Mokkulan jakaminen usealle tietokoneelle?

Onnistuuko mitenkään esim. langattoman Linksys routerin avulla?

(PS. Tällä hetkellä routeriin on kytketty kaapelimodeemi, mutta nopeaa ja kallista yhteyttä ei enää tarvita)
6117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Riippuu ihan Linksysin mallista. Monissa modeemeissa/reitittimessä on usb litiintä ja osa tukee eri mokkuloita.

Äänestä

Onhan niitä wlan mokkuloitakin vuokrattavana ja maksimkytkynä tai käteiselläkin, niillä onnistuu tuo homma.

Äänestä

Laitat mokkulan johonkin koneeseen, jossa laitat verkkoasetuksista kaapeliyhteydelle valinnan "jaettu muille koneille", jolloin koneesi on se, josta yhteys lähtee modeemille ja sitä kautta muille koneille. Modeemista jako onnistuu sekä langalla että langattomasti.

Äänestä
  • Miten kaapeliyhteyden jakaminen liittyy mokkulaan?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hkjhjkhjkh kirjoitti:

Onnistuuko mitenkään esim. langattoman Linksys routerin avulla?

(PS. Tällä hetkellä routeriin on kytketty kaapelimodeemi, mutta nopeaa ja kallista yhteyttä ei enää tarvita)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu