Kusadasi - Hotelli Vera Santa Maria; matkalaisen kokemuksia

Köpek

Täällä ei juurikaan ole keskusteluja Kusadasista, joten juuri sieltä tulleena voin hieman omia kokemuksiani jakaa...näitä olisin toki itsekkin kaivannut ennen matkaa, mutta eipä ne muiden kokemukset aina ihan omien kanssa yksiin mene =).
Viikko oltiin tuossa Vera Santa Maria hotellissa, mikä sijaitsee noin 5 km Kusadasin keskustasta. Keskustaan pääsee vaivattomasti dolmuksella, maksoi kahdelta 3 liiraa (n. 1,50€) ja matka kesti vartin. Bussi lähti hotellin läheiseltä rantakadulta. Itse tuo hotelli sijaitsee sellaisen moottoritien vieressä, joten sinne ei pääse läheltä kääntymään, joten kaikki ajeli tuon pikkupätkän "vastavirtaan" !! Kuulostaa hurjalle, mutta toimi. Eli jos autoa vuokrata meinaa, niin hotellin parkkiin ei pääse muuta kuin ajamalla noin tai tekemällä todella pitkän lenkin.
Tien melu kuului huoneisiin ovien ollessa auki, mutta ei häirinnyt sisällä muuten. Toisella puolella olevat huoneet taas ovat alttiina hotellin "iltaohjelman" aiheuttamalle metelille. Iltaohjelma oli aika kyllästyttävää, lasten minidiskoineen ja samoine musiikkeineen. Itse lähdimme usein iltaisin keskustaan.
Hotellin ranta oli hyvä! Matkaa noin 200 m ja jopa kuljetus tasatunnein 10 - 18 välillä. Tuolit olivat hotellin asukkaille ilmaiset, mutta rannalla ei muuta nk. palvelua. Läheisen Kustur-hotellin baarista saimme kyllä (imeisesti vähän vahingossa) juomaa ilmaiseksi. Usein ostimme läheiseltä huoltikselta tai kaupasta evästä rannalle.
Hotellin uima-altaalla emme olleet yhtenäkään päivänä, koska tuo meri on meille se ykkösjuttu, ja vesi todella kirkasta ja kaunista. Juuri tuon rannan vuoksi ajattelimmekin, että aivan paras vaihtoehto Kusadasin lomalle oli juuri tuo hotelli. Keskustassa ei juurikaan ole hiekkarantoja, ainakaan puhdasvetisiä. LadiesBeachillä emme käyneet, se kuulemma ihan ok.
Ruoka hotellissa oli mielestämme hyvä. Jokapäivä ja molemmilla ruuilla salaattipöytä runsas, melko samanlainen. Lämpimät ruuat vaihteli ihan tarpeeksi, lähinnä kanaa ja kalaa. Ulkona grillattiin muutamaa sorttia jotain mm. lihaa, sipulirenkaita, kalaa, hampurilaisia...aamuisin paistoivat munakkaita.
Iltaisin ulkona sijaitsevat pöydät olivat varatut jo hyvissä ajoin, joten niihin emme ehtineet koskaan. Muutenkin menimme syömään noin tunti ruokailun alkamisesta, koska noissa seisovissa pöydissä on melko "ryysis" aina alussa. Ruoka ei koskaan loppunut, joten rauhallisinta oli mennä vähän myöhässä.
Aamupala oli myös monipuolinen. Juomat kuului myös all inclusiveen, olut Efestä. Punaviini oli lopulta myös ihan ok. ensimmäisenä iltana saamani "tynnyrinpohjan" jälkeen. Hotellissa oli todella paljon romanialaisia, jotka jonkun verran röyhkeitä käytökseltään, etuilua ja kovaäänistä esittämistä.
Huoneet olivat kutakuinkin siistit, vaihdoimme kylläkin ekaa huonetta koska se haisi reippaasti kostealle, homeelle ja toinen huone olikin päärakennuksessa ja kokolattiamattoineen ja kylpyammeineen parempi kuin sivurakennuksessa oleva suihkukaapilla ja laattalattialla oleva huone.
Siivous oli päivittäin, hieman sellainen "sutaisu" mutta kelpasi meille. Pyyhkeet vaihtoivat lähes päivittäin. Ei peritty ilmastoinnista eikä huoneissa sijaitsevista saftyboxeista lisämaksua!! Siivooja jätti lisäksi ison vesipullon päivittäin!!
Hotellissa on myös "sauna" ja "fitness center"....kokeilin saunaa ennen ottamaani hierontaa. Todella kuuma ja kuiva sauna olikin. Hieronta oli sellainen "eteerisellä öljyllä" tehtävä ja kesti lähes tunnin ja hieroja oli ihan reippaalla tyylillä hierova nainen. Hieronnasta joutui tietty maksamaan. Sauna on ilmainen. Fitness center on melko "köpö", muutama cross trainer ja soutulaite, yksi penkki ja levypainoja vain ehkä yhteensä noin 50 kiloon asti, joten jos oikeasti puntille haluaa, niin haaveeksi jää tuolla! Mutta lomalla voi joskus relata!
Kaiken kaikkiaan olimme aivan tyytyväsiä lomaamme, viikko meni nopeasti, toinen olisikin jo vaatinut hieman ehkä auton vuokraamista ja retkille osallistumista. Nuo retket muuten kannattaa varata muualta kuin matkatoimistolta. Rantaan mennessä oli pikku "kioski", jossa myytiin lähes puoleen hintaan kaikenlaisia retkiä.
Kusadasi = positiivinen kokemus!

6

463

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rantapeto

      Kusadasin keskustassa on puhdasvetisiä rantoja, joissa tilaa rannalla ja vedessä. Ladies beach oli täyteen pakattu, niin hiekka kuin rantavesikin.

    • Juhnu81

      Kiva kuulla posittivista palautetta Vera Santa Mariasta ja Kusadasista, huomen aamuna olisi lähtö Kusadasiin ja majoitumme juuri kyseiseen hotelliin. Oliko All in klusive juomat saatavilla koko päivän eli Efestä sai kiskoa pitkin päivää, vai? Ensimmäistä kertaa All in Clusive reissu tulossa joten ei oikein tiedä mitä odottaa :D

    • mixu...

      Todellinen pikalähtö matkan tilasin tänään klo 11 lähtö huomenna 13.9;)
      Vasta jälkikäteen googlailin paikasta enemmän ainakin tuo milli park luoononpuisto kiinnostaa;)

    • Pamppu81

      Hyvä hotelli ja baarityttö Angela oli ihku ;)

    • kes2

      Hei!Olimme 15.8-22.8.2013 siinä hotellissa ja tykättiin,palvelua pelas koko ajan ja ruuat olivat hyviä....suosittelen!

    • Kusadasiin mekin

      Hei "kes2" ,

      Mekin menossa Vera Santa Mariaan parin viikon kuluttua, joten kiva kuulla positiivistä paikasta.

      Huomasitko saapuessasi Izmirin kentälle oliko siellä mahdollista tehdä tax-free ostoksia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      32
      5012
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      237
      4838
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      157
      4796
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      120
      4593
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      17
      3705
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2374
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2158
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1697
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      24
      1624
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      201
      1335
    Aihe