Hei!
Ennen oli selvää, että jos rakennusliike rakentaa omakotitalon ja myy sen asiakkaalle, niin rakennusfirma on vastuussa 10 vuotta mahdollisista rakennusvirheistä.
Eilen luin, että ihmiset luulevat, että nykyäänkin rakentaja on vastuussa, mutta vastuussa onkin rakennuttaja.
Jos siis tilaan jonkun rakennusfirman rakentamaan meille talon ja palkkaan rakennusvalvojan myös, niin mitä jos vaikka 6 vuoden kuluttua talon valmistumisesta tuleekin iso vesivahinko, johon syynä on rakennusvirhe, niin kuka on vastuussa, eli kuka maksaa korjauskustannukset ym. haitat, mitä tuosta rakennusvirheestä aiheutuneesta vesivahingosta on syntynyt? Rakentaja? Rakennuttaja? Rakennusvalvoja?
Kiitos paljon vastauksista ja mahdollisesta linkistä jollekin sivustolle, josta saa takuuvarmasti oikeaa tietoa.
Rakentajan vai rakennuttajan vastuu?
2
3662
Vastaukset
- Rakennuttjaksiko
Hmm.. olen kuullut, että ainakin grynderillä olisi 10 vuoden vastuu, mutta rakentaja, esim. joku rakennusfirma sama kuin grynderi?
http://www.laki24.fi/keskustelu.php?id=27297 tuolla mainittiin grynderin vastuusta. - gryndataan
Njaa. Rakentaja...rakennuttaja.
Kerrataanpas nyt taas kerran.
Rakennuttaja on se jolla on tuotevastuu eli kymppivastuu. (Ei missään nimessä "takuu"). Rakennuttaja on se osapuoli joka tuo tuotteen markkinoille ja myy sitä.
Rakennusliikkeellä ei koskaan ole ollut mitään automaattista 10 vuoden vastuuta. Rakennusliikkeelläkin on kymppivastuunsa. Mutta vain törkeissä ja piilovirheissä. Muuten rakennusliikkeillä on yleensä 2 vuoden takuu. (tällöin kyse on siis urakkasopimuksesta.)
Slangisanan "grynderi" tapauksessa rakennuttaja usein on sama kuin rakentaja. Tosin ei aina. Esim Sato ja VVO "gryndaa" kanssa, mutta ei itse varsinaisesti rakenna mitään.
Rakennuttaja on siis se tyyppi/firma joka omistaa ne osakkeet. (eikä sen tarvitse edes olla oy - kiinteistökin käy)
Yksityinenkin voi olla rakennuttaja / grynderi. (Esim villa painajainen). Mutta yksityisellä vastuu on vain viisi vuotta. Ei kannata ostaa yksityisen rakentamia / rakennuttamia taloja.
Ja jotta pää menisi lopullisesti sekaisin, niin KVR urakassa rakennusliike saattaa olla 10 vastuissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin33811756IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3597966Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut933083Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?982258Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1562219Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?81656- 1101261
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin551103Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26908Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta60793