nyt taisin tehdä virheen!meillä on nimittäin tuo soseitten aloitusaika parasta aikaa, ja olen aloittanut hedelmäsoseilla, eli likka on syönyt mangoa, banaania, persikkaa ym. sitten kun yritin tarjota perunaa niin pihalle tulee suusta alta aikayksikön! peruna-porkkanavelli kyllä maistuu,mutta peruna tai porkkana tai sekaisin, soseena, ei tule kauppoja..mitenkähän nyt suu pannaan, minulla nimittäin..kyllä sitä "suolaistakin" pitäisi varmaan syödä! onko vinkkejä/kellään käynyt samanlailla?ei tässä nyt kamala kiire kai ole, tyttö on n. 4 kk,mutta..kohta alkaa olla kiiru. en imetä, eli tutteli on pääruoka-aine neitillä.
soseet
voi ei
2337
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Annat vain sitkeästi perunaa pienen määrän. Ja aloitat sillä joka kerta, sitten vasta jotain muuta. On todettu, että uuteen makuun tottuminen vaatii n. 12-15 maistamiskertaa. Eli ihan normaalireaktio muksullasi on :))
Meillä ei kelvannut perunat tai muutkaan kasvissoseet heti alkuun vaikkei mitään makeita soseita oltu annetukaan. Vaihdettiin hedelmäsoseisiin, ja parin kk:n päästä alkoi kasviksetkin maistua, tosin peruna aiheutti vatsavaivoja, joten sen kanssa piti vielä odottaa toiset pari kuukautta.
Jotkut sekoittavat hedelmäsosetta kasvissoseiden sekaan, niin saavat menemään pottua ja muutakin kasvista.