eli onko kellään kissaa,joka kulkis ihan kunnolla tietä pitkin kuten koira? Mun kissa kulkee ihan hyvin kotiinpäin ja sitten kun ei enää tiedä missä koti on. Poispäin kotia yleensä kannan sen. Jos jonkun kissa osaa kävellä, voisitteko kertoa miten saitte sen oppimaan? Kiitos vaivautuneille!!
Kissa valjaissa?
viltsukainen
7743
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ei kissa koskaan mene just niinkuin koira ei siitä kunnon lenkkikaveria saa. Omat kissani kyllä vähän aikaa menee tietä pitkin hyvin mutta itse ne päättävät mihin mennään, nekin mielummi tutkii vaan pihaa.
meidän kissa kyllä kulkee niiku koirat, jos ollaan pienellä kävelyllä...:) aika hassua... tien reunaa vaa...
...asiassa niin kuin koira.
Siksihän se niin ihana onkin :).
Koira kulkee vierellä, antaa tassua, haukkuu, hakee pallon yms. käskystä, mutta kissalla on aivan oma tahto.
Se voi katsella opetustasi pää kallellaan, mutta tekee kuitenkin aivan niinkuin itse tykkää.
Luovu kissan "opettamisesta" ja anna sen omaksua asiat itse.
Meidän Nöpö ei ollut ikinä ollut valjaissa, ennenkuin vasta synnytyksensä jalkeen, noin. 2.5 kuukautta sitten.
Nyt sillä on oma "juoksunaru" takapihalla, josta se pystyy hyvin vahtimaan pentujensa kolttosia ja iltaiset kävelylenkit metsäpolulle teemme suloisessa yhteisymmärryksessä.
Toiset siis oppivat itsekseen, toiset eivät opi koskaan. Ajan kanssa saatat onnistua, mutta et väkisin.
Kissaa ei saa koulutettua vierellä kulkemiseen samalla tavoin kuin koiraa. Kissat on kaikki omia persooniaan ja toki joukossa on myös niitä jotka tykkäävät tallustessa tiellä eivätkä hätkähdä vastaan tulevista ihmisistä, mutta usein on parempi ulkoiluttaa sitä omaa kissaa omalla piha-alueella eikä lähteä tielle asti.
Oma karvainen palleroni käppäilee mielellään möttitiellä tai kotipihan ulkopuolisella tiellä mutta ohi kulkevat autot/ihmiset/koirat/kissat saattavat pelästyttää sen. Yksi päivä kaupalle kulkiessani törmäsin mustaan pitkäkarvaiseen kissaan jota vanhempi pariskunta talutti asfalttitiellä. Kissa katsoi ohitse ajavaa rengasta hieman levottomasti ja ilme kertoi ettei se tuntenut siinä oloaan kovin turvalliseksi.
Taluttavat 2 kissaa kuin koiria...tepastelevat kiltisti aina vakioreitin...
Meidän kissalla on sama taipumus. Se ei kävele mielellään sisäkissana kotoa pois. Mutta kävelee kyllä takaisin ja vaistoaa, missä päin koti on. Hienosti kävelee!
Ja hieman naksuttamalla sen saa ravaamaan hetkeksi :D Oppia ikä kaikki! Eikä se ole totta, että vanha koira ei mukamas opi uusia temppuja!
Minun kisuni kulkee mukana lenkeillä koirien kanssa, alkulenkin kulkee yleensä itse maassa pysähdellen välillä nuuskimaan, mutta seuraa perheen koiria, minne ne on menossa. Kun tullaan liikennöidymmälle alueelle, tai ollaan kisusen mielestä kuljettu tarpeeksi, matkailu siirtyy olkapäälleni istumaan ja maisemoita ihailemaan.
Kahden suuren metsästyskoiran kanssa saa käydä melko pitkiä lenkkejä, ja päivässä aina yhdellä lenkillä on kisu mukana (kesäisin, sisäkissa kun kyseessä on). Meillä siis toimii niin, että koirat on houkuttimina ja suunnanantajina, joita seurataan.
Kissaa kannattaa ulkoiluttaa rauhallisella alueella, jossa on mahdollisimman vähän liikennettä, koska varsinkin sisäkissaa liikenne saattaa hermostuttaa, vaikka se ei juuri päälle näkyisi. Pienillä makupaloillakin voi lenkkiä viedä eteenpäin, ja kyllähän aina 'maisemamatkailu' olkapäälläkin antaa kissoille virikkeitä.