Voiko Autoglym vahan killottaa kuivumisen jälkeen koneellisesti kiillotuskoneella?
Laittakaas vähän vinkkiä muutenkin tuosta työskentelystä, kiitos!
Käsin onnistuu hyvin mutta on aika työlästä (tehdä useampi auto).
Vahaus
6
273
Vastaukset 6
- --..--
Autoglymin vaha lähtee vähän turhankin helposti pois kuivuttuaan. Voit toki käyttää konetta siihen mutta ei se kyllä mistään kohtaa raskasta ole vai etkö ole malttanut odottaa että vaha kuivuu tarpeeksi? Punainen glym on ainakin erittäin helppo ottaa pois. Loppujenlopuks en usko että on koneellisesti juurikaan kevyempi, koska kone painaa aika paljon enemmän kuin se pyyhe.
- vahaajaksi aikova
Jep, kiitos vastauksesta!
Koneella taitaa olla enemmän merkitystä jollain hankalammalla vahalla tai
hiovalla vahalla (myllytys) ????
- --..--
Todellakin jos märkänä käytät glymin punasta niin hiero se pintaan koneella niin saat samalla kevyttä myllytystä maalipinnalle ja lian lähtee ainakin pois. Pois otto sitten pyyhkeellä tai liinalla.
Mutta jos hierot koneella sen märkänä pintaan niin älyttömän pienillä kierroksilla ja yhtään ei saa kone olla paikallaan.- Vahaajaksi mielin
Staattinen sähkö. Oletteko ratkaisseet miten staattisen sähkön muodotumisen vahan kiillottamisen aikana? Maadoitus tms. Kiillotusrälläköissä kun ei ole maadoitusta.
- --..--
Ei oo tullut kyseistä ongelmaa vastaan ikinä. Kiillotat selkeesti liian kauan kuivaa kohtaa.
- Vahaajaksi mielin
En. Esim. kun viimeistelyvaha on kuivunut riittävästi, eli pinta näyttää valkealta. Kone vaan siihen päälle ja pyyhkien pinnan yli. Alkaa sähkö pian napsua. Tosin halpiskone käytössä.
Sellaista kuulin, että kiillotusliina, pitäisi olla lampaanvillainen ja staattista sähkö ei silloin muodostuisi. Mitä sitten noiden halpis koneiden mukana tuleekin. Motonetit, Biltmeat, AWD, Power Craft.
Puhdistusvahaa tai muuta leviettäessä ei staattista sähköä muodostu, koska vaha pysyy kosteana. Ainoastaan vahan kiillotus tekee tuon sähköisyyden muodostumisen. AG vahoilla en ole nyt testannut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771570
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.103782En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203598- 48546
- 126546
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50528- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510- 25493