Maito ei heru

Heisiis

Heruminen kestää ja kestää yleensä 5 minuuttia jos ei kauemminkin silloin kun vauva imee, lypsäessä voi mennä kauemmankin kuin puolituntia. Kokeillu olen suihkun sekä myös saunan jälkeen imettää/lypsää jotta heruis mutta ei ole ollut apua...olen kokeillut myös juoda normaalia enemmän mutta sekään ei ole auttanut. Tyttö(3kk) ehtii saada todella monta raivaria ennen kuin maitoa tulee usein joudun antaa korviketta kun maitoa ei ala tulla eikä tyttö jaksa odotella. Tarvitsen pikaisia vinkkejä!

5

379

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yritä relata

      Koeta rentoutua!! Mukava imetystuoli? imetystyyny? luettavaa, leffa? Ja ei ku rennolla asenteella nautit tisuttelusta.

    • terkkariopiskelija

      monipuolinen ruokavalio, stressittömyys, veden juominen ja äidin hyvinvointi ovat tärkeitä. Lisää imetyskertoja, yösyöttöjä, jotka lisäävät herutusta. Rintaa voi lämmittää ja hieroa pyörivin liikkein ylhäältä alaspäin. Neuvolasta kannattaa pyytää myös lisää vinkkejä.

    • jotain vinkkejä

      Ajattele vesiputousta, juo samalla kun vauva imee.....

    • AnskuI

      itselläni on nyt melkein 3kk vanha tyttö. Ongelmat olivat samoja alusta asti, maitoa ei vaan tullut itse tein kaikki mahdolliset ja mahdottomat konstit ja nyt tuntuu jo helpottavan. Lopeta tressaus, korvike pois tai mahdollisimman vähälle ja SYÖ SYÖ ja SYÖ. Rasvaista ruokaa perunaa kaskitiketta, lihaa ja PALJON. Lisäksi juo. Kuumaa teetä, kuumaa mehua ja hirveästi vettä. itse syön 1,5 tunnin välein paitsi yöllä ja maitoa alkaa pikkuhiljaa riittää. Lisäksi kannattaa pysyä kotona (vähentää tressiä) ja antaa lapsen imeä tyhjää rintaa. Imetä usein ja kauan. Koita rentoutua. Anna korviketta vain jos on ihan pakko. Tsemppiä.

    • kokenut saman! !

      Kannattaa pesiä vauvan kanssa. Mulla autto, kyhnytettiin vaavin kanssa peiton alla vauva vaippasillaan ja imi aina kun tahtoi, vaikka tyhjää rintaa. JOhan rupesi herumaan. Usko itseesi ja siihen että maito riittää. Voihan olla että sulla on menossa maidon tilaus vaihe, siitä se tilanne kohta paranee!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      2065
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      706
      1394
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      105
      1132
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      126
      986
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      87
      925
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      805
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      684
    8. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      15
      642
    9. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      76
      563
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      511
    Aihe