Kertokaas pätkiikö soneran-nettilinja Jämsässä? Itsellä räkii vähänväliä ja silti maksan n.40 egee kk. Soneralle yritin soittaa mut jonossa olin puolituntia ja luovutin. Tietääkseni tää on Alhonjärven linjaa tai Partalan en oo varma. Kyllä sieppaa ku on pankinsivuilla ja yks kaks katkee. Pistää vihaks. Ja ennenkuin nörtit vastaa nii on uusi modeemi (WLAN) ja vuodenvanhakone. Eli uusittu kalusto.
Soneran nettilinja Jämsässä.
kotinörtti
11439
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sullahan on hupaisa tilanne.
Ainakin Partalassa mokkula toimii välillä miten sattuu.
Pätkii kans täällä keskustan läheisyydessä oisko keleillä vaikutusta?
täällä on ollu jo useemman kuukauden ongelmia netin kanssa. vaikka nopeuden pitäs olla hyvä niin ei. keskustantuntumassa ollaan. 3g hukkuu puhelimestakin vähän väliä.
Taidan soittaa Kuningaskuluttajaan. Eiköhän alatulla vauhtia linjoihin :P
Muuallakin pitäjää suuria ongelmia. Ainaski vaadin alennusta hinnassa.
Minulla on Kaipolassa maakaapelilla vuodesta 2004 lähtien talon seinään tuleva Soneran nettiliittymä ja sekin on alkanut pätkimään viimeisen vuoden aikana todella tiuhaan tahtiin ihan mihin vuorokauden aikaan tahansa. Jopa yöllä klo 02-03 välillä saattaa olla monen minuutin yhtämittaisia katkoksia, jolloin modeemista "Internet ja ADSL" valot on sammuneena. Syttyvät sitten muutaman minuutin kuluttua, kun vaan jaksaa odotella. Tuo liittymä maksaa laskun mukaan kuukaudessa minulle 29,90 eur. Tätäkin kirjoitettaessa pätkii koko ajan.
Täällä Olkkolassa maksaa 39e ja samat on ongelmat :( Muita palvelun tarjoajia ei ole, tää on vaan hyväksyttävä?
Jämsänkoskella ei ongelmia! Pelaa ja ei pätki! 29,90e/kk, Hei siis Jämsänkoskella :)
Vaihtakaa ne paperieristeiset puhelinkaapelit, muuten ei toimi! Sen verran ollut kosteeta koko kesän, että maaperässä tirisee eikä kuivu, paperieristeet ja lyijyarmeeraukset kuluneet ja vedet kaapelissa, pienikin tippa riittää pätkimään singaalia. Asia on varma, kun kerran olen ongelman kokenut ja pistänyt Soneran (alihankkijan) korjaamaan tilanteen. Siellä kaivuri sitten veti semmoisen 20m pätkän uutta kaapelia ja ongelmat hävisi.
Oikein hyvä kommentti sinulta! Eipä tullut edes mieleeni, että tuo vika voisi johtuakin jopa huonosta maassa olevasta kaapelista.
http://www.iltasanomat.fi/digi/art-1288498510051.html?pos=navnow
Suomi massiivisen verkkohyökkäyksen kohteena - viranomaiset ihmeissään
Julkaistu: 11.9.2012 14:13, päivitetty: 11.9.2012 14:20
Itä-Euroopasta tullut verkkohyökkäys lamautti tiedonvälityksen iltapäivällä.
– Meille on tullut useita ilmoituksia eri organisaatioilta www-palveluiden toimimattomuudesta, vanhempi tietoturva-asiantuntija Kauto Huopio Viestintävirastosta kertoo IS:lle.
Huopion mukaan laajaa verkkohyökkäystä muistuttavaa aktiviteettia on käynnissä useillta sivuistoilla.
– Tilannekuvaa juuri parasta aikaa kasataan. Olemme tietoisia asiasta.
Useita suuria suomalaissivustoja on alhaalla vähän väliä. Esimerkiksi Sanoma-konsernin sivut eivät toimi normaalisti ja muun muassa eduskunta.fi-sivusto on ollut alhaalla. Esimerkiksi Ilta-Sanomien sivustolla ongelmat alkoivat kello 13:06.
Huopion mukaan viranomaiset eivät osaa vielä kertoa asiasta enempää.
Myös Poliisin ja Rajavartiolaitoksen verkkopalvelut ovat hidastelleet. Toistaiseksi on epäselvää, ovatko ne olleet saman hyökkäyksen kohteena.
Alustavien analyysien mukaan verkkohyökkäys tuli Itä-Euroopasta. Hyökkäyksen laajuus viittaa niin sanottuun bottiverkkoon, eli suureen määrään tietokoneita, joita hyökkääjä pystyy hallitsemaan verkon kautta ja valjastamaan hyökkäyksiinsä.
Päivitämme uutista saadessamme lisää tietoja.
Henrik Kärkkäinen, Valtteri Varpela
Hommaa DNA:n mokkula, se toimii Alhojärvellä moitteettomasti. Testattu monta ja tämä paras.