Eduskunnan kyselytunti

Rauhallisestihan tuo sujui eduskunnalta loman jälkeen. Nyt ei tartte palstalaisten taas maata johtaa, kun on täällä hiki päässä koko kesä uurastettu, siis palstalla.

Arvasihan sen, mitä asioita ensimmäiseksi otetaan esille.....koulu, lastensuojelu, koti, poliisit.
Sattui olemaan yksi niistä kansanedustajista paikalla, kehen minäkin otin muutama vuosi sitten yhteyttä, Leena Rauhala. Sellanenhan tuo alkaa meiänikänen muistaaksein olla. Hyvältähän tuo tuntui, kun juuri niistä asioista puhui hänkin, mistä sähköpostissa hänelle kirjoitin. Lastensuojelun puutteista, henkilökunnan vajauksesta ja koulutuksen lisäämisen tarpeesta, laitossijoitusten epäkohdista ja että yksityisellä virkailijalla on liian suuri päätäntävalta sijoitetun lapsen kohdalla tehtävistä päätöksistä.

No enpä toistelemaan ala siellä puhuttuja asioita, varmaan on muitakin, jotka sattuivat seuraamaan.
987
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Lähellä olevat kuntavaalit sävyttävät kansanedustajien puheenvuoroja. Monet heistä ovat valmiita asettumaan kotikuntansa ehdokkaiksi.
On tietoja, joiden mukaan varsinainen edustaminen kotikuntansa asioissa on jäänyt ajanpuutteen takia hyvinkin ohkaiseksi.

Äänestä

Vaikka aikaa ei riitä kunnan asioiden hoitoon ja se tiedetään niin silti kuntalaiset vaan heitä äänestävät valtuustoon.

Äänestä

Harvinaisen rauhallinen kyselytunti oli, oppositiokin oli 'harvapuheinen' eikä kovasti ollut äänessä.
Viittomakielen tulkki oli uutta ja oikein hyvä että kuurot joita on paljon saavat seurata politiikkaa.
Kunhan kunnallisvaalit ohitetaan alkaa sielläArkkadianmäellä äänet kirkastua.
Odotellaan!

Äänestä

Olisin odottanut opetusministeri Jukka Gustavsson'in ottavan kantaa enemmän opettajien valtuuksiin antaa niitä rangaisuksia huonosta käytöksestä. Siis muodossa kuin yhteiskuntapalvelua koulua hyödyttävällä tavalla.

Eihän se hyöty muussa piile, kuin lasten/nuorten oppiminen teon seurauksista.
Laadukas mies on periaatteiltaan Jukka Gustavsson, ulosanti voisi olla hieman sujuvampaa, mutta se on synnyinlahja sekin.

Äänestä

Lastensuojelussa on paljon parannettavaa, eikä ole kyse vain rahan puutteesta. Yksi tulppa on tiedonkulku viranomaistahoilta toisille. Tietojen salaus menee lapsen edun edelle, esim. kouluterveydenhuollossa saa pelätä, että vanhemmat ovat pian kimpussa lakimiehineen. Monen alan asiantuntijuutta korostetaan, mutta sen tulokset jäävät helposti irrallisiksi eivätkä hyödytä perheitä. Huomiota puheenvuoroissa kiinnitti se , että kouluun ja päivähoitoon kohdistuu paljon odotuksia ja vaatimuksia, kuitenkin lopullinen kasvatusvastuu on aina kotona ja koulun keinot hyvin rajalliset. Resurssipula on ilmeinen, sosiaalityössä ja opetuksessa muille aloille siirtyminen on yleistä, siksi koulutuksen lisäyskään ei ole ratkaisu. Lastensuojelun valvontakin on puutteellista, se tuli taas pahimmalla mahdollisella tavalla esiin pikkutytön kuoltua.

Peruspalveluministeri M G-R asetti työryhmän selvittämään lastensuojelun tilaa. Puheenjohtaja ylisosiaalineuvos Aulikki Kananoja sanoo , että lastenpsykiatrit olisivat valmiit puhumaan enemmänkin lastensuojeluongelmista.. Olen seurannut Raisa Cacciatoren työtä esim. lasten itsetunnon ja seksuaalisuuden kehityksessä. Jari Sinkkonen on alkanut yhä enemmän painottaa isän oikeuksia, eroissahan isä usein syrjäytetään.

Toivottavasti lastensuojelusta ei tule politiikan pelinappulaa, kuten vanhuslaista . Hoitotakuu on saatu aikaan, mutta lasten pitää odottaa ihan liian kauan, vaikka varhaisen puuttumisen ja hoidon tiedetään tulevan halvimmaksikin.

