Hei! Onkohan kenelläkään tietoa/kokemuksia Meksikosta? Erityisesti Baja California-alueesta? Olen muuttamassa sinne, ja olisi hienoa tietää alueesta enemmmän kuin mitä kirjoista lukemalla oppii :)
Kiitos jo etukäteen!
Meksiko
8
1512
Vastaukset
- Si como no!
Pari pidempää lomaa olen Meksikossa viettänyt, ja varmasti menen taas uudelleen. Tämän kesäinen jenkkimatka ei vedä vertoja Meksikon reissuilleni. Mitään kommelluksia ei ole koskaan saattunut, ihmiset ovat ystävällisiä. Maassa maan tavalla, niin hyvin pyyhkii. Kyllä Mexico Cityssäkin on ihan ok matkustaa metrolla. Espanjan kielen taitaminen on eduksi(!), ja kannattaa kyllä ilmaista myöskin eri tilanteissa se, ettei ole jenkki! Olen piipahtanut vähän joka ilmansuunnalla siellä, ja hyvin on mennyt. Baja Californiaan La Paziin tulin yölaivalla Topolobambosta, ja aamulla oli melko hauska tullitarkastus (!) taivasalla pyssymiesten ympäröimänä... Muut ns. pyssymiehet näin Chiapasissa, mutta siellä oli tuolloin n. 5 v. sitten aika rauhatonta. Meksikolaiset tykkäävät juhlimisesta ja ovat melko perhe-/sukuilaiskeskeisiä. Tosin ovat kyllä myös ahkeria ja kekseliästä väkeä. Esim. suurilla lentokentillä kun pudotat postikorttisi postilaatikkoon, niin näppärät pikkulapsoset nappaa ohuilla kätösillään korttipinon, liottavat postimerkkisi pois ja myyvät ne uudelleen ;-)
- red
Kiitoksia infosta :) Odotan matkaa innolla, ainakin puolen vuoden pesti olisi tiedossa siellä.
Toivottavasti olisi aikaa kierrellä vähän enemmänkin kuin vaan sitä rajaseutua. Vaikka onhan sielläkin varmasti näkemistä ja kokemista :) - Si como no!
red kirjoitti:
Kiitoksia infosta :) Odotan matkaa innolla, ainakin puolen vuoden pesti olisi tiedossa siellä.
Toivottavasti olisi aikaa kierrellä vähän enemmänkin kuin vaan sitä rajaseutua. Vaikka onhan sielläkin varmasti näkemistä ja kokemista :)Reissut maan sisällä kannattaa tehdä vaikka niin, että käyt paikallisessa matkatoimistossa kysymässä esim. sellasia 3-5 pvän paketteja (lento hotelli) eri kohteisiin. Se on nopea tapa päästä uuteen paikkaan, ja turvallinen! Jos meinaat paljon reissata/lentää, liity ennen sitä jonkin Mexicolaisen lentoyhtiön 'jäseneksi' (niinku Finnair Plus), niin voi ehtiä kerätä itsellesi pisteitä reissuja varten. (Aero Mexico, Mexicana, ...). Maantiet on mitä on (heikkokuntoisia!) ja näin ollen matka saattaa kestää riippuen kohteesta, sateet vaikuttaa, yms. Ja esim. junarosvot ovat edelleen tätä päivää, samoin bussien ryöstäjät. Itse tein junareissun Chihuahuasta Los Mochikseen (16 h), hieno reissu, niin tässä kyseissä junassa oli joka vaunussa pari turvamiestä! Kyseisellä junamatkalla oli aiemmin hypännyt pari rosvoa kyytiin junan hidastaessa vauhtia, ja uhkasivat aseella, yms. Eräs hollantilaisturisti pomppasi pystyyn, ja alkoi valokuvata moista erikoisuutta! No, se turisti jäi siihen paikkaan, kun rosvon pyssy vähän paukkui...
Niin ja vielä tuttavani, jotka siellä ovat asuneet yli 10 vuotta sanovat, että jenkkirajalla ei oikein näe aidointa Meksikoa, vaan se on muualla. Rajaseutu (esim. Tijuana) on sellaista kaikenlaisen roskajengin pesiytyisaluetta, itse en siellä ole käynyt, eli tämä on vain kuulopuhetta. - mä sain
Si como no! kirjoitti:
Reissut maan sisällä kannattaa tehdä vaikka niin, että käyt paikallisessa matkatoimistossa kysymässä esim. sellasia 3-5 pvän paketteja (lento hotelli) eri kohteisiin. Se on nopea tapa päästä uuteen paikkaan, ja turvallinen! Jos meinaat paljon reissata/lentää, liity ennen sitä jonkin Mexicolaisen lentoyhtiön 'jäseneksi' (niinku Finnair Plus), niin voi ehtiä kerätä itsellesi pisteitä reissuja varten. (Aero Mexico, Mexicana, ...). Maantiet on mitä on (heikkokuntoisia!) ja näin ollen matka saattaa kestää riippuen kohteesta, sateet vaikuttaa, yms. Ja esim. junarosvot ovat edelleen tätä päivää, samoin bussien ryöstäjät. Itse tein junareissun Chihuahuasta Los Mochikseen (16 h), hieno reissu, niin tässä kyseissä junassa oli joka vaunussa pari turvamiestä! Kyseisellä junamatkalla oli aiemmin hypännyt pari rosvoa kyytiin junan hidastaessa vauhtia, ja uhkasivat aseella, yms. Eräs hollantilaisturisti pomppasi pystyyn, ja alkoi valokuvata moista erikoisuutta! No, se turisti jäi siihen paikkaan, kun rosvon pyssy vähän paukkui...
Niin ja vielä tuttavani, jotka siellä ovat asuneet yli 10 vuotta sanovat, että jenkkirajalla ei oikein näe aidointa Meksikoa, vaan se on muualla. Rajaseutu (esim. Tijuana) on sellaista kaikenlaisen roskajengin pesiytyisaluetta, itse en siellä ole käynyt, eli tämä on vain kuulopuhetta.siellä hyvää nuorta pesää ain tarvittaessa
- Kokemusta
Si como no! kirjoitti:
Reissut maan sisällä kannattaa tehdä vaikka niin, että käyt paikallisessa matkatoimistossa kysymässä esim. sellasia 3-5 pvän paketteja (lento hotelli) eri kohteisiin. Se on nopea tapa päästä uuteen paikkaan, ja turvallinen! Jos meinaat paljon reissata/lentää, liity ennen sitä jonkin Mexicolaisen lentoyhtiön 'jäseneksi' (niinku Finnair Plus), niin voi ehtiä kerätä itsellesi pisteitä reissuja varten. (Aero Mexico, Mexicana, ...). Maantiet on mitä on (heikkokuntoisia!) ja näin ollen matka saattaa kestää riippuen kohteesta, sateet vaikuttaa, yms. Ja esim. junarosvot ovat edelleen tätä päivää, samoin bussien ryöstäjät. Itse tein junareissun Chihuahuasta Los Mochikseen (16 h), hieno reissu, niin tässä kyseissä junassa oli joka vaunussa pari turvamiestä! Kyseisellä junamatkalla oli aiemmin hypännyt pari rosvoa kyytiin junan hidastaessa vauhtia, ja uhkasivat aseella, yms. Eräs hollantilaisturisti pomppasi pystyyn, ja alkoi valokuvata moista erikoisuutta! No, se turisti jäi siihen paikkaan, kun rosvon pyssy vähän paukkui...
Niin ja vielä tuttavani, jotka siellä ovat asuneet yli 10 vuotta sanovat, että jenkkirajalla ei oikein näe aidointa Meksikoa, vaan se on muualla. Rajaseutu (esim. Tijuana) on sellaista kaikenlaisen roskajengin pesiytyisaluetta, itse en siellä ole käynyt, eli tämä on vain kuulopuhetta.Olen reissannut kaverin kanssa Cityn alapuolella ja Jukatanilla - by bus! Eikä ollut yhtään ongelmia sekä ensimmäisen että toisen luokan vuoroilla. Rajana on vain: takamuksen kestävyys, kerrankin matkattiin ensin kahdeksan(8) tuntia, pysähtyen muutaman kerran ja kun ei majapaikkaa löytynyt niin jatkettiin eteenpäin ja vielä oli kestettävä 3 tuntia, ennakkoluuloiset ja pelokkaat lentävät!
- Mimi
Heippa, olen asunut Meksikossa vajaat neljä vuotta. En tosin koskaan ole käynyt Baja Californiassa. Asuin kaksi vuotta Meksikonlahden rannalla Tampicossa ja myöhemmin sisämaassa Salamancan pienessä kaupungissa. N. 4 tunnin ajomatka Mexico Citystä. Pääkaupunkikinkin on tullut monien reissujen kautta tutuksi.
Kirjoitan sinulle paremmin, kunhan ehdin. Nyt olen pakkaamispuuhissa, sillä aamulla varhain on lento kesälomalle Suomeen. Ihanaa.
Kuten toinen meksikonkävijä kertoikin, on elämä värikästä, ihmiset mukavia ja pikkuisen epärehellisiäkin.
Ja niitä rosvoja on ihan oikeasti, kuten erräs meksikonkävijä jo kertoikin. Ja se, että olet Finlandesa, et Americana. Tosin useimmat gringat/gringot tavataan arvuutella jenkeiksi, mikä ei aina niin mukavalta tunnu. Erinäisistä syistä. Palaan syyskuulla asiaan, jos vielä olet tavoitettavissa.
Muuten, opettele sitä espanjaa jo etukäteen, helpotta huomattavasti sopeutumista. Ja se on helppo kieli, yksinkertainen kielioppi.- Red
Heippa!
Kiitos suunnattomasti infosta! Olen tavoitttavissa syyskuussa, olisi tosi kiva jos kirjoittelisit vielä tarkemmin :)
Mukaista kesälomaa sinulle ! - muuttolintu
Red kirjoitti:
Heippa!
Kiitos suunnattomasti infosta! Olen tavoitttavissa syyskuussa, olisi tosi kiva jos kirjoittelisit vielä tarkemmin :)
Mukaista kesälomaa sinulle !mitä kautta olette löytäneet työpaikan meksikosta?
ja puhutteko täydellistä espanjaa?
onko turha lähteä edes etsimään mitään jos ei osaa espanjaa vielä kunnolla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1087765Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3686860Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite774229Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293939Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2022408Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os262118- 751937
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps191823Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11690Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11687