Onko mahdollista vaihtaa ddr muisti ddr1. Esim pc3200 ddr 400Mhz 180 pin jos löytyy ddr1? Nopeus ilmeisesti kasvaisi!
Muistit
Vaihto
5101
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Siis?? DDR ja DDR1 on sama asia. Eli nyhän tuota Double Data Rate muistia on 3.meä sorttia, DDR, DDR2 ja DDR3. Ja jokaista muistia voi keskenään vaihdella miten tykkää, esim DDR333 muistit DDR400 ja vaikka DDR3 1333 vaihto DDR3 1866 jne..
sun kannattaisi kyllä jo tohtorin väitöskirja tehdä että on keksitty menetelmä jolla tuolla tavalla muistikampoja voidaan sekotella, idea toimii ilmeisesti vaan niissä erinomaisissa linkkuroissa joissa on se jo niin kuuluisa maailman laajin laitetuki vai kuin asianlaita urpo ?
" fdghfdhgdfg 6.9.2012 14:51
Siis?? DDR ja DDR1 on sama asia. Eli nyhän tuota Double Data Rate muistia on 3.meä sorttia, DDR, DDR2 ja DDR3. Ja jokaista muistia voi keskenään vaihdella miten tykkää, esim DDR333 muistit DDR400 ja vaikka DDR3 1333 vaihto DDR3 1866 jne.. "
Muista Dual channel, osta pareissa, niin synkkaavat/toimivat varmimmin optimaalisesti yhteen.
http://www.amazon.co.uk/gp/product/B003D1AU9E/ref=as_li_tf_tl?ie=UTF8&tag=wenn-21
Ja jos speksejä nopeemmat muistit niin voi ylikellottaa väylää, jos onnaa.
Ja bändi jaksaa soittaa josku kahteen asti, eller hur:)
No ei välttämättä tarvitse pareittain ostaa, voi toimia ihan hyvin muutenkin yhdessä, vähän tuurista kiinni sitten että toimiiko, jos ei toimi niin joudut sitten tiputtamaan BIOS:sta hieman muistin kellotaajuutta.
Dual Channelina varmasti kuitenkin toimii.
Uudemmatkin piirit ovat kyllä yleensä yhteensopivia vanhan liitännän kanssa, jos vaan liitäntä on sama, eli DDR3 toimii kyllä DDR1:n kanssa aivan hyvin.
Joitain yhteensopivuusjuttuja on, jotka eivät noudata näitä sääntöjä vanhoissa koneissa on esim. AGP-väylä, uusi 3.3V ja vanha 5.0V signaaliväylät, käyvät samaan paikkaan, mutta eivät toimi.
DDR3 ei toimi yhdessä DDR:n eikä DDR2:n kanssa. On olemassa emolevyjä, joissa on sekä esimerkiksi DDR2- että DDR3 -muistipaikat, mutta niissäkään ei voi muisteja käyttää sekaisin, vaan aina vain jompaa kumpaa.