kun ostaa brittikissan niin tuleeko sille rekisterikirja et se on varmasti oikea.? rekisteröimätöntä norskiaha ei kannata ottaa ku ei tiiä mistä on peräsin ja onko ees norski. niin onko briteillä silleen et pitää olla rek että se on varmasti hyvä ja oikee britti..? ja ´paljoko nämä maksavat??
brittikissat..
tietä,ähöå¨pljk
1118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Mitään rotukissaa ei kannata ostaa ellei sillä ole sitä rekisterikirjaa tai rekisteröintitodistusta, koska niitä ei muuten luokitella rotukissoiksi. Eikä millään pysty varmistamaan, että pentu todellakin on sitä rotua mitä kerrotaan.
Hinnasta voit kysellä rodun oman yhdistyksen pentuneuvojilta tai kasvattajilta suoraan. Jokaisella kasvattajalla kun on oikeus hinnoitella pentunsa miten haluaa. Hinta riippuu myös siitä onko pennun vanhemmat esim. tuotu ulkomailta tai ovatko kovinkin hyvälinjaisia, sekä siitä mitä kaikkea pentujen teettämiseen on rahaa mennyt (testit eritoten). Veikkaisin, että hinta pyörii siinä 700-900 euron paikkeilla, mutta voin olla väärässäkin. Parempi kysellä kasvattajilta suoraan tai yhdistyksestä.