New build

4 way GTX 580 (saa halvalla)
vaiko pari GTX 690

Perusteluita niin performancen,virran,hinnan yms. perusteella
itse en näistä paljon mitään tajua, mutta tuli veronpalautuksia sen verran että voi pelimasiinan pistää kasaan!
5161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sanotaanko näin että 2 x 690 on viisampi vaihtoehto. Vie vähemmän virtaa ja hyödyttää enempi kuin 4 x 580.

Tehohyötysuhde yli 2.n kortin kokoonpanoissa on todella huono.
2 korttia crossfiressä / sli.ssä on jotakuinkin sen 2 x kortin tehot. Mutta jo 3 way kokoonpanossa se 3.s kortti ei tuo lisätehoa kuin osan siitä mikä kapasiteetti olisi. ja 4.n kortin kokoonpanossa sen 4.nnen kortin tuoma lisähyöty on jotain 10-20% eli todella vähän. Eli 2 korttia on maksimi jos haluaa niille rahoilleen oikeasti vastinetta. 4 way setit on himokellottajien ja äärirajoja hakevien extremeharrastijen juttuja joissa ei teho-hinta-hyötysuhteelle ole merkitystä.

Äänestä
  • Jaa niin, lisätääns vielä että kerran pelimasiinasta kyse niin osta vaikka ensin 1kpl 690. Varmasti riittää tehot siinäkin joka peliin vaikka sulla olis 3 x eyefinty näyttöviritelmäkin. Käytä vaikka osa rahoista huippuprossuun mikäli et ole vielä sitä hankkinut. Voithan hommata sen toisen 690.n jälkikäteenkin mikäli pelit eivät pyöri maksimi asetuksilla ja 3x eyefinity setin 3D näytöissä maksimi resoilla 120fps koko ajan :P

    Äänestä

Kiitosta vastauksesta, pistän varmaan nyt alkuun ainakin yhden tommosen kuusysikymppisen sitten ilaukseen muiden komponenttien kanssa.

Äänestä

690 8GB versiona. 4gb (vaivaiset 2gb gpu:ta kohti) muistia on niin vähän, että sillä ei paljoa pyöritellä pelejä 2k tai 4k resoluutiolla, 8xSSAA ja 3 monitorilla.

4gb versiota voi ajatella lähinnä 120Hz monitori käyttöön, mutta ei tarkkoihin resoluutioihin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Antinörtti79 kirjoitti:

4 way GTX 580 (saa halvalla)
vaiko pari GTX 690

Perusteluita niin performancen,virran,hinnan yms. perusteella
itse en näistä paljon mitään tajua, mutta tuli veronpalautuksia sen verran että voi pelimasiinan pistää kasaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu