Imatralle iso shopping center

Lpr jäi lehdelle soittelemaan. yksin.
Imatra ja vaalimaa etenee.
Lpr sisäsiittoisesti kähmitään, esim. vain kaupunkiyhtiöiden kautta halpalentää verovaroin. Hienoa.

Etelä-saimaa-lehti tuo- ilmaislehden tapainen paikallislehti , kertoi tänään, happamia ovat pihlajan marjat. ( sama meno on jatkunut vuosia, Lpr ympäristöä mollataan jatkuvasti - miksi ??)
Mutta onneksi Etelä-Saimaa lehti kutisteaan nyt, niin se siiitä häipyy räkyttämästä pois. Onneksi.
- voisi nimenkin muuttaa vaikka vetelä-saimaa, tms kuvaavampi nimi sopisi...

On hienoa että Imatralla ja Vaalimaalla osataan. Näin sisäänlämpiävä ummehtunut Lappeenranta keskeisyys katoaa, häviää, ja sille lpr ahneudelle jo nauretaan !!
Lpr on ollut koko alueen kehityksen tulppa ja jarru. Kaupunginjohtajiakin on Lpr liikaa. Ja palkat korotettu. Niinpä Ummetusta on. Kalliiksi tulee...
28659
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Luin tuon ja usean muunkin Etelä-Saimaan vuodatuksen ja toimittajan ilkeän vinoilun.
Ja Siinä just se on Lpr kehityksen jarru, toi kateus, kaunaisuus. ja tyhmyys.
Kyllä paikallinen lehti kertoo näin itse sen, mistä on kysymys ! Lehti palvelee lpr hallintomafiaa ja eturyhmiä suoraan.

Mutta nyt oikeasti kehitys etenee kun Lpr korruptio-lobbarit on ulkona näistä projekteista !
Etelä-Karjalalla ja Kaakkois Suomella on hyvät mahdollisuudet kehittyä, mutta se on tehtävä ilman Lpr nurkkakuntaista sisäänlämpiävää asennetta ja ketku sakkia.

Äänestä

"Kehitys etenee, kehitystä jarrutetaan, Vaalimaa kehittyy..."
Mikä kehitys on se, että rakennetaan kaupungin ulkopuolelle hehtaarikauppahalli !?
Silläkö kaupunki "kehittyy" ?
Lahdessa uusi kauppakeskus kaupungon ulkopuolella on hiljainen, kohta nähdään mitä Kouvolan uusi Veturi-kauppakeskus vaikuuttaa kaupungin keskustaan.
On olemassa muutakin kehitystä kuin IdeaParkkien rakentelu.
Miettikääpä mitä se voisi olla ?

Äänestä
  • - Lpr ei ole todellinen kaupunki. Lpr on hajanainen hallikauppakeskus. Entinen teollisuusalue.
    Ei ole kulttuuria, kunnon kaavoitusta, arkkitehtuuria, ei yleensä osaamista. Elinkeinorakenne on yksipuolinen, vääristynyt . kuppikuntainen, visiotovat hukassa, jne.
    Siksi on hyvä että dynaamiset alueet lpr ympärillä kehittyvät. Kun lpr ei ole se alueen oikea keskus. Lpr on vain hukattu mahdollisuus.

    - Ja noista lehdistä se, että moni muukin kuin minä äänestää jaloillaan. Kun naivia kirjoittelua ja etenkin tuota monikulttuuri progandan pakkosyöttöä on lehdissä vain tarjolla, niin ei sitä naivia propagandaa enää kehtaa lukea.
    Ja kun mamut ei osta ja tilaa lehtiä, niin toimittajien työpaikat häviää.

    - Joten kirjottakaa vaan ja halveksikaa omaa kansaa, ja ympäristön kuntia niin lehdet lakkaa. Kiitos.

    ( toimittajille tiedoksi ja päätoimittajille, että halonen-ahtisaari- naivi-idealismi -aika on jo ohi.
    Tiedotusvälineissä elätte silti edelleen naivismin aikaa... on siis aika kasvaa ja muuttua. Onnistuuko se vain potkujen, työttömyyden ja eläköitymisen kautta ??
    - muutosvastarinta tekee kipeää.. mutta köyhyys opetta kyllä.... )

    Äänestä

Toi kuvaamasi pysähtyneisyyden halos-ahtisaari-aika. Se kuvaa Lpr / E-Karjala kehitystä hyvin. Teatterissakin esitetään vanhojen pierujen stasi-ddr-seta näytelmiä. Ja Lehdet toistelee ja kirjoittaa silkkaa propagandaa. Todellisuudessa kuitenkin ei toi vanhojen pierujen idealismi ole oikein tätä päivää. Oikeastaan kiteytettynä se syvä naivismi on uhka kaikelle kehitykselle !

Vastaavasti äärioikeiston kokoomus-toivotalkoo tuhoaa säälittä omaa kansaa Leipäjonoihin. Että ei se ratkaisu ole siellä naivissa markkinatalous-juutalaisuudessakaan. Päinvastoin

Alueelta puutuu dynamiikka, visiot, halpa energia, ja kohtuu hintaiset palkat.
Turhaa hallintoa on hvetisti. Mutta tuottavaa työtä ei.
- Siksi koko ontuva Kaakkois-Suomi tulisi muuttaa omavaltaisesti tosta vaan teollisuus- kauppa- venäjän rahanpesu- alueeksi.
( vrt hong kong / kiina ).

Äänestä

Kuuluuko Korvenkylä Imatralle? Eikö Joutseno liittyny suureen ja mahtavaan L:rantaan?

Äänestä
  • korvenkanta taitaa kuulua Imatralle:)

    Äänestä

  • Korvenkylä kuuluu Lappeenrantaan,Korvenkanta taas on eri alue ja kuuluu Imatraan.

    Äänestä

  • Korvenkylän taajamasta Imatran kaupungintalolle matkaa 5 km.

    Korvenkylästä Lappeenrannan kaupungintalolle matkaa 33 km.

    Äänestä

  • On korvenkyläläisistä itsestään kiinni haluavatko kuulua Imatraan.

    Korvenkylän tapauksessa osakuntaliitos Imatraan on erittäin hyvin perusteltu. Asukkaat pääsevät silloin osallistumaan Imatran lähidemokratiaan ja äänestämään luottamushenkilön 5 km päässä istuvaan Imatran kaupunginvaltuustoon.

    Lappeenranta on velkainen kaupunki, johon ei Imatran asukkailla ole muutenkaan luottamusta.

    Osakuntaliitokset ovat asukkaiden kannalta suositeltavia.

    Korvenkylän asukkaiden on oltava itse aloitteellisia.

    Äänestä

Imatralle ostoskeskus, Vaalimaalle kasino ja Lappeenrantaan pelkät känsät

Äänestä

Jäähän Lappeenrantaan nähtävyytenä Yliopiston hyvä veli systeemit nuolemaan toinen toisiaan.

Äänestä

Ummetusta tosiaan, borssikeitto ja hiiva haisee. Ihan itse täällä on pilattu maine ja ne jotka kynnellekykenee menee muualle pitämään hauskaa tai lentävät kaupungin varoilla halvalla Italiaan lomalle.

Äänestä

En nyt lähtisi henkseleitä paukuttamaan tuolla hankkeella, koska niinhän siinä tulee väkisin käymään,että keskusta ja sen kaupat hiljenee. Vuoksenniskakin saa sen lopullisen nurjertavan iskun. Itärajan liiikennekin voi hiipua, eikä niillä venäläisilläkään loputtomiiin rahaa ole.

Huvittaa kun puhutaan keskustan kehittämisestä hienoin korulausein, mutta samalla kuitenkin puuhaillaan toisella kädellä ihan päinvastaista.

