Langaton tulostin

Mikä pukki puuttuu että mac tunnistaisi langattoman tulostimen.
Tulostin on kytketty verkkoon, macille on annettu salasana, ohjelmat on ladattu levyltä, että App Storesta, ubs:llä toimii, langattomana tulostin ei ole linjalla.
Käyttis on Mountain Lion.
6511
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mitä laitteita sinulla on verkon muodostamiseen? Mikä tulostin? Ovatko Mac ja tulostin varmasti samassa verkossa?

Äänestä
  • Buffalon reititin, Samsung CLX-3185 W tulostin, jolle valmistaja lupaa että toimii Mac;lla. Samassa verkossa ovat.

    Äänestä

  • Macciko helppo kirjoitti:

    Buffalon reititin, Samsung CLX-3185 W tulostin, jolle valmistaja lupaa että toimii Mac;lla. Samassa verkossa ovat.

    Onko molemmat varmasti verkon kantomatkan sisällä? Ajurit pitäisi tulla ohjelmiston päivityksen kautta App Storesta, mutta tässä on myös linkki Applen lataussivulle:

    http://support.apple.com/kb/DL905?viewlocale=fi_FI

    Äänestä

Ja tukeeko tuo tulostin ylipäätään langatonta tulostusta Macin kanssa?

Äänestä

Järjestelmäasetuksissa poista aikaisemmin luomasi ko. tulostin.
Lataa Samsungin tukisivuilta CLX-3185:n viimeisimmät ajurit (tarkista, että mainitaan MacOS 10.8), asenna ne.
Tarkista vielä kerran, että molemmat laitteet ovat samassa verkossa vertailemalla molempien laitteiden IP-osoitetietoja.
Luo Järjestelmäasetuksissa tulostin uudestaan.
Jos tulostinta ei löydy, muokkaa tulostinlaitteen verkko-osoite kiinteäksi ja luo sitten Maciin tulostin uudestaan IP-osoitteella, jonka määrittelit tulostimeen.

Äänestä
  • Onko jollain tulostimella tosiaan noin vaikeaa? Eikös 10.6:sta lähtien tulostinajurit ole tulleet ohjelmiston päivityksen kautta? Eli kun tietokone havaitsee verkossa tulostimen, se hakee siihen sopivan ajurin (ko merkin ajuripaketin). Sen jälkeen sen voikin sitten vaan ottaa käyttöön tulostinasetuksissa. Minulla nämä ovat menneet sen verran sutjakkaasti, että voi olla että muistan väärinkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Macciko helppo kirjoitti:

Mikä pukki puuttuu että mac tunnistaisi langattoman tulostimen.
Tulostin on kytketty verkkoon, macille on annettu salasana, ohjelmat on ladattu levyltä, että App Storesta, ubs:llä toimii, langattomana tulostin ei ole linjalla.
Käyttis on Mountain Lion.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu