Lumia 920 yllättää negatiivisesti: ips-lcd, ei amoled
Suurena yllätyksenä Lumia 920:n näyttö on aiempien huippumallien amoledien sijaan perinteinen lcd-näyttö. Edullisemmassa 820:ssa sen sijaan käytetään laadukkaampaa amoled-näyttöä.
Rinnakkain 820- ja 920-malleja verrattaessa eron huomaa selvästi. 820:n värit ovat selvästi kirkkaammat ja musta on mustaa. 920:n musta on pikkuveljeensä verrattuna selvästi harmaata.
920:n ips-tekniikalla toteutettu näyttö on tarkkuudeltaan epästandardi 768 x 1280 kuvapistettä, siis 48 pikseliä leveämpi kuin 720p-teräväpiirtotarkkuus. Ehkä Samsungilla, joka valmistaa käytännössä lähes kaikki maailman amoled-näytöt, ei ollut sopivan tarkkuuden paneeleita?
Ainakin viikko sitten julkaistu ensimmäinen Windows Phone 8 -puhelin eli Samsung Ativ S käyttää näyttönään 720 x 1280 kuvapisteen amoled-paneelia. Saman tarkkuuden amoled-näyttöä käytetään myös useissa Android-puhelimissa.
Vaikka Lumia 820:n näyttötekniikka on isoveljeään parempi, näytön tarkkuus on vain nykyisistä Windows Phone -laitteista tuttu 800 x 480 kuvapistettä.
Suurena yllätyksenä Lumia 920:n näyttö on aiempien huippumallien amoledien sijaan perinteinen lcd-näyttö. Edullisemmassa 820:ssa sen sijaan käytetään laadukkaampaa amoled-näyttöä.
Rinnakkain 820- ja 920-malleja verrattaessa eron huomaa selvästi. 820:n värit ovat selvästi kirkkaammat ja musta on mustaa. 920:n musta on pikkuveljeensä verrattuna selvästi harmaata.
920:n ips-tekniikalla toteutettu näyttö on tarkkuudeltaan epästandardi 768 x 1280 kuvapistettä, siis 48 pikseliä leveämpi kuin 720p-teräväpiirtotarkkuus. Ehkä Samsungilla, joka valmistaa käytännössä lähes kaikki maailman amoled-näytöt, ei ollut sopivan tarkkuuden paneeleita?
Ainakin viikko sitten julkaistu ensimmäinen Windows Phone 8 -puhelin eli Samsung Ativ S käyttää näyttönään 720 x 1280 kuvapisteen amoled-paneelia. Saman tarkkuuden amoled-näyttöä käytetään myös useissa Android-puhelimissa.
Vaikka Lumia 820:n näyttötekniikka on isoveljeään parempi, näytön tarkkuus on vain nykyisistä Windows Phone -laitteista tuttu 800 x 480 kuvapistettä.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Samsung jojottaa todella upeasti tyhmää Nokiaa. Samsung on päässyt asemaansa viisaalla strategialla. Samsungin laitteet aivan eri luokassa kuin yksikään Nokioista. Samppoja saa kaupoista, mutta Nokioita ei taaskaan näy missään... Miettikääpä tätä. Nokia ei saa enää kunnon komponentteja ajoissa. Nokia joutuu tyytymään halpiskamaan ja on nyt jonossa viimeisenä ja joutuu maksamaan kaikesta enemmän kuin muut. Todella upeaa peliä Sampalta. Säälksi käy Nokian kohtalo. Nokia on nyt eelopppilainen ruikuttava ripuliläjä markkinoilla. Tämä tarkittaa, että uusiakin Lumioita tullaan myymään edellistäkin vähemmän. Ne tulevat löytymään nopeasti ns. halpislaaitkoista ja takuut ei toimi.
Samsung Galaxy S III 20 myyty miljoonaa kappaletta.
Loppujenlopuksi toi 20 miljoonaa kappaletta on aika paljon ( hieman alle 4 kertaa suomen väkiluvun verran).
Varsinkin pienessä ajassa jonka SGS3 on ollut myynnissä.
minua huvittaa tuo latausalusta idea. Kyllä se kotona toimii mutta toinen pitää olla töissä, autossa jne...maksaa n. 40 euroa kpl.....melkoinen laite ja ei mahdu edes taskuun jos mukaan ottaa...menee vielä vuosia ennenkuin esim. lentokentillä toimii kaikki puhelimet samalla lataustekniikalla. Minusta jotkut keksinnöt voisi jättää keksimättä ja esim. auringon valolla lataus olisi paljon parempi...
voit kuljettaa mukana normilaturia
Lentokentillähän on jo nyt niitä latauspöytiä, joihin pitää tavallista kännykkää varten käydä kahvilan tiskiltä hakemassa sellainen latausavain, joka johtaa virran pöydästä kauttaan kännykän akkuun. Oletan Nokian uutuuksien toimivan noilla pöydillä ilman mitään väliavainta, mikä suuresti helpottaa touhua. Tosin en tiedä onko latauspöytien ideana rahastaa avainvuokrasta? Miten tälle mahdolliselle bisnekselle käy Nokian uutuksien myötä? Alkavatko portsarit valvoa, ettei vaan kukaan lataa Nokiaansa ilmaiseksi?
kaikki pitää olla parasta mutta mikään ei saa maksaa mitään. Mulla on 20€ puhelin ;) Sillä voi soittaa ja lähettää tekstareita. Siinä on värillinen lcd-näyttö, joka on riittävän tarkka tekstarien lukemiseen ja puhelinluettelon selaamiseen. Lisäksi siinä on radio, herätyskello, laskin, kalenteri johon voi tehdä lyhyitä huomautuksia ja mitähän muuta. Aika halvalla paljon toimintoja siis
Paljonko maksaa lisää, että sillä voi selata nettiä, pelata pelejä, avata excel-tiedostoja, pdf:ä, e-kirjoja ja... En keksi muuta. Kuunella musiikkia. Njoo. Näistä käyttäisin aktiivisesti nettiselainta ja excel-tiedostoja. Muita vähemmän. Mitä nämä saa maksaa? Tietokone on kotona muutenkin, ja sillä hoita muitakin asoita. Ihan kivoja juttuja, mutta ei niistä halua kovin paljon maksaa turhan takia. Mulle on aivan sama onko siinä lcd- vai amoled-näyttö, jos siitä saa selvää, eikä se ole rakeinen.
Ehkä en kuulu kohderyhmään.
ts. siinä puhelimessa on paljon huonompiakin säästökohteita. Esim cpu tai muisti tai jokin niistä hienoista eri sensoreista joita siinä varmaankin on.
PureMotion-näyttö. Älypuhelimien kaikkien aikojen paras kosketusnäyttö.
PureMotion HD -näyttö on maailman kirkkain, nopein ja herkin kosketusnäyttö: se näyttää kaikki värit kirkkaina ja reagoi sormenpäihisi, vaikka ne olisivat peitossa.
Aloittaja on tehnyt johtopäätökset vähän heppoisin peruisin, jos parametrejä on vain kaksi: pikselimäärä ja näytön tyyppi.
Asiantuntevammat kyllä kehuvat nimenomaan näyttöä:
http://www.iltasanomat.fi/digi/art-1288497323170.html
toi ukkeli on nokian työntekijä
"nimen omaan valokuvat näyttävät mahtavilta 920 näytöltä"
nyt tätä laitetta hehkutetaan teknosivustoila kun ovat saaneet käsiinsä sen,920 näyttö on varmasti pöyristyttävän upea,ei sitä tajua ennenkuin sen näkee livenä,jokohan se on tilattavissa
Ennakkotilauksella joo. Hinta eräässä nettifirmassa 999,99 €.
Sorry ei niinpaljon vaan 990,90 €.
ei haittaa varauduin tonniin
Missä sinä sen olet livenä nähnyt? Vai uskoko auttaa olemaan noin varma asiastasi?
Ei kai mikään teknosivu ole kunnolla päässyt käsiksi luuriin vielä, kun ei sen softakaan ole valmis.
Ainakin yksi arvio oli, että 820:n amoled-näyttö on parempi kuin 920:n lcd. Oletettavasti siis myös esimerkiksi SGS3:n amoled menee edelle ja iPhone 5 on vielä näkemättä.
920 näyttöä on kyllä kehuttu maailmalla parhaaksi mitä on nähty. Veikkaisin kuitenkin, että kyseessä on joukko valehtelijoita. Uskon enemmän tämän palstan tietämykseen:-)))
Missään pyöri niin paljon yleistieteitten Dosentteja, kuin anonyymeillä palstoilla.
siis mitä,uskot tänän palstan tietämykseen,tääl ei muita o ku vapunen joka tietää edes jotain puhelimista
vapunen on lökäpöksy teini.
Langaton laturi Lumioissa. Mutta siinä laturissa on johto, joten aivan sama pistääkö sen laturin johdon seinään tai USB-laturin. Molemmissa tarkalleen se yksi johto.
Ihan sama minkä windows puhelimen nokia tuo koska jatkan varmasti iphonen käyttämistä.Olen siihen todella tyytyväinen
Nokia tuo joka vuosi uusia malleja ja muutoksia mikä viestittää että eivät usko itsekään omiin tuotoksiin,liian paljon.Näin karkoitetaan viimeisetkin mahdolliset käyttäjät.