208
- 1371134