Kyllä on elo ihanaa kun saa kuunnella tuntikausia jatkuvaa ryminää ja ryskettä kun naapurin kaksi penikkaa ja varmaan vanhemmatkin panevat seinän takana tuulemaan.
Ei voi kun ihmetellä että miten helevetinmoisen metelin saavat aikaan vaikka seinät on betonia. Tuntuu välillä että jotain useiden kilojen painoista tavaraa heitellään pitkin seiniä ja lattioita sellainen ryske kuuluu.
Toisaaltahan tuon penikoiden riehumisenhan ymmärtääkin koska ulkonahan nuo eivät päivisin käy, vaikka leikkipaikka on tuossa heti heidän keittiön ikkunan edessä ja eletään rivitalossa.
Vituttaa vaan kun kohta joutuu väkisin talon ukkoa ojentamaan asiasta, kun ei näytä muuten älyä päässä olevan että vähän penikoitaan rauhoittelisi.
Ei voi kun ihmetellä että miten helevetinmoisen metelin saavat aikaan vaikka seinät on betonia. Tuntuu välillä että jotain useiden kilojen painoista tavaraa heitellään pitkin seiniä ja lattioita sellainen ryske kuuluu.
Toisaaltahan tuon penikoiden riehumisenhan ymmärtääkin koska ulkonahan nuo eivät päivisin käy, vaikka leikkipaikka on tuossa heti heidän keittiön ikkunan edessä ja eletään rivitalossa.
Vituttaa vaan kun kohta joutuu väkisin talon ukkoa ojentamaan asiasta, kun ei näytä muuten älyä päässä olevan että vähän penikoitaan rauhoittelisi.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Itsepähän asuinpaikkasi valitsit.
Näin tein ja sinähän viisana miehenä ennen asunnon ostoa/vuokrausta käyt seinänaapureilta kyselemässä heittelevätkö nämä joka päivä muutaman tunnin ajan polkupyörää pitkin olohuonetta?
Yhden asunnon olen aikoinaan hiljentänyt tällaisesta metelistä, kun kävin asunnon ukolle ilmoittamassa että jos ei melu lopu, niin alkaa pian nokkavarsi tummumaan. Kummasti tehosi ja oli elo hiljaista sen jälkeen, mutta eipä enään paljon moikkailtukkaan sen jälkeen.
Ei oikein viitsisi nyt näin vanhana lähtä samalle linjalle.
No kyllä kerrostaloaikoina talonkirjaotteita aina ennen muuttopäätöstä selasin. Ja katsoin että naapurien ovessa on suomen- tai ruotsinkielinen nimi. Enää en onneksi ole niin köyhä, että kerrostaloasumiseen pitäisi alentua.
Voi luoja!
Vai on tuo nimi ovessa tae että seinän takana asuu joku fiksu?
Mitä tulee myös tuohon köyhyyteen, niin katseleppa huviksesi noita kerrostalohuoneistojen hintoja vaikkapa Helsingistä.
Itse asun rivitalossa pääkaupunkiseudulla minkä hinnalla saisi melko hulppean omakotitalon vaikka jostain Mäntsälästä, mutta vielä kun joutuu työssä käymään niin täytyy vaan nähtävästi yrittää sopeutua.
Nimet kertoo ettei ole mamuja talonkirjaotteet kertoo onko kersoja. Jos olisit nuo ymmärtänyt tarkastaa, et nyt joutuisi itkemään kohtaloasi.
Tuo helsingin asuntokupla on muuten puhkeamassa, seuraapa päivän uutisia!
Olihan noita kersoja edellisessäkin asunnossani, eikä melua ollut kuin se minkä kaikki ymmärtää mitä noista mukuloista lähtee, eikä se häirinnyt mitenkään, mutta nyt onkin kyseessä tällaiset pennut jotka ei ulkona ole ja juuripa sen vuoksi riehuvat asunnossa koko sen ajan kun hereillään ovat.
Ei voi kun ihmetellä ihmisten asennetta, että melun aiheuttaja ei ole se syyllinen vaan melusta kärsivä on se syyllinen kun ei ole tehnyt kattavaa selvitystä naapureista.
Miten muuten hoitaisit asiat jos ostaisit uuden rivitalo-osakkeen?
En ostaisi rivitalo-osaketta, mutta kyllä sitä yhden päivän ja yön yöpymisellä aika hyvin saa käsityksen, kannattaako kauppoja tehdä vai ei.
Jos tuo on totta, että lapset ei edes pihalle pääse, olisikohan aiheellista laittaa lastensuojeluun vinkkiä? Jo pelkkä sossutädin käynti voi säikäyttää niin että tilanne rauhoittuu.
Et sitten paljon ole asuntokauppoja tehnyt jos kuvittelet että noita asuntoja voi jotenkin "koe nukkua" ennen ostopäätöstä.
Entäs jos seinänaapurisi muuttaakin sen jälkeen kun olet asunnon ostanut?
Pitääkö sittenkin vaan kärsiä jos uusi naapurisi on nimeltään Abdullah ja se 10 penikkaa?
Kyllä nykyisenkin asunnon koenukuin, vaikka on ihan maalla. Liikenteen äänen vuoksi.
Tuo mainitsemasi syy onkin se, miksen kaupungista enää suostu asuntoa ostamaan. Jos se ostohetkellä on ok, niin ajan kysymys vain koska joku mulkku muuttaa naapuriin. Jos ajattelit, että tuolle voi jotain tehdä, se on turhaa taistelua tuulimyllyjä vastaan. Itsesi vain stressaat sairaaksi.
Maalla on mukavaa, ei naapureita lähellä eikä tule koska oma tontti on iso. Työmatkoihin menee enemmän aikaa, mutta pieni hinta omasta rauhasta.
Asuminen tulee viepä halvemmaksikin täällä!
Muuta johonkin mettään asumaan niin kukaan ei häiritse sinua.
Sinulle voisin sanoa että mikseivät nämä pentulaumat muuta mettään, kun eivät osaa huomioida naapureiden asumisviihtyisyyttä rivitaloasumisessa?
Vai onko se sinun mielestä oikea ratkaisu, kun melun aiheuttaja saa jatkaa metelöintiä ja tämä kärsivä osapuoli joutuu vaan tyytymään osaansa ja muuttamaan mettään?
On.
Meillä tehdään kotona mitä lystätään ja ämmät ne ei voi estää. Tule kokeilemaan onneasi niin ruhjon. Sen verran on kuntosalilla käyty ja nyrkkeilyä harrastettu ettei pikku-ukot hypi silmille.
No et kyllä vaikuta naapurilta, mutta voisin kyllä siinä sivussa leipoa sinunkin homonaamasi sinipunaiseksi.
Minä voin estää. Annan sinulle teleskooppipampusta päähän taakaapäin yllättäen täysiä. Sen jälkeen olet sopivan "rauhoittunut" ja loppuikäsi rullatuolissa. (Ns. kokovartalopuudutus.)
Pitäisi saada lapsivapaita asuntoyhtiöitä!
Meillekin on muuttanut kersaperheitä, eikä niillä ole mitään tapoja! Ei tolkkua ajasta, milloin sopii pitää ääntä kerrostalossa!
Jos ei muuta niin pesukone linkoaa aamusta iltaan!
Asun kaupungin keskustassa vanhassa paksuseinäisessä ja saneeratussa arvokiinteistössä. Asuntojen hinnat ja sijainti suojelevat onneksi lapsiperheiltä.
Lucky U
Joissain taloissa on kielletty lemmikit. Miksei sitten saada kieltoa alle 18 asukkaille?
Lapsiperheet on koko yhteiskunnan pohjasakkaa. Luulevat vielä itse että kaikkien muiden pitäisi tanssia heidän pillinsä mukaan. Turha toivo!
Minä en väistä niitä "hyökkäysvaunuja", joilla yrittävät jyrätä päälle kaupoissa. Pidän huolen että HE väistävät MINUA. Kun minä kävelen vastaan.
Auton ajan aina näille markettien leveämmille "lapsiperhepaikoille". Ja lapsiakaan en varo, vaan kävelen päin jos tulevat eteen.
Kyllä ne siitä oppivat nöyremmiksi.
Tai sitte oot níin ruma ettei kukaan halua lapsia kanssasi, tämän takia sinulla on patoutumia
No ei ole kyllä kaksisia naapureita ne yksinäiset vanhat piiat tai vanhat pojatkaan. Pirullisia kuivankäläpäköitä tyyppejä. Omituisia eläjiä enimmäkseen. Toistan, pirullisia mitä lie olioita? Tympeitä UUNOJA. Kadeellisia toisille yksinäisille. Varmaan katkeria enimmäkseen.
Minusta lapset ovat mukavia ja piristäviä. Puolueettomia niin kauan kun vanhemmat pilaavat heidät opetuksillaan ja aivopesullaan. Eivät kaikki.
20 vuotta rivitalokokemusta
Mikä homomunien ketju se tämä on?
Olette katkeria ja alkoholilla pilanneet aivonne. Te homomunat, juuri te turhasta marmattajat. Ei ne lasten äänet niin paljon häiritse.
Teillä on päässä vikaa, vikaa,vikaa,vikaa,vikaa,vikaa.........................
Menkää autuuskoulutukseen uudelleen ohjelmoitaviksi. Teistä leivotaan siellä yhteiskuntakelpoisia jollemeita.