Phu Quokilta Kambodzhaan?

Onkohan kukaan mennyt Phu Quokilta Kambodzhaan lautalla ( / lentäen). Onko vinkkejä?
- Tarvitaanko viisumia?
- Mistä lähtee lautta, mihin menee?
- Kambodzhan rannikolla mukavaa / mielenkiintoista paikkaa?
- Kohtuuhintaista asumista ed. paikalla?
- Onko Phu Quocilla paikallisia matkatoimistoja, jotka pystyisi järjestämään liput?
- Yms. muita vinkkejä muutaman päivän vierailuun?
3306
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei ole yhteyttä Kambodzaan. Saigonin kautta lentäen tai maitse Rach Gia´n kautta.

Äänestä

Suoraan et pääse lautalla Kamputsean puolelle. Useimmista hotelleista saat kyllä tilattua laivaliput mantereelle. Silloin tullaan hakemaan hotellilta ja hoidetaan laivan kyytiin.
Rach Giaan ei kyllä kannata laivalippua ottaa, kun sieltä on kuitenkin vielä aika matka rajalle. Itse otin liput suoraan rajalle Ha Tieniin.
Ihan sataman vieressä on matkatoimisto, joka hoitaa sut Kamputsean puolelle. Ne ottaa sulta passin ja yhden kuvan. Kesti pari tuntia ja viisumi passissa. Siitä saa myös bussiliput mihin sitte haluaaki mennä. Aika lähellä on rantakaupunki Sihanoukville. Ite en siellä käyny, vaan menin Kampotin kautta Phnom Pehniin.

Äänestä

Sihanoukville ja Kep ovat oikein mukavia rantakaupunkeja. Itse asiassa tykkään paljon enemmän Sihanoukvillestä kuin Vietnamin rantalomapaikoista.

Sihanoukvillestä löytyy eritasoisia majoituspaikkoja, hyviä ruokamestoja, useita hienoja rantoja joko palveluilla tai ilman. Venereisulla pääse upeisiin lähes autioihin saariin snorklaamaan. Shoppailu ei Kambodzan rannikkoseudulla ole mikään ykkösasia vaan rento oleilu ja ihmisten tapaaminen. Suosittelen!

Bussilla pääsee varmaan parhaiten, paikalliset matkanjärjestäjät osaavat auttaa. Viisumin Kambodzaan voi tilata etukäteen netistä, nopeuttaa toimintaa rajalla eikä anna tilaisuutta huijaukseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Reissuli kirjoitti:

Onkohan kukaan mennyt Phu Quokilta Kambodzhaan lautalla ( / lentäen). Onko vinkkejä?
- Tarvitaanko viisumia?
- Mistä lähtee lautta, mihin menee?
- Kambodzhan rannikolla mukavaa / mielenkiintoista paikkaa?
- Kohtuuhintaista asumista ed. paikalla?
- Onko Phu Quocilla paikallisia matkatoimistoja, jotka pystyisi järjestämään liput?
- Yms. muita vinkkejä muutaman päivän vierailuun?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu