Sappirakon poiston jälkeiset komplikaatiot

rakkoilijatar

Multa poistettiin 4 viikkoa sitten akuuttina päivystyksessä tulehtunut sappirakko. Leikkauksen jälkeen olin todella kipeä ja sain vatsakramppeja vielä sairaalassa. Päästyäni kotiin olin tosi kipeä, mutta päivä päivältä paranin huomattavasti. Sitten noin 1,5 viikkoa olin lähes kivuton jo. Nyt viikon verran on ollut samanlaista kipua mahassa, ei ole väliä syökö vai ei, kipu on ja pysyy. Särkylääkkeillä (litalgin ja panadol) auttaa jonkun verran. Viiltää välillä kyljistä ja nyt on selkäkin kipeä. Kävin ma lääkärissä, arvot ok, ke lääkärissä, arvot ok. Nyt taas lääkäriin koska kipu on sietämätön. Lääkäri puhui eilen pohjukaissuolen tulehduksen mahdollisuudesta , silti tulehdusarvot normaalit. Onko kokemuksia sappirakon poiston jälkeisistä kompilkaatioista? Mulla myös refluksitauti, johon lääkitys. *Närästämistä ei tällä hetkellä ole , ylävatsa todella kipeä.

5

7136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ylipainoa

      Minulta poistettiin sappirakko noin kuukausi sitten. Muutama päivä sitten etuvarvas tuli kipeäksi, turosi ja tuli punaiseksi. Se oli todella kipeä. Eilen otin Burana 600 kaksi tablettia kerralla aamulla ja illalla.Viime yönä oli alahuulen toinen puoli turvonnut ja varvas edelleen kipeä ja punainen. Illalla söin pitzapalan ja kaksi lasia punaviiniä. Voiko tuo huulen turpoaminen olla yhteydessä noihin iltasyömisiin. Aamulla join kahvia ja huulen ja varpaan turvotus laskenut jonkin verran. Voiko tuo sappirakon poisto aiheuttaa em. vaivoja. Olen syöny leikkauksen jälkeen useasti paistettuja muikkuja, viimepäivinä savusilakoita ja silakoita liemessä. Kaksi olutta join myös muutamapäivä illalla, juuri ennen varpaan turpoamista.
      Onko niin, että nyt tuota syömistä ja viinin sekä oluen juomista on tarkkaan mietittävä.
      Onko muilla samankaltaisia kokemuksia.

      • kihtikohtaus

        Varpaan turpoaminen, punoittaminen ja kivut kuulostavat kihtioireilta. Esim. olut ja pikkukalat pahentavat oireita. Sopiva ruokavalio auttaa kihtiin.


    • Anonyymi

      Minulta poistettiin sappirakko tammikuun lopussa 2025. Patologian tutkimuksessa ilmeni että sappirakko oli tulehtunut. Viikko tai pari leikkauksen jälkeen alkoi tuntumaan normaalilta, poislukien muutamia Sappi kohtauksia joita kirurgi sanoi että niitä saattaa esiintyä. Nyt on kulunut pari kuukautta leikkauksesta ja vatsa on taas kipeä sekä vatsan turvotusta on jonkin verran. En ole vielä käynyt lääkärissä tutkimuksissa mutta varmaan täytyy lähiaikoina mennä... Luulen että hakeudu tutkimuksiin yksityiselle koska ihan suoraan sanottuna en jaksa vakuutella ja todistella kipujani kunnallisella, luulevat taas. Että olen saikkua hakemassa (vaikka olen yrittäjä enkä oikein voisi olla poissa työstäni).

    • Anonyymi

      Siitä on jo 20 vuotta, kun minulta poistettiin sappirakko. Leikkaus oli tähystysleikkaus, joka meni ilmeisesti suht hyvin.
      Kotiuduin, mutta kipujen lisääntyessä jouduin menemään takaisin sairaalaan. Jokin vuoto sinne sapen tienoille oli tullut, laitettiin dreeni, putki josta tuli ylimääräiset töhnät ulos. Dreeni oli vajaan viikon ja irtosi itsestään. Taas sairaalaan ultrattavaksi, ja todettiin, ettei enää dreeniä tarvinnut uudestaan laittaa.
      Ajan myötä sitten parani. Kymmenen vuotta operaation jälkeen alkoi näkymään sappiteiden laajentumaa, näkyy edelleen kuvausten yhteydessä.

      Yhteen väliin oli umpilisäkkeen leikkaus, jonka yhteydessä kirurgin veitsi oli rikkonut paksusuolen, ja leikkauksen jälkeen suolen ompelet olivat auenneet, muutamassa päivässä vointini meni todella huonoksi ja seurasi kuukauden tehohoito, vatsakalvon tulehdus ja verenmyrkytys.

      Vuosia myöhemmin leikattiin selkä, jolloin tuli jo leikkauksen jälkeen samana iltana selkään kovat kivut, kuvattiin uudestaan, en muista oliko mikä vialla. Päivän parin päästä alkoi selän haavasta vuotamaan kudosnesteet lakanalle. Joku alipaineimuhoito selkään laitettiin joiksikin päiviksi, ja nesteen tulo lakkasi. Edelleen selässä jokin vaivaa.

      Ei ole mennyt operaatiot ihan putkeen, aina tullut jotain....

    • Anonyymi

      Minulta leikattiin sappikivet avoleikkauksessa melkein 40 vuotta sitten. Olin aluksi valtavan kipeä mutta paranin muutamassa viikossa. Ei ole sen jälkeen ollut sappivaivoja. Arpi muistona.
      Sitten leikattiin kilpirauhanen. Vaivaton juttu, arpeakaan ei enää näy.
      Seuraava leikkaus oli sydämen ohitusleikkaus 20 vuotta sitten. Se oli iso juttu, mutta hyvin on sydän toiminut. Isot arvet kyllä näkyvät vieläkin.
      Vielä tuli munasarjojen leikkaus tähystyksellä. Pikku juttu. Ei vaivoja, ei leikkausjälkiä.
      Taannoin leikattiin ien, paraneminen kesti viikon. Ei ongelmia.
      Eli kaikki voi mennä myös hyvin ja yleensä meneekin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      188
      22442
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      84
      9659
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      47
      7627
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      88
      6418
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      189
      6133
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      49
      5122
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      118
      4776
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4489
    9. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      32
      2669
    10. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      101
      2229
    Aihe