15 vuotiaalle mikä paras: Bordercollie, Australiankelpie, saksanpaimenkoira, kultainennoutaja tai boxeri? Harrastaisin koiran kanssa varmaan jotai agilityä tai pelastuskoiratoimintaa. :)
Mikä?
2
151
Vastaukset
- narttu ainakin
Narttu ainakin parempi kuin uros, koska ei ole yhtä kova isottelemaan omistajalleen ja toisille koirille. Saksanpaimenkoiria tunnen 2, molemmat kilttejä narttuja melko taidottomilla omistajilla, eli sakunarttu olisi hyvä. Uskonpa muidenkin rotujen olevan sopivia. Bokseriuroksia tiedän 2, niistä toinen on aika ärhäkkä ja toinen aika lailla pelkän omistansa koira (ei piittaa muista ihmisistä tai toisista koirista). Yhden bordercollieuroksen tiedän, joka käyttäytyy aika dominoivasti toisia koiria kohtaan, vaikka omistaja osaa olla johdonmukainen. Australiankelpieitä en tunne ainoatakaan. kultseja olen tuntenut 4, niistä 2 narttuja ja 2 uroksia, nartut olleet selvästi hellepmpiä luonteiltaan. Kaikki nuo sopivat varmasti mainitsemiisi harrastuksiin :-)
- Mä vaan
Kaikki noista soveltuvat noihin harrastuksiin, mielestäni kelpie on aina paras! :D
Boxussa on huonona puolena hengitysvaikeudet...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2062804Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64961
Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies114932Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait262916Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20889Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka310886Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k501834Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22748