Äänestä

Eihän tämä guz-rix ollut edes paikalla. Työryhmä ei auta mitään, eikö ne muuta keksi.

Äänestä
  • Toivotaan, että työryhmästä on apua, ainakin asinatuntijoilta vaikuttavat jäsenet. Hienoa nähdä, että ikäihmisten kokemusta osataan lastensuojelussa arvostaa.

    Niinistö otti vahvasti kantaa nuorten syrjäytymisen ehkäismiseksi vaalikampanjassaan. Hän vieraili Itä-Helsingin Jakomäen peruskoulussa Arviolta 30 000- 50 000 nuorta on tällä hetkellä normaalin yhteiskunnan ulkopuolella. Tilaisuudessa julkistettiin "Ihan tavallisia ihmisiä" -vihkonen ja -verkkosivusto. Vihkonen on tarkoitettu lähinnä aikuisille, ja siinä korostuu omaehtoisuus, yhteisöllisyys ja vapaaehtoisuus. Jakomäeen koulu on hyvä esimerkki siitä, miten nuhjuisesta koulusta on kunnostettu viihtyisä oppimispaikka tilojen kunnostuksella ja asenneremontilla. Melkein syrjäytynyt 19-vuotias tyttö löysi sieltä itselleen läheisiä ohjeita, joista puhui koululaisille :

    Unelma antaa siivet. Nuorella on oma perusluonne ja taipumukset.
    Pidä huolta. Varhainen puuttuminen on tehokkainta.
    Juurettomuuden tunne aiheuttaa vastuuttomuutta.
    Lapsi ja nuori tulee riippuvaiseksi alkoholista paljon nopeammin kuin aikuinen.

    Nämä ovat otteita tämän päivän Hesarista, oitsikolla Apua arjen pienistä asioista.

    Äänestä

Mutta, mutta...kyllä kauniita opastuksia annetaan, minä vaan olen ihan paasaamiseen saakka puhunut perheväkivallan tuhoisista seurauksista ja niihin puuttumisen vaikeuksista. Eihän alle kymmenvuotias osaa puoliaan pitää, vaikka olisi kuinka "vahva" luonne syntyjään. Jos henkisesti joutuu latistetuksi vaikkapa kymmenen vuotta, ja kun puolustustahto ja uskalluskin alkaa kehittyä, alkavat karkailut. Hyvin herkästi etsii vihdoin jotain hyvää oloa, päihteisiin sortuminen on hyvin tavallista.
Ja sitten tähän saakka puutteita täynnä oleva lastensuojelu sijoittelee tällaista lasta laitoksesta toiseen, joissa on vankilakuri, perhepaikat riittävät juuri ja juuri ihan pienille.

Olkaa onnellisia te, jotka oikeasti ette tiedä näistä asioista mitään.

Kuulin tuossa 1200:n oppilaan lukion perustamisesta, 600-700 on hyvin tavallista yläasteilla nykyisin, oli jo 1970-80-luvulla, kun pikkukouluja alettiin lakkauttaa. Ajatelkaapa 40 oppilasta ala-asteen kolmannella luokalla, miten opettaja ennättää yleensä opetuksen kunnolla eteenpäin viedä, jos luokalla on parikin enemmän apua tarvitsevaa ja häiritsevää oppilasta.

Taas rupesin paasaamaan, ei ollut tarkoitus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


susmorsian ek. kirjoitti:

Rauhallisestihan tuo sujui eduskunnalta loman jälkeen. Nyt ei tartte palstalaisten taas maata johtaa, kun on täällä hiki päässä koko kesä uurastettu, siis palstalla.

Arvasihan sen, mitä asioita ensimmäiseksi otetaan esille.....koulu, lastensuojelu, koti, poliisit.
Sattui olemaan yksi niistä kansanedustajista paikalla, kehen minäkin otin muutama vuosi sitten yhteyttä, Leena Rauhala. Sellanenhan tuo alkaa meiänikänen muistaaksein olla. Hyvältähän tuo tuntui, kun juuri niistä asioista puhui hänkin, mistä sähköpostissa hänelle kirjoitin. Lastensuojelun puutteista, henkilökunnan vajauksesta ja koulutuksen lisäämisen tarpeesta, laitossijoitusten epäkohdista ja että yksityisellä virkailijalla on liian suuri päätäntävalta sijoitetun lapsen kohdalla tehtävistä päätöksistä.

No enpä toistelemaan ala siellä puhuttuja asioita, varmaan on muitakin, jotka sattuivat seuraamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu