hanoi-saigon

ei kiirettä

Onko kokemuksia hanoista-saigoniin junalla?
Ajatus olisi matkustaa kyseinenväli junalla,ei välttämättä yhteen putkeen.
Välillä vois jäädä pois viettää muutamia päiviä matkanvarrella.
Kokemuksia kyseisestä matkasta??

5

501

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • D1.

      Hanoi-Hue- (Da Nang)-Nha Trang. Nha Trangista Da Lat´iin bussilla ja sieltä Saigoniin. Da Nang suluissa koska viimeksi ei napannut ko. paikka. Iso, saastunut teollisuuskaupunki. Nykyään on kuuleman mukaan ranta-alue ok. Se kuuluisa China-beach oli täysi floppi.

      Hue - Nha Trang juna sitten päivällä, unohtumattomat maisemat.

    • Samaa mieltä reitistä, mutta lisäisin, että vaikka Danang ei olekaan mikään pysähtymisen arvoinen paikka, niin Danangin juna-asema on lähin juna-asema Hoi Anille, joka on todellakin tutustumisen arvoinen paikka.
      http://wikitravel.org/en/Hoi_An
      Toki siellä on ihan viime vuosina turistien määrä räjähtänyt ihan käsiin. My Son on myös lähellä Danangia. Jos ylipäätään vanhat kivikasat kiinnostavat, niin se on kyllä ehdoton paikka. http://fi.wikipedia.org/wiki/Mỹ_Sơn
      Ruokien ystäville Hoi An on myös tutustumisen arvoinen paikka. Paikallinen Cao Lau on mielestäni kaikista Aasiassa maistamistani nuudeliruuista paras. White Rose on myös kuuluisa, mutta itse kun en nilviäisiä suuhuni laita, niin en voi kehua.
      Ja tosiaan Huesta ehdottomasti aamujunalla eteenpäin oli määränpää sitten Danang tai Nha Trang.
      Jos ei ole rantaihmisiä, niin Nha Tranginkin voi jättää mielestäni väliin. Yks vaihtoehto on ottaa Easyrider esim Hoi Anista Dalattiin, varmasti hieno kokemus joskin yleiseen hintatasoon nähden hieman kallista.
      http://www.easy-riders.net/

    • öakjo

      Hanoista Hue suosittelen yöjunaa ja pehmeää luokkaa. Et menetä mitään, mutta matkaat mukavasti ja olet aamulla Huessa virkeä.

    • geniusmastermind

      Pullo vaikka paikallista viskiä messiin ja matka sujunee ihan miellyttävästi!

      Muuten eikös vietnamissa kannata matkustaa junalla päivisin joilloin näkee maisemat?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      88
      1394
    2. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      1217
    3. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      74
      1029
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      78
      943
    5. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      361
      841
    6. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      61
      821
    7. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      170
      805
    8. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      210
      764
    9. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      5
      727
    10. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      90
      687
    Aihe