Bungalowit?!

Oletteko ikinä yöpynyt bungaloweissa? MInkälaisia kokemuksia niistä? Tarkoitus olisi kk olla poikaystävän kanssa thaimaassa ja kierrellä ja kaarrella eri paikoissa. Meillä on käyttö rahaa 3000e yht, joista lennot on jo erikseen maksettu. Mitään kalliita hotelleja meillä ei ole varaa paljon käyttää, joten bungaloweissakin toiv. turvallista yöpyä?
16727
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Jep oon monet kerrat monessa erilaisessa. bungalowejaha alkaa nykysi thaimaan tunnetuilla reissusaarilla olemaan aika monenlaisia, 4euron bambubungalowista kalliimpiin betoni bungaloweihin. Kaikissa oon kokenu oloni ihan turvalliseks ja nukkunu hyvin mutta ehkä nuo bambusta/puusta rakennetut vetää vähä enempi ötököitä ja gekkoja puoleensa (eivät kylä häiritse ainakaa itteeni ku bungaloweissa on yleensä hyttysverkot). Teillä tuo budjetti nyt o sellanen että ei tarvii välttämättä ihan halvimpaan tyytyä vaa voitte keposeen laittaa 10-15euroa/per nokka/yö. Mut kantsii niitä halvempiaki kokeilla on niissä oma fiilis. Ei muuta ku hauskaa matkaa! turha sielä mitää peljätä, ystävällisiä avuliaita ihmisiä!

Äänestä

voi kiitos kivasta tsemppaus viestistä. :) vähän alkaa jo jännittää! No, ei pidä stressata vaan lomailla sit ku sinne pääsee..

Äänestä

näkee ettei teillä ole mitään näkemystä Thaimaan hintatasosta ja varmaan olette olleet vain Kanarialla. Thaimaassa saa katon päälle ja 2-3 tähden hotelli maksaa n. 10 euroa yö..saa kyllä halvemmakin mutta noin keskimäärin. Siis asuminen maksaa n.500.1000 euroa max....yleensä voi tehdä sopimuksen että 2 viikkoa maksaa 200 euroa jne. 3000 euroa on ihan mahdoton raha tuolla...
Pieni vinkki että mitä lähempänä Phuketin saarta olette niin sen kallimpaa.

Äänestä
  • 3000thb riittää noin kuukaudeksi pattayalla yhdelle, kun hotellilaskua ei huomioida.
    Aina reissu on maksanut sen satasen päivässä, vähintäin.
    Niin ja alkoholia en käytä.

    Äänestä

No ei se 1500/per nokka nyt mikään niin älytön raha ole jos haluaa kierrellä eri saaria ja bailata vähän rajummin pari kolme kertaa viikossa, syödä välillä hienommin, tehä usean retken viikossa, nukkua välillä paremmissa paikoissa, ostella kotiin viemiseks kamiskaa..jne. siis toki hommia saatte tehä et saa viimesenki pennin menemään mutta kyllä se onnistuu :D

Äänestä
  • Älähän nyt sentään liioittele, kyllä matkaillessa rahaa palaa.
    1500€ riittää korkeintaan kahdeksi viikoksi, kun asuu halvalla.

    Äänestä

Mennään Khao Lakiin jouluna, joka peak season eli kalleinta aikaa. Maksamme ilmastoidusta bungalowista 28 e / yö. Bungalow on tilava, siinä on jääkaappi, kylppäri, terassi ja ympärillä puutarhaa. Rantaan 10 min kävelymatka. Lähellä kauppa ja ravintoloita.

Majoitumme nyt 1. kertaa tuollaisessa "bungalow-kylässä" - aiempaa kokemusta vain hotellien bungaloweista, jotka hintavia.

Äänestä

Ihan ensimmäistä kertaan Thaimaahan ollaan menossa, kyllä. Nuoria ollaan ja pitäähän se Thaimaakin päästä tsekkaamaan, kun siitä niin paljon hyvää puhutaan. ;)

Meidän budjetti on semmoinen, että halutaan varmaan pari kertaa viikkoon käydä syömässä paremmin, alomaholiakin varmaan tulisi otettua, mutta luulen, että kerran viikkoon riittää bailaaminen. Haluamme käydä myös varmaan Krabilla, tietysti Bagkokissa ehkä myös Phi Phillä (eli muutamia retkiä). Plus matkatuliaiset.

Onko teillä mitään suositeltavia paikkoja meille? Lähdemme hankkimaan sieltä mahottomasti uusia kokemuksia, seikkailuja, mutta myös rentoutumista. Mitä siellä kantsii tehä ja missä käydä? :) Ainakin tuo sukelluskin kiinnostaisi!

Vähän hirvittää kyllä toi rahapolitiikka miten toi 3000e riittää kaikkeen kuukaun ajan, ku tottunu näihin suomen hintoihin, mutta kai se sitten riittää.. Luottokortti varuiksi mukkaan.

Kiitos kun auttelette hätäistä pulassa!!! ;'D (tosin vielähän tässä on monta kk reissuun)

Äänestä
  • Kysyn ihan uteliaisuudesta,onko puurot ja vellit sekaisin,eli 3000 batia
    vain 3000 euroa oli reissukassanne.
    Jos bateja niin ei riitä... sehän on vain noin 65 euroa.
    Selitä,niin keskustellaan...reppukokemusta on paljonkin.

    Äänestä

Pitkästä aikaa kävin täällä katsomassa mitä kirjoitellaan, niin sama meno jatkuu eli ei haluta asiallisesti vasta jos joku jotain kysyy. Tää nuoripari ei tainnut kysyä rahojen riittävyydestä yhtään mitään, vaan kokemuksia bungaloweista.

Katselkaa kaikessa rauhassa suomessa netistä majoitus vaihtoehtoja. Varatkaa yhdeksi tai kahdeksi yöksi majoitus ja sitten paikan päällä seuraaviksi yöksi. Majoitusta varatessa kannattaa ottaa huomioon myös kuuluuko aamiainen hintaa ja millainen se on. Minusta parasta ovat olleet pienet bungalowkylät jotka ovat ihan meren rannalla. Mikä sen mukavampaa kuin aamiainen hietikolla tai nauttia illallista ja katsella kun aurinko laskee mereen.

Suosittelen myös matkaopas kirjan ostamista, niistä saa puolueetonta tietoa eri kohteista ja majoitusvaihtoehdoista, niissä kerrotaan eri paikoista niin kuin asiat on. Yleensä täällä keskustelupalstoilla monilla on niin varmat mielipiteet ja tykätään, että kaikkien pitää tehdä niin kuin minä tein ja vain minun mielipiteeni on oikea.

Itse tykkään Mondon oppaasta, myös Markus Lehtipuun Thaimaa kirjasta saa hyvää tietoa. Mondosta ilmestyi uusintapainos viime vuonna, eli yhteystiedot on tuoreita. Siitä saa myös hyvää tietoa mistä ja miten kannattaa ostaa esim. bussi- tai junaliput, lautoista, rajanylityksistä ym.
Minulla itselläni aina mondo mukana ja siihen olen myös tehnyt iselle tärkeitä muisiin panoja. Tietenkin myös Lonely Planet Thailand travel guide on omatoimimatkailijoiden raamattu. Kannattaa käydä kirjastossa tai kirjakaupoissa tutustumassa niihin.

Äänestä
  • Pitkästä aikaa kävin minäkin täällä keskustelua seuraamassa.
    Nuo vinkkisi, mitä tulee matkaopas kirjoihin tutustumiseen, on paikallaan, mutta etpä tainnut itsekään kirjoittaa suoraan mitään sellaista, mihin aloittaja vastauksia halusi?

    Äänestä

Olen toki tavannut sellaisen nuoren eläkeläisen, joka oli ostanut Aurinkomatkoilta täysihoidon Welcome Jomtien hotelliin kolmeksi viikoksi. Ei juopotellut.

Viikon kaksi lopussa kyseli, miten voisi vaihtaa paikallista rahaa, kun ei ole vielä tarvinnut?

Äänestä

joo suosittelen kyllä iteki tuota markus lehtipuun - thaimaa, laos, kambodza oppaan ostamista. saa suomalaisesta kirjakaupasta 19eurolla. ei siinä oo laosista ja kambotsasta juuri mitää mut thaimaasta tosi hyvin löytyy tietoa, mistä pääsee mihinki, hinnat, aikatauluja, kartat, mistä minkäki tasosta majotusta, mistä saa hyvää ruokaa, missä on hyvät yömarkkinat jne.. ei oo liian iso kirja ottaa reissullekaa mukaan.

Äänestä
  • Joo, etenkin missä on hyvät yömarkkinat... Kyllä niitä päivälläkin löytyy hyvin.

    Äänestä

joo anteeks

Äänestä

siis 3000e puhutaan yhteensä. Lennot jo erikseen varattu, mutta että eläminen tuolla summalla kuukauden ajan ja yöpymiset. Kiitoksia kommenteista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


`tyttönen kirjoitti:

Oletteko ikinä yöpynyt bungaloweissa? MInkälaisia kokemuksia niistä? Tarkoitus olisi kk olla poikaystävän kanssa thaimaassa ja kierrellä ja kaarrella eri paikoissa. Meillä on käyttö rahaa 3000e yht, joista lennot on jo erikseen maksettu. Mitään kalliita hotelleja meillä ei ole varaa paljon käyttää, joten bungaloweissakin toiv. turvallista yöpyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu