valtuusto myönsi taannoin Innoparkkiin investointeihin mittavia summia, mutta mihin rahat sitten päätyivätkään. valtuusto odotti tietenkin että investointeihin myönnetyt verovarat poikisivat aikanaan kuntalaisille lisäarvoa niinkuin onnistuneilla investoinneilla on tapana. Myönnetyillä investoinneilla makseltiin sittemmin IP:n juoksevia kuluja ja valtuustojohtaja totesi lagoniseen tyyliinsä että jostainhan ne palkat oli maksettava. Iisakki Kiemunki petti siis tietoisesti edustamansa instituution, eikä tästä ole puhuttu sen kummemmin. On aika käsittämätöntä että valtuuston PJ pettää valtuuston ja äänestäjänsä näin tärkeässä asiassa vaikka hänen pitäisi olla ylin veräjänvartija.
Mihin investoinnit menevät
John Lennon
1296
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Innopark sai itsenäisenä yhtiönä pistää rahat ihan siihen mihin oli tarvetta.
"ota selvinpäin", kirjoituksesi kertoikin sinusta kaiken. Nyt tiedät miksi sossun tädit maksavat suoraan sinun vuokrasi eivätkä anna sinulle rahaa vuokran maksuun. Sinä käyttäisit vuokrarahat johonkin muuhun, pöljä.
Voi vi...u, on tän kaupungin rahojen käyttö ihan retuperällä ja me pölhöt vielä jaksetaan kattella tommoista kusetusta..!!??
sinun aamupuuroosi.
Tästäkään huijauksesta ei ko. asioista päättäviä ole laitettu vastuuseen. En ole kuullut edes sitä kuka tai ketkä tästä olivat Kiemungin lisäksi tietoisia. Vekan on ainakin ollut pakko olla mukana tässä veivauksessa. Jää vain arvailujen varaan missä muualla näitä kuntalaisten rahojen väärinkäytöksiä on tapahtunut ja tulevaisuudessa tapahtuu jos nykyinen veljeskunta saa suhmurointejaan jatkaa.
Tämän keissin tekee vielä törkeämmäksi se että investointiapuja käytettiin systemaattisesti ja täysin tietoisesti palkkojen maksuun ja muuhun juoksevaan kerta toisensa jälkeen. Niinkuin avauksessa todetaan, myönsi valtuusto investointeihin verovaroja sisältäen odotusarvon että ne alkaisivat tulevaisuudessa tuottamaan lisäarvoa kuntaan. Nämä Hämeenlinnan OY:t eivät toimi oikastaan missään muussa mielessä oikeiden OY:n tapaan kuin salaamispykälissä. Asiat on niin helppo kätkeä osakeyhtiölain taakse ja todeta että meillä on laki takanamme. Jos oikeassa osakeyhtiössä hallitus tai TJ käyttäisi varoja johonkin muuhun kuin osakkaiden myöntämiin kohteisiin, saisivat vastuulliset välittömästi kenkää. Jos oikea osakeyhtiö ei tule toimeen omillaan se menee konkurssiin, mutta kun HML OY tuottaa tappiota pumpataan niihin vain lisää verovaroja. Kiemungin lausunto "jostain oli palkat maksettava", kuvaa tätä nykyistä holtitonta menoa monessa suhteessa Hämeenlinnassa tänä päivänä.
Juu, jos tilillä on muuhun tarkoitukseen rahaa se pitään antaa olla siellä, ja maksaa palkat muulta.
Vaikka kiemunki lakeijoineen yrittää puolustella taas tätäkin rötöstelyä, ei kestäviä selityksiä voi tietenkään tällaisiin väärinkäytöksiin olla olemassa.
Rahat menivät tarpeellisempaan kuin investointiin. Haluatteko te kaikki kommarit aina investoida, eikö työläisten palkanmaksu ole teidänkin mielestänne tärkeämpää?
Olet "Lapineija" sitä mieltä, että hämeenlinnan kaupungin asukkaiden tulisi maksaa innoparkissa työskentelevien yritysten työntekijöiden palkat. Enpä ole pöyristyttävämpää kuullut.
Kyllä näin on ! Perussuomalaiset kun voittaa niin seinät alas ja palkkaa ihmisille
Kommarien mielestä työläisten ei kuuluis saada palkkaa. Enpä ole ennen noin pöyristyttävää mielipidettä kuullut. Persut ainakin pistäisivät kaikki investoinnit jäihin, ja silloinhan Innoparkissa tehtiin just oikein, kun ei investoitu, eiks niin persut.