Äänestä
  • Varmaan tästäkään hankkeesta ei loppupeleissä tule muuta kuin iso lasku Imatran veronmaksajille. Niin kuin Imatralla on ollut tapana ennenkin. Siinä sivussa joku hyvä-veli saa jotain konsulttibusineksiaan pari vuotta pyörittää ja kupata rahaa.

    Jos Lappeenrannassa on tapana että kokoomusveljet ryssii asiat, ei Imatran demariveljet ainakaan huonommaksi jää.

    Äänestä

Passaakos kysyä, että jos tämä ostoskeskus ei sellainen ole, niin mikä sitten olisi hanke, jonka vuoksi niitä henkseleitä täällä Imatra-Lpr -akselilla kannattaisi paukutella?

Tullooko mieleen mitään?

Äänestä
  • Ostoskeskus ei tuo mitään pysyvää uutta. Jos se tuo turisteja lisää, niin sitten ehkä muutaman työpaikankin. Mutta luultavasti ne on pois naapurikaupungista. Turistivirta loppuu kun venäläiset saa lainsäädäntönsä kuntoon ja korruption pinenemään jolloin kaupankäynti ja matkailu siirtyy Laatokan rannoille. Imatralle tulee vuoksenniskan lisäksi pari muutakin "aavekaupunkia" tai -kaupunginosaa. Pikkuhiljaa nämä täyttyy venäläisillä tai muuttuu heidän datsoiksensa ja suomalaiset jättävät kaupugin tai koko seutukunnan. Naapurimaan johdossa ihmetellään miksei Stalin tätä keksinyt.

    Äänestä

  • Visioita kirjoitti:

    Ostoskeskus ei tuo mitään pysyvää uutta. Jos se tuo turisteja lisää, niin sitten ehkä muutaman työpaikankin. Mutta luultavasti ne on pois naapurikaupungista. Turistivirta loppuu kun venäläiset saa lainsäädäntönsä kuntoon ja korruption pinenemään jolloin kaupankäynti ja matkailu siirtyy Laatokan rannoille. Imatralle tulee vuoksenniskan lisäksi pari muutakin "aavekaupunkia" tai -kaupunginosaa. Pikkuhiljaa nämä täyttyy venäläisillä tai muuttuu heidän datsoiksensa ja suomalaiset jättävät kaupugin tai koko seutukunnan. Naapurimaan johdossa ihmetellään miksei Stalin tätä keksinyt.

    Tuo Visiota nimimerkin vastaus oli samaa helppoa diipadaapaa, jota jokainen voi sylkeä koneeltaan. Kaipasinkin vastausta siihen, että mikä olisi sitten semmoinen kultakaivoshanke, joka pelastaisi meidät pitkiteltyltä kuolemalta ennen venäläisten siirtymistä Laatokalle?

    Äänestä

Se on käytännössä aivan sama minne päin Etelä-Karjalaa tämä iso kauppakeskus rakennetaan, kunhan se vaan tänne rakennetaan.

Äänestä

Ryssiähän tuolla kalastellaan, hyvä että menisivät imatralle, siellä ei juurikaan paskan haju lisäänny.

Äänestä
  • Kunhan Lappeenranta ei työnnä viemäriputkeaan Imatran kaupungintalon ovenväliin.

    Äänestä

Lpr "osaajat" hieroo asioita ja tekee elämäst hvettiä.
Virkamiestyön osaamiskeskus on nyt tuomassa rengaslukot, vaikean pysäköinnin, pirun pahan näköisen kaupunkikuvan, asumisen ja rakentamsien hanloittamsien,,
- siis pelkkää vttuilua ja turhaa moninkertaista kyykytys hallintoa.
Lopputulos näkyy kun katsele ympäsrilleen.

Lpr on oman osaamattomuutensa vanki !

Äänestä

nyt on tulossa todella iso jytky imatralle.koko suomen 4 isoin kauppakeskus johon asiakkaita tulossa lappeenrantaa myöten.siis koko eteläkarjalan yhteinen kauppakeskus.

Äänestä

Joten näistä suuruudenhulluista hankkeista tulee mieleen valco.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Valco

Ja nyt tien toiselle puolelle rakennataan toinen,tulevaisuudessa tyhjä iso rakennus.
Vaihtaakohan Hynynen treenikämpän sitten tuohon rakennukseen,eikös kt treenaillu joskus ainakin valcon tiloissa?
Saisi muuten parempaa treeniä tyhjille katsomoille isommissa tiloissa.

Äänestä
  • Ohan teillä lentokenttä ja hiekkalinna ja paljon velkaa

    Äänestä

Koko touhu on älytötä,sillä venäjällä tarvitaan vain yksi allekirjoitus niin koko kaakon kaupat ovat tyhjillään.Ei tarvita kuin epävarman maan epävarma ja yksinvaltiaisen presidentin herneen veto nenään,niin maahan ei tuoda kilomäärältään yhtään tuontitavaraa ilman korkeaa tullia.Sitten ollaan paskat housussa ja ruikutetaan miten tässä näin kävi.Samoin on lentoliikenteen kanssa,sillä sinä päivänä kun sama tyyppi allekirjoittaa paperin millä halpalentoyhtiöt saavat suoraan lentää mm.Pietariin loppuvat lennot Lappeenrantaan.On epäviisasta luottaa epävarman ja arvaamattoman maan päätöksentekoon,jokanka perimmäiset päämäärät löytyvät muualta kuin meidän alueen vaurastumisesta.Pienillä panoksilla liikkeelle,muttei riippuvuutta naapurin touhuihin.

Äänestä
  • Vanha sääntö: Älä sijoita kaikkia munia samaan koriin.

    Äänestä

Lappeenranassa lisääntyy moni asia kuten työttömyys ja mielenhäiriöt.

Äänestä

Shopping Centerin JULKISUAJANKOHTA on valittu harkitusti juuri ennen kuntavaaleja ja on vaalipropagandaa, jolla kaupungin johto ja kuntapoliitikot, kaupunginvaltuuston ja hallituksen puheenjohtajat nostavat profiiliaan saadakseen äänestäjien tuen taakseen.

Ennen vaaleja höynäytetään eikä kerrota aikeista vaalien jälkeen, sitten vaalien jälkeen väiteään, että on saatu mandaatti eli asukkaitten lupa suurkuntaliitoksiin.

Luottamus politiikkaan, kansanvaltaan ja demokratiaan on täysi nolla.

Ännestämällä ei voi vaikutta, kun asiat on salassa päätetty etukäteen.

Imatralaiset, älkää antako HÖYNÄYTTÄÄ !

Kuinkahan moni imatralainen tietää, että Imatran kaupunginvaltuusto ja Lappeenrannan kaupunginvaltuusto ovat sanasta sanaan samanlaisella kirjeellä pyytäneet valtion selvitysmiehen selvittämään yhtä kuntaa Etelä-Karjalaan?

Imatralla on ilmeisesti käynnissä samanlainen asukkaitten ja äänestäjien HÖYNÄYTYS kuin Joutsenossa, ennen kuin se runnottiin Lappeenrantaan.
Edes kansanäänestys ei vaikuttanut asiassa mitään. Bluffia äänestäminen ja koko demokratia!

VAIHTOEHTOJA ON OLEMASSA SUURKUNNILLE

Suurkunnalle on hyvä vaihtoehto, jossa nykyiset kunnat voivat säilyttää itsenäisyytensä.

Tämä ei näytä sopivan ainakaan SDP:lle, vaan suurkuntia viedään läpi kulisseissa.

Kokoomus on kautta aikojen tunnettu suurkuntauhosta.


Epäloogista

Imatran kaupunginjohtaja ei kyseenalaista Lappeenrannan velkaisuutta ja sitä, että Lappeenranta on jättänyt masuosuuksiaan maksamatta Eksotelle, jolloin Eksotelle on syntynyt suuret alijäämät.

Imatran kaupunginjohtajalla ei pitäisi olla mitään valittamista, koska sopimuksen mukaan Imatra maksaa Eksotelle vain saamistaan palveluista.

Sen sijaan kaupungijohtaja selvittää Eksoten lakkauttamista ja Eksoten toiminnan siirtämistä Lappeenrannan kaupungin hoidettavaksi ISÄNTÄKUNTAMALLILLA, vaikka Lappeenranta on laiminlyönyt maksuosuuksiaan Eksotelle. Tässä on selvä ristiriita. Johtajat eivät asioita selvitä seikkaperäisesti näyttääkseen johtajilta.

Isäntäkuntamalli eli vastuukuntamalli on tyrmätty kuuden puolueen hallituksessa, koska se haluaa suurkuntia. Siihenkö Imatra tähtää vakavasti, kun lähtee kyseenalaistamaan Eksoten ja puhuu kuin Lappeenranta olisi taloudellisesti vakaa isäntäkunnaksi?


Sosiaali- ja terveysministeriö on kehunut Eksoten mallia perustellusti.

Imatran kaupunginjohtaja ja kaupunginvaltuusto kyseenalaistaa Eksoten, millä pohjoustetaan mitä ilmeisimmin suurkuntaa Etelä-Karjalaan täysin turhaan.

SUURKUNNALLE ON VAIHTOEHTO

Ruotsissa on pitkään sitouduttu valtiovallan ja kuntien luottamushenkilöiden taholta siihen, että pienet ja keskisuuret kunnat voivat säilyttää paikallisten asioiden hoidossa omat verot ja lähivaltuuston.

Tämä onnistuu myös Etelä-Karjalassa siten, että Eksoten rahoitus hoidetaan maakuntaverolla ja Eksoten saamilla suorilla valtionosuuksilla, jolloin nykyisten Etelä-Karjalan kuntien talous helpottuu ratkaisevasti, ja niiden budjetit on eristetty Eksoten rahoituksesta. Kunnat voivat jatkaa paikallisten asioiden hoitoa itsenäisinä kuntina.


Kokoomus puhuu, että uudistusta tarvitaan, koska huoltosuhde muuttuu kunnissa.

Tähän paras ratkaisu on rahoittaa Eksote maakuntaverolla ja suorilla valtionosuuksilla, jolloin huoltosuhteen muutos kohdistuu 133 000 asukkaan Etelä-Karjalan laajapohjaiseen maakuntaveroon ja valtionosuuksiin.

Silloin kuntaliitoksia ei tarvita.

Miksei Imatra selvitä Ruotsin mallia, mikä on lähempänä Kataisen (kok) ja Urpilaisen kuuden puolueen hallitusohjelmaa kuin vastuukuntamalli?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaalimaalle kasino kirjoitti:

Lpr jäi lehdelle soittelemaan. yksin.
Imatra ja vaalimaa etenee.
Lpr sisäsiittoisesti kähmitään, esim. vain kaupunkiyhtiöiden kautta halpalentää verovaroin. Hienoa.

Etelä-saimaa-lehti tuo- ilmaislehden tapainen paikallislehti , kertoi tänään, happamia ovat pihlajan marjat. ( sama meno on jatkunut vuosia, Lpr ympäristöä mollataan jatkuvasti - miksi ??)
Mutta onneksi Etelä-Saimaa lehti kutisteaan nyt, niin se siiitä häipyy räkyttämästä pois. Onneksi.
- voisi nimenkin muuttaa vaikka vetelä-saimaa, tms kuvaavampi nimi sopisi...

On hienoa että Imatralla ja Vaalimaalla osataan. Näin sisäänlämpiävä ummehtunut Lappeenranta keskeisyys katoaa, häviää, ja sille lpr ahneudelle jo nauretaan !!
Lpr on ollut koko alueen kehityksen tulppa ja jarru. Kaupunginjohtajiakin on Lpr liikaa. Ja palkat korotettu. Niinpä Ummetusta on. Kalliiksi tulee...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu