Tämä kyseinen asuntojen välitystoimisto on kyllä niin saamaton ja osaamaton että menee hermot! Mistään asunnosta ei tiedetä mitään, muuta kuin saman minkä ihminen näkee kun astuu sisälle. Kyllä on palvelu huonontunut.
Asunnon välittäjän pitäisi tietää KAIKKI asunnosta jota on myymässä/vuokraamassa. En enää jaksa kuunnella kyseisen firman henkilökunnalta "en tiedä" sanaa! Missä on ammattitaito?!
kotijoukkue!
26
5581
Vastaukset
- pyllyyn
Ei näillä ole ammattitaitoa.
- 11_plus_11_plus_11
Mitä haluaisit tietää asunnosta, jota et näe samalla tavalla kuin asunnon nykyinen omistaja? Voit pyytää privaattiesittelyn ja tarkistaa ne asiat, jotka ovat jääneet vaivaamaan. Kerrostalossa taloyhtiö vastaa rakenteista ja asukas vain pinnoista. Et siis voi kajota pintaa syvemmälle sen paremmin kuin asukas tai välittäjä.
Ostajallahan on oikeus tutustua kaikkiin niihin taloyhtiötä koskeviin papereihin, jotka asukaskin saa nähdäkseen. Tämä oikeus on myös sinulla ennen kuin teet ostopäätöksen.
Myyjä tai välittäjä ei vastaa esim. siitä, millaiset naapurit saat, jos ostat asunnon., ja tämä on kuitenkin aika merkittävä seikka asumisviihtyvyyden kannalta. Voit kysyä asiasta, mutta myyjä voi esittää vain oman subjektiivisen arvionsa siitä, miten on itse kokenut naapurinsa. - arvata_saattoi
Ei tule yllätyksenä. Eikö tuo nimikin jo kerro, että kovin suurella taidolla ei olla matkassa.
- Anonyymi
Kaverini tuli huijatuksi kyseisen firman toimesta. Välttäkää!
- Anonyymi
Kiinteistönvälittäjien ainoa intressi on saada kaupat syntymään, eikä siinä useina keinoja kaihdeta. Heidän intressi ei ole se, että sekä ostaja ja myyjä tuntevat tehneensä hyvän kaupan.
Oman kokemukseni perusteella (6 asuntokauppaa tehneenä) ostajan ja myyjän tyytyväisyys ei heitä suuremmin kiinnosta.
Jos sama välittäjä ( siis henkilö ei firma) ollut alalla pitkään, se osoittaa, ettei kyseessä ole aivan pahimman luokan kusettaja. Nimittäin tuolla jossain on pilvin pimein entisiä kiinteistönvälittäjiä, jotka ovat pilanneet nimensä ja maineensa eikä kukaan sen enempää ostaisi heidän välittämää asuntoa kuin antaisi heille asuntoaan myytäväksi.
Mitä Kotijoukkue-nimiseen firmaan tulee, niin siellä on sekä että väkeä mutta välittäjien vaihtuvuus (lue maineen menetys) on nähdäkseni ollut keskimääräistä tiheämpää.- Anonyymi
Kyllä meillä on muutama kauppa Joukkueen kanssa hyvin mennyt. Samassa kaupungissa tässä on elelty myyjänä ja ostajana. Ei mitään valituksia ole tullut! Hienosti Marjetan Mikko ainakin meidän kanssa on toiminut, ei mitään valittamista! Kiitos Mikolle, palataan taas kun on sen aika!
- Anonyymi
Kukapa kissan hännän nostaisi ellei kissa itse?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä meillä on muutama kauppa Joukkueen kanssa hyvin mennyt. Samassa kaupungissa tässä on elelty myyjänä ja ostajana. Ei mitään valituksia ole tullut! Hienosti Marjetan Mikko ainakin meidän kanssa on toiminut, ei mitään valittamista! Kiitos Mikolle, palataan taas kun on sen aika!
