Leif G W Persson: Edunsaajat

alvari.raappavaara

Ruotsalaisen kriminologiaproffan varhaistyön Otava on lopulta käännättänyt. Yli kolmenkymmenen vuoden aikaviivettä voi kummeksua. Tosin Leif-sedän tyyli ja tapa kertoa ei ole markkinahenkisintä laatua, laadusta tinkimättä. Tylyhän Leif on tyyppinä ja kirjoitajana. Kuten tapauksetkin, joihin Edunsaajat perustuu. Puolalaissyntyinen prostituoitu murhataan raakalaismaisesti Tukholman työtilassaan. Eletään vuotta 1978, dna on tuntematon väline, kännyköistä ja internetistä joku scififriikki näkee unia.
Nuori (32v?) rikosylikonstaapeli Lewin saa jutun ensimmäisenä omana murhanaan. Työkaverit oottaa kakkukahveja selvityksen kunniaksi. Siinähän odottaa, asia on hankalampi kuin ensin näyttää.
Perssonin poliisityön kuvaus on juuri niin pitkäpiimäistä kuin työn voi kuvitella olevan. Kammioissaan istuvat poliisit tuottavat paperipinoja ja lukevat toisten tuottamia raportteja, muistioita ja kuulustelupöytäkirjoja. Kenttä-äksön on minimissä, samoin superkytän ylivertaisen älyn välähdykset.
Ainoat mahdolliset epäillyt häipyvät maan alle tai ulkopuolelle, joten tutkinta junnaa paikoillaan. Samalla Persson valaisee lukijoille poliisihallinnon monilohkoista ja -tasoista byrokratiaa ja sen vaikeuttavaa roolia työssä.
Samanaikaisesti pyörii rinnalla toinen tutkinta. Komisario Melander jahtaa bordellibisneksen teollisuudeksi kasvattanutta Fahlenia, onnistuen. Sattuma ja Lewinin sitkeys löytävät yhdistävän linkin näiden erillisten juttujen väliin. Tuottaako se tulosta ja tuomiota, sen saatte lukea itse.
Scandidekkaria on pidetty pitkään, ainakin Maria Langin jälkeen, monesti myös yhteiskunnallisena. Paljastavana ja analysoivana. Tälläkin tiellä Persson kulkee mallikkaasti osoittaen Ruotsin omituisten asumisoikeusasuntomarkkinoiden tarjoavan mahtavat mahdollisuudet härskeille huijareille. Siitä johtunee nimi Edunsaajat.
Henkilöistään Persson piirtää elävän kuvan, tuskaisine ahdistuksineen ja härskiyksineen. Murhatun naisen perimmäinen olemus paljastuu viipale kerrallaan, kuin sipulia kuoriessa. Välillä kirjailija käyttää tehokeinona hyppäämistä kaikkitietävän minäkertojan rooliin. Käyden itsenään kyselemässä eri poliiseilta miksi asiat meni niin tai näin. Joku lukija saattaa temppuilusta ärtyä.
Nostalgisesta vähäeleisestä realismista pitäville rohkenen suositella. Näin viiveelläkin.

0

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

        Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
        Kalajoki
        95
        4298
      2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

        Oliko mökkiläinen taas?
        Hyrynsalmi
        27
        2325
      3. Mitä sinä mietit

        Mies?
        Ikävä
        200
        2146
      4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

        Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
        Maailman menoa
        110
        2058
      5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

        Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
        Maailman menoa
        408
        1802
      6. Sinä eräs, pyydän......

        AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
        Ikävä
        148
        1383
      7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

        Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
        Perussuomalaiset
        100
        1259
      8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

        Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
        Tunteet
        32
        1055
      9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

        Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
        Ikävä
        72
        966
      10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

        Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
        Ikävä
        78
        825
      Aihe