Kun olette saaneet kirjan julkaistua,niin...
...minkälaiset vaatteet yleensä sellaiseen tilaisuuteen laitetaan päälle?
- minkälaisen tilaisuuden olette pitäneet?
-onko tehty mitään muuta kuin kerrottu kirjasta ja sen tekemisestä?
-oletteko jaelleet omistuskirjoituksia?
-Onko tilaisuudessa ollut pelkät kahvit ja pullat tms. vai ollut ruokatarjoilu?
-missä ja minkälaisessa paikassa olette pitäneet tilaisuuden?
-oletteko peittäneet kirjat ja sitten tilaisuudessa ottaneet pois kankaan,että ihmiset näkevät,minkälainen kirjasta on tullut?
Kirjan julkistamistilaisuus
4
9222
Vastaukset
- Meanwhile in Kansas
..minkälaiset vaatteet yleensä sellaiseen tilaisuuteen laitetaan päälle?
Esiintymisvaatteet eli sellaiset, jolla haluat että sinut esiintyjänä ja taiteilijana muistetaan.
- minkälaisen tilaisuuden olette pitäneet?
Kustantaja on hoitanut koko homman. On kirjailijoita, jotka pitävät erikseen omat kekkerit kavereilleen, en tiedä viittaatko siihen. Itse en ole pitänyt.
-onko tehty mitään muuta kuin kerrottu kirjasta ja sen tekemisestä?
Toimittaja tai kustannuspäällikkö on yleensä haastatellut.
-oletteko jaelleet omistuskirjoituksia?
Totta kai.
-Onko tilaisuudessa ollut pelkät kahvit ja pullat tms. vai ollut ruokatarjoilu?
Ruoka- ja viini/olut.
-missä ja minkälaisessa paikassa olette pitäneet tilaisuuden?
Yleensä hotelleissa tai kustantamossa.
-oletteko peittäneet kirjat ja sitten tilaisuudessa ottaneet pois kankaan,että ihmiset näkevät,minkälainen kirjasta on tullut?
Ei, kirja näkyvissä.- ennoj
Ketä sinne kutsutaan? Kirjailija, kustannustoimittaja , keitä muita
- 2+2
Kirjailija järjestää julkkarit. Kutsuu lehdistön, tuttuja yms. ihmisiä.
- poppana
Ei tullut julkistamistilaisuutta kirjalleni. Kustantamo ei mitenkään ruvennut järjestämään asiaa. Antoi kyllä selkeästi ymmärtää, että hyvä sellainen olisi ollut, mutta minun olisi itse se pitänyt järjestää eli hankkia paikka ja yleisö (ja maksaa koituneet kulungit).
Eli aloittajalle, julkkarin saamista kustantamon järjestämänä ei pidä pitää itsestään selvästi tulevana asiana. Jos taas kustantamosi on jo suunnittelemassa kyseistä tapahtumaa, eikö olisi fiksumpaa kysellä sieltä, miten he tahtovat sinun siellä esiintyvän?
Jos taas olet itse järjestämässä tilaisuutta, sehän on omasssa vallassasi, minkälaisen haluat siitä tehdä. Mielellään mahdollisimman omannäköisesi ja kirjasi sisältöä tukevan tietenkin. Sellaisen, joka houkuttelee ihmisiä ostamaan kirjaasi, sehän sen tilaisuuden tarkoitus on. Jotain omaperäistä kannattaisi varmaan keksiä kiinnostavuuden lisäämiseksi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1274205
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k233002Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1132534- 462111
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2551694Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt461626- 321557
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201426- 281420
- 951201