aina valmiina

väsynytähän

mul on sisko, se on mua melkeen 3 vuotta vanhempi ja sil on pieni lapsi joka on koht 7kk vanha. Ja se on seurustellu nyt 2 vuotta sen jätkän kaa. Ongelma on se ettei sen lapsen isä hoida sitä ollenkaa, ni aina ku tarvii apuu mun sisko soittaa mulle. Tottakai mä haluun auttaa mut oon viettäny viikkoja siellä valvoen. Ja nyt yks kerta sanoin sille etten lupaa mitää, ni se laitto perää vihasen viestin etten kuulemma välitä muista kuin itsestäni ja kavereista. Miten mä voin selittää mun siskolle etten voi aina olla siel, ilman et se suuttuu?

3

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neuvoja.

      Et ehkä voikaan selittää, ilman että siskosi suuttuisi, mutta tee hänelle kuitenkin selväksi, että tarvitset myös omaa aikaa.

    • elämän totuus

      ei ole veljen velvollisuus hoitaa siaren ongelmia perheasioissa.kerro siskollesi että ottaa neuvolaan tai perhe-neuvolaan tai sosiaaliviraston työntekijään yhteyttä ja varaa ajan.menee selvittämään että tarvitsee tukea kodin ja lapsenhoidossa,jos ns isä ei sovellu tehtävään.parempihan hänen olisi jo itsekseen lapsensa kanssa.ehkäpä lapsen isä ei ole valmis vuosiin pere elämän haasreisiin ja kotiaskareet lisäksi.sisikosi pitää varata ammatti-ihmiseltä aika soskun puoleen ja mennä kertomaan huolensa ja uupumuksensa.hän tarvitsee tukea ja tukihenkilöä arkeen.olen itse nuorena uupunut lapseni kanssa,koska isänsä ei ollut vastuullinen.apua saa kun rohkeasti kysyy ja kertoo että ei enää jaksa.ei lasta oteta huostaan tämän takia! rohkeasti vaan pidät puolesi,ei ole sun tehtävä ja velvollisuus olla aina siskosa apupoikana,hänellä on oma elämä ja ns puoliso

      • väsynyttähän

        totta, se ei oo mun tehtävä, ja oon yrittäny miljoona kertaa sanoo sille että se tarvii apuu et menee ja kertoo sen. Niin ei, ku se luulee et ihmiset pitää sitä huonona äitinä jos se ei ite pidä lapsestaaan huolta. Toinen on se että taon sen miehen päähän, että nyt on aika aikuistua!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      87
      1724
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1232
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1123
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      68
      915
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      884
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      818
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      731
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      722
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      671
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      663
    Aihe