Omega 96- haukut ja kehut

Kertokaa kokemuksistanne, mitä kannattaa huomioida jos omegaa on hankkimassa.
Auto tarjoaa minulle hintaansa nähden riittävästi ominaisuuksia, mutta miten on luotettavuus eri mallien välillä?
Kannattaako ostaa ainoastaan 8venttiilisenä jos ei halua ongelmia?? 16vkoneet öljysyöppöjä jo vähillä kilometreillä??
10254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mv6ssa kannet ei kestä!!!!!!!!!!!

Äänestä
  • Ei opelissa mitään vikaa voi olla?

    Äänestä

  • Ob80¡ kirjoitti:

    Ei opelissa mitään vikaa voi olla?

    Mv6 on huippu

    Äänestä

  • Jos von mv6 kirjoitti:

    Mv6 on huippu

    Vikatilasto?

    Äänestä

Kysy hinauspalveluilta mitkä ovat niiden parhaita asiakkaita. Myös ruostekorjaus firmoilta kannatta käydä kyselemässä.

Äänestä

toyotalla ollaan jo edellä :)

Äänestä
  • Onko kellään kirjoittajalla mitään omakohtaista kokemusta?? Ainakaan se ei paljoa tule ilmi kiroituksissa..

    Äänestä

  • Opel --------------- kirjoitti:

    Onko kellään kirjoittajalla mitään omakohtaista kokemusta?? Ainakaan se ei paljoa tule ilmi kiroituksissa..

    Mene tuonne: http://www.opelclubfinland.fi/forum/ ja sieltä lueskelet / liityt clubiin ja kyselet, saat varmasti tietoa vaikka kuinka paljon.

    Äänestä

98 Omegan omistajana voin sanoa, että ihan ok auto. Iso auto kuluttaa erilaisia niveliä ja muutamia erinäisiä korjauksia saattaa tulla eteen. Auto on todella hyvä ajettava ja ennenkaikkea vakaa. Kulutus on ison koon takia korkeahko ja yleensä takahelmat & ikkunantiivisteiden kohdalta alkaa ensimmäisenä näkyä ruostetta, jos sitä löytyy.

Automaattilaatikkoa en suosittele, koska ne eivät ole maailman kestävimpiä ja ennenkaikkea, koska automaattilaatikoita korjaavia (esim solenoidi rikki) liikkeitä ei löydy joka kylästä.

Kaiken kaikkiaan, ajettavuudeltaan hyvä auto, mutta ei todellakaan maailman halvin pitää. Myös varustelu on yleensä riittävä. Itsellä on 8-venttiilinen ja kyllä sillä on eteenpäin päässyt, mutta en silti väitä sen olevan maailman paras kulkine ;)

Äänestä

2,5 koneella kulkee ja vääntää tosi mukavasti, mutta reilummin ajellessa oikee bensasyöppö iso raskas auto.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


??????????????????? kirjoitti:

Kertokaa kokemuksistanne, mitä kannattaa huomioida jos omegaa on hankkimassa.
Auto tarjoaa minulle hintaansa nähden riittävästi ominaisuuksia, mutta miten on luotettavuus eri mallien välillä?
Kannattaako ostaa ainoastaan 8venttiilisenä jos ei halua ongelmia?? 16vkoneet öljysyöppöjä jo vähillä kilometreillä??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu