Raneeni murtui kahdeksan v iikkoa sitten ja nyt mietityttää, että tuleeko siitä enää kättä hoitotyöhön ollenkaan.
Eli, kaaduin rullaluistellessa ja tietenkin oikea käsi jäi alle. Ranne turposi heti tapahtuman jälkeen voimakkaasti, mutta asento näytti hyvältä.
Röntgenissä todettiin värttinäluun hyväasentoinen murtuma, joka ulottuu nivelpintaan asti. Kirurgi päätti, ettei irtopalaa tarvitse rueta operoimaan sen hyvän asenno vuoksi. Käsi kipsattiin viideksi viikoksi.
Ranteen kipu ei tuntunut helpottavan kipsissä juuri lainkaan ja peukalo aiheutti hillitöntä kipua ranteen alueella sekä peukalon tyvessä osuessaan johonkin vielä kolmenkin viikon kuluttua kipsauksesta.
Käsi kontrolloitiin viikon ja kahden viikon kuluttua kipsauksesta uusilla kuvilla ja lääkärin lausunnon mukaan asento oli pysynyt hyvänä.
Viisi viikkoa kipsauksesta ranne kuvattiin ja kipsi poistettiin.
Ranne tuntui aivan hirveän kipeältä. Kaikki liikkeet oli hukassa. Kaikenlainen liikuttaminen tai esim. takin päälle pukeminen tuotti hillitöntä kipua.
Lääkäri katsoi kuvat ja totesi, ettei irtopala ole luutunut alaosastaan ja nivelpintakin vain osaksi. Päätti, että käsi lastoitetaan.
Tunti lastoittamisen jälkeen lääkäri soitti perääni ja kertoi, että ranteessani onkin kaksi murtumaa, kaksi erillistä irtopalaa, jotka kumpikaan ei ole luutuneet kunnolla. Toinen, poikittainen murtuma ei ollut näkynyt yhdessäkään aikaisemmassa kuvassa ja lääkärini mielestä ne olisivat vaatineet kirurgisen toimenpiteen heti tapaturman jälkeen. Aikoi konsultoida käsikirurgia ja päätti, että annetaan käden olla lastassa vielä pari viikkoa.
Lasta poistettiin viikon käytön jälkeen ja käsi kipsattiin uudelleen, koska kipu oli sietämätön.
Nyt odotan kipsin poistamista viikon kuluttua, sekä fysikaalisen kuntoutuksen alkamista, sekä mitä ortopedi on mieltä ranteeni kuntoutumisesta.
Hirvittää aivan oikeasti jos rannetta joudutaan vielä operoimaan kirurgisesti jos irronneet luunosat eivät olekaan luutuneet. Samoin hoitoalalla toimiminen mietityttää, jos ranne jää kovinkin heikoksi, miten siirtelen potilaita.
Onko kenelläkään toisella ollut tällaisia piiloon jääneitä murtumia, jotka olisivat ollet kirurgisen toimenpiteen tarpeessa?
Miten teitä on hoidettu ja miten käsi on kuntoutunut?
Murtunut ranne
3
2840
Vastaukset
- Murtunut SH
Hei!
Tilanteesi ei kuulosta kovin pahalta, sillä vammasi ovat melko lieviä. Kuntoutuksella tulee varmasti kuntoon. Eikä sitä leikkausta pidä pelätä. :)
Itselläni kävi onnettomuus 28.9. kaatuessani moottoripyörällä ja vas. kädessä mm. radiuksen ja ulnan päät murtuneet pirstaleisesti, radius halki n. 10cm matkalta ja muutenkin täysin dislokoitunut, ynnä muuta mukavaa. Käsi laitettiin sellaisenaan pakettiin ja minut kotiin odottamaan leikkausta. Kipu on infernaalinen. Huomenna pääsen leikkaukseen. Olen itsekin sairaanhoitaja ja uskon ja luotan siihen, että tuosta ranteen ja käsivarren luu-murskasta vielä toimiva käsi rakennetaan. :) - klipsklaps
Tsemppiä ja piiiiiitkää pinnaa! Mun murtuma värttinäluussa ei viime talvena ulottunut edes nivelpinnalle ja silti 6 viikon kipsaus oli yhtä tuskaa ja kuntoutus sen jälkeen aika tuskaista. Dorsaalista kallistumaa jäi ja fysioterapeutti oli sitä mieltä ettei ranteista koskaan tule entisenlaisia kun ne on murtuneet.
Liikeradoissa on rajoitteita, mutta ei onneksi mitää mikä töiden tekoa haittaisi. Myöskään mitään tuntohäiriöitä ei jäänyt. - mopotyttö85
Ei kuulosta pahalta murtumalta, mulla meni liikenneonnettomuudessa ranne kahdesta kohtaa poikki (murskautui) (värttinäluun ja kyynärvarren luun kohdalta)... käsikirurgi laittoi sen kokoon vaijereilla,metallilevyillä ja ruuveilla, käsi toimii moitteettomasti, ainoa mitä jäi niin kauhean näköiset arvet ranteen sisä-ja ulkopuolelle,jotka aikanaan paranevat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006464
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303873törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283250Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3761764- 331408
- 271340
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471013Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11976Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11900- 42879