Morjens Mikko! Miksi itseäsi täällä mainostelet? :D
- Anonyymi
Mitähän jos heräisit jokupäivä tilanteesta, että pitäisi pärjätä kovassa maIlmassa, mutta joukueeseesi kuuluu vain kaksi jäsentä, ja niistäkin toinen on nainen
- Anonyymi
Aattelin perustaa uuden kiinteistövälitys ketjun.sinne ei oteta entisiä julkkiksia,kaupungin nimi miehiä ym..kriteerit on...talousrikos tausta..käy myös puolison sellainen.suurehko konkurssi käy myös...siinä on myyjien ammattilaisia
- Anonyymi
Kuuluuko kriteereihin myös se, että yhdyssanat osaa kirjoittaa päin persettä? Hehe.
- Anonyymi
Kun nyt olet perustamassa kiinteistövälitysketjua niin hanki joku luku- ja kirjoitustaitoinen joukkueeseesi. Muista, että vähintään puolella välittäjistä pitää olla LKV-pätevyys. Sinähän sitä et voi hankkia ennen kuin olet opetellut kirjoittamaan, koska siinä kokeessa pitää antaa kirjalliset vastaukset.
- Anonyymi
Älä välitä noista suun soittajista. Olet toiminut kiinteistön välittäjänä 5 vuotta ja pärjännyt hienosti perus koulun kirjoitus taidolla. Onnea matkaan!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä välitä noista suun soittajista. Olet toiminut kiinteistön välittäjänä 5 vuotta ja pärjännyt hienosti perus koulun kirjoitus taidolla. Onnea matkaan!
Peruskoulussa käyminen ei todellakaan takaa sitä, että henkilö on luku- ja kirjoitustaitoinen.
- Anonyymi
Kyllä muutama välittäjä otti nokkiinsa.? Tuntuu kuitenkin olevan aikaa roikkua täällä,joko hyvin kauppoja tehtynä. Tai sitten alan vaihto suunnitteilla?
- Anonyymi
Pahin siellä on natsin näköinen äijä,,siis ylimielinen ja omahyväinen.
- Anonyymi
Millainen on natsin näköinen äijä? Univormu päällä vai?
- Anonyymi
Minkä näköinen on natsin näköinen, jos sillä ei ole univormu päällä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minkä näköinen on natsin näköinen, jos sillä ei ole univormu päällä?
Onko ne kaikki jotakin kestaappoja
- Anonyymi
Kotijoukkueelle määrätty toimintakielto Seinäjoella. Yrityksen toimintakulttuuri vaikuttaa tosiaan hämäräperäiseltä.
- Anonyymi
tuohon joukkueeseen ei kannata sekaantua,,onneksi on muita välittäjiä,,,
- Anonyymi
Ei kyllä pidä paikkaansa että kokenut, ja alalla kauan ollut olisi jotenkin hyvä, tai muutakaan vastaavaa. Kokemusta on kun ongelmia tulee, niin vastaus on ei kuulu mulle, mene vaan oikeuteen. Kiinteistönvälittäjän kuntotarkastaja hävisi maan alle. Mitään vastuuta kyseisellä tarkastajalla, eikä välittäjällä ollut mistään. Eli summasummarum myykää itse asunnot. Nämä kalliit välittäjät eivät poista yhtään mitään vastuita. Ottavat vaan kalliit palkkiot. Samoin ostajat älkää sen enempää uskoko näiden liirumlaarumeita. Kokemusta on.
- Anonyymi
Totta kirjoitat. Ongelmahan tässä on se, etteivät ihmiset edes yritä myydä itse. Ilmoitus vain rohkeasti tori.fi (ilmainen) tai etuovi.com. (noin 150 eur) -sivuille. Kiinteistönvälittäjän palveluja voi käyttää sen verran, että ottaa heiltä suullisen hinta-arvion (ilmainen). Siitä pois 10%, niin hinta on suhteellisen oikea.
- Anonyymi
Varsinkin nykyinen KJ:n toimari, se Mikko. Huijari ja kusettaja pahimmasta päästä.
- Anonyymi
Itsellä todella hyvät kokemukset firmasta. 2 kertaa olen kauppaa heidän kauttaan tehnyt ja ostajat löytyi nopeasti.
- Anonyymi
Koko ala on aika kovasti kilpailtu puhutaan nyt myynti tai vuokraus toiminnasta,ei siellä pärjää kun ammatti myyjät ainakaan kovin kauaa? jos on proviisio liksa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1103277GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431187- 831172
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja531112Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351062- 60978
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn27890- 67878
- 53877
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39872