Sappirakon poiston jälkeiset komplikaatiot

rakkoilijatar

Multa poistettiin 4 viikkoa sitten akuuttina päivystyksessä tulehtunut sappirakko. Leikkauksen jälkeen olin todella kipeä ja sain vatsakramppeja vielä sairaalassa. Päästyäni kotiin olin tosi kipeä, mutta päivä päivältä paranin huomattavasti. Sitten noin 1,5 viikkoa olin lähes kivuton jo. Nyt viikon verran on ollut samanlaista kipua mahassa, ei ole väliä syökö vai ei, kipu on ja pysyy. Särkylääkkeillä (litalgin ja panadol) auttaa jonkun verran. Viiltää välillä kyljistä ja nyt on selkäkin kipeä. Kävin ma lääkärissä, arvot ok, ke lääkärissä, arvot ok. Nyt taas lääkäriin koska kipu on sietämätön. Lääkäri puhui eilen pohjukaissuolen tulehduksen mahdollisuudesta , silti tulehdusarvot normaalit. Onko kokemuksia sappirakon poiston jälkeisistä kompilkaatioista? Mulla myös refluksitauti, johon lääkitys. *Närästämistä ei tällä hetkellä ole , ylävatsa todella kipeä.

5

7907

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ylipainoa

      Minulta poistettiin sappirakko noin kuukausi sitten. Muutama päivä sitten etuvarvas tuli kipeäksi, turosi ja tuli punaiseksi. Se oli todella kipeä. Eilen otin Burana 600 kaksi tablettia kerralla aamulla ja illalla.Viime yönä oli alahuulen toinen puoli turvonnut ja varvas edelleen kipeä ja punainen. Illalla söin pitzapalan ja kaksi lasia punaviiniä. Voiko tuo huulen turpoaminen olla yhteydessä noihin iltasyömisiin. Aamulla join kahvia ja huulen ja varpaan turvotus laskenut jonkin verran. Voiko tuo sappirakon poisto aiheuttaa em. vaivoja. Olen syöny leikkauksen jälkeen useasti paistettuja muikkuja, viimepäivinä savusilakoita ja silakoita liemessä. Kaksi olutta join myös muutamapäivä illalla, juuri ennen varpaan turpoamista.
      Onko niin, että nyt tuota syömistä ja viinin sekä oluen juomista on tarkkaan mietittävä.
      Onko muilla samankaltaisia kokemuksia.

      • kihtikohtaus

        Varpaan turpoaminen, punoittaminen ja kivut kuulostavat kihtioireilta. Esim. olut ja pikkukalat pahentavat oireita. Sopiva ruokavalio auttaa kihtiin.


    • Anonyymi

      Minulta poistettiin sappirakko tammikuun lopussa 2025. Patologian tutkimuksessa ilmeni että sappirakko oli tulehtunut. Viikko tai pari leikkauksen jälkeen alkoi tuntumaan normaalilta, poislukien muutamia Sappi kohtauksia joita kirurgi sanoi että niitä saattaa esiintyä. Nyt on kulunut pari kuukautta leikkauksesta ja vatsa on taas kipeä sekä vatsan turvotusta on jonkin verran. En ole vielä käynyt lääkärissä tutkimuksissa mutta varmaan täytyy lähiaikoina mennä... Luulen että hakeudu tutkimuksiin yksityiselle koska ihan suoraan sanottuna en jaksa vakuutella ja todistella kipujani kunnallisella, luulevat taas. Että olen saikkua hakemassa (vaikka olen yrittäjä enkä oikein voisi olla poissa työstäni).

    • Anonyymi

      Siitä on jo 20 vuotta, kun minulta poistettiin sappirakko. Leikkaus oli tähystysleikkaus, joka meni ilmeisesti suht hyvin.
      Kotiuduin, mutta kipujen lisääntyessä jouduin menemään takaisin sairaalaan. Jokin vuoto sinne sapen tienoille oli tullut, laitettiin dreeni, putki josta tuli ylimääräiset töhnät ulos. Dreeni oli vajaan viikon ja irtosi itsestään. Taas sairaalaan ultrattavaksi, ja todettiin, ettei enää dreeniä tarvinnut uudestaan laittaa.
      Ajan myötä sitten parani. Kymmenen vuotta operaation jälkeen alkoi näkymään sappiteiden laajentumaa, näkyy edelleen kuvausten yhteydessä.

      Yhteen väliin oli umpilisäkkeen leikkaus, jonka yhteydessä kirurgin veitsi oli rikkonut paksusuolen, ja leikkauksen jälkeen suolen ompelet olivat auenneet, muutamassa päivässä vointini meni todella huonoksi ja seurasi kuukauden tehohoito, vatsakalvon tulehdus ja verenmyrkytys.

      Vuosia myöhemmin leikattiin selkä, jolloin tuli jo leikkauksen jälkeen samana iltana selkään kovat kivut, kuvattiin uudestaan, en muista oliko mikä vialla. Päivän parin päästä alkoi selän haavasta vuotamaan kudosnesteet lakanalle. Joku alipaineimuhoito selkään laitettiin joiksikin päiviksi, ja nesteen tulo lakkasi. Edelleen selässä jokin vaivaa.

      Ei ole mennyt operaatiot ihan putkeen, aina tullut jotain....

    • Anonyymi

      Minulta leikattiin sappikivet avoleikkauksessa melkein 40 vuotta sitten. Olin aluksi valtavan kipeä mutta paranin muutamassa viikossa. Ei ole sen jälkeen ollut sappivaivoja. Arpi muistona.
      Sitten leikattiin kilpirauhanen. Vaivaton juttu, arpeakaan ei enää näy.
      Seuraava leikkaus oli sydämen ohitusleikkaus 20 vuotta sitten. Se oli iso juttu, mutta hyvin on sydän toiminut. Isot arvet kyllä näkyvät vieläkin.
      Vielä tuli munasarjojen leikkaus tähystyksellä. Pikku juttu. Ei vaivoja, ei leikkausjälkiä.
      Taannoin leikattiin ien, paraneminen kesti viikon. Ei ongelmia.
      Eli kaikki voi mennä myös hyvin ja yleensä meneekin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      796
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      528
      737
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      67
      661
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe