Haaveissamme olisi maailmanympäri purjehdus johon varaisimme aikaa pari vuotta. Nyt kiinnostaisi millaisia reittejä muut tämän matkan tehneet ovat valinneet ja mitkä paikat kannattaa kiertää ja mihin ehdottomasti kannattaa mennä.
Maailmanympärysmatkan reitti
19
2601
Vastaukset
- Gigantti77
Ootko jo funtsinut minkä tutkan, biminin ja pesokoneen jne otat mukaan ja mistä hommaat?
- 29
Ootko funtsinut, mitä oikeastaan kysyttiin? Miksi tuollaista kysyt?
- Artsi7999
Jos lähdet Helsingistä, minusta Kustaanmiekka on hyvä reitti eka legillä. Älä pistäydy Kaunissaaressa.
- €urox
Pallo on vielä kiertämättä, mutta toki suunnitelmissa. Ehdottaisin että katsot muutamaa blokia, niin "perusreitit" hahmottuu. Esim Melinan blokista näet jonkinlaisen vaihtoehdon. Alkupää on varmaankin erillainen useilla veneillä. Karibian jälkeen tai ainakin panaman kanavan jälkeen reitit yleensä hieman yhtyvät. Mutta poikkeuksiakin on (Sarema, Manta). Minulla on kuitenkin sellainen ymmärrys että kolmen vuoden kierros olisi ainakin "milkyway"reittiä realistisempi. Ja täällä ehdotetut pesukoneet tietty tarviit mukaan vaikka varusteista et kysynytkään(;
- Nyt sohvapurjehtija
Voi se reitti olla erilainen alun jälkeenkin, sieltä ne mielenkiintoisimmat erot löytyvätkin. Paraikaa palloa kiertävistä mielenkiintoisin taitaa olla Valentina, ei mennyt Panaman kanavasta eikä sitä Australian pohjoisreunaa.
http://blog.mailasail.com/valentina - Skiglari
Oletko ystävällinen ja laitat myös blogien linkit, kiitos.
- WorldCruising Routes
Tarvittava tieto reiteistä aikataulusuosituksineen löytyy "matkapurjehtijan raamatusta" eli J. Cornellin kirjasta World Cruising Routes.
- Matti Lappalainen
Kahdessa vuodessa voit pallon kiertää. Jos haluat kiertää "turvallisia vesiä" sinun on mentävä Etelä-Afrikan ympäri, mutta kovin laihaksi matkasi jää, koska sinulla on kovin vähän aikaa, jos ollenkaan, tutustua niihin maihin, joissa pysähdyt. Todellinen maailmaan tutustuminen alkaa ehkä viidestä vuodesta. Miltä maailma näyttää matkan varrella 9 v matkalla voit tutustua sivuilla www.snoopy.fi
- Cattumaran
Kiitokset vinkeistä ja linkeistä :) Lisääkin saa lähettää.
Tosi mielenkiintoisia matkaketomuksia. Tässä onkin illat mennut niitä lukiessa..
- 7 meren soutuvene
Purjehdi luoteisväylän kautta Tyynellemerelle ja jatka siitä sitten Aasian itärannikkoa pitkin, on muuten jännittävä matka. Siittä Intian valtamerelle ja piipahtamaan Afrikan sarven vesillä ja Suexin kanavan kautta Välimerelle ja edelleen kotiin Euroopan rannikoita pitkin.
- Meri
Kannataa aloitta ihan Saimaalta, jos täältä neuvoja kysyt niin turhaan aloitat matkaa.
- N
Minä purjehdin mustikkametässä.
Onhan se niinkin, ettei tosipurjehtija kysele vinkkejä tällä laiturilla. Mutta haaveilla tietysti aina saa. Ja on olemassa ihmislaji, jolla ei mielikuvitus riitä edes haaveiluun ilman S24:n asiantuntevia vinkkejä....... Suotakoon se heille, samoin kun tyhmät vastaukset tyhmiin kysymyksiin.
- Valtamerille
Kateellisten panettelua..
- mun ehdotus
Älä ainakaan Somalian rannikolle mene lähellekkään. Teidät kaapataan ja sit olette vankeina vuoden.
- sy Snoopy
Lue ensin sivuja www.snoopy.fi ja tutki sitten Jimmy Cornellin kirjaa World Cruising Routes. Turvallisen veneen ja kartat ym saat multa ja ei kun matkaan. Tärkeintä on lähteminen. ettei sulle käy kuin niille tuhansille, jotka ovat miettinet tätä asiaa jo liian pitkään eivät enää pysty lähtemään.
- Alkumatkan ohje
Tämä oli hyvin sanottu. Lähteminen on tärkeintä.
Purjehdusohje alkumatkalle:
Liikkeelle Suomesta Juhannuksena, rantoja pitkin Biskajalle, Biskajan yli ennen syyskuuta, Iberian rannikkoa Lissaboniin tai Lagosiin, siitä Madeiran kautta Kanarialle marraskuun loppuun mennessä, ja sitten Karibialle jouluksi.
- Byxorna med
Muista ottaa hyvät housut mukaan, vaikka toisetkin, jos toiset o pesus.
- MitaanTietamaton
Suomenkielellä reittivaihtoehtoja on käsitelty jokseenkin kattavasti kirjassa
Matkapurjehtijan opas (2013) Auli Irjala.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1292073
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1051896Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?841669Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy641544Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M331202- 841183
Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm561142- 1101103
Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s471076Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet441023