Kyssäri

Testimies idän

Hei vaan te kaikki itämaiset tietäjät!

Eräs mies aikoinaan jossain Intian suunnassa opetteli levitoimaan paikallisen joen yli ja tähän taitoon hän uhrasi vuosia elämästään. Kerran sitten eräs vähän pyhempi heppu saapui hänen luokseen ja esitteli tälle kykynsä. Vähän pyhempi mies sitten otti veneen ja souti joen yli ja totesi: "Sinulta meni vuosia samaan mihin häneltä kului vain joitain minuutteja."

Kysyn nyt teiltä arvon itämaiset tietäjät, mitä tämä vähän pyhempi mies tällä oikein tarkoitti?

4

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin.

      Sitä ettei psyykkisillä kyvyillä loppujen lopuksi ole mitään arvoa eikä näin ollen niitä pidä harjoitella.

      • tewrr

        Jep, ja levitaatiohan ei tehnyt tästä miehestä yhtään viisaampaa...


    • en t ssss

      "Pyhä-->pyhempi-->pyhin" ;D no joo, ehkä tää 'pyhempi' huomautti haaveilijalle siitä, että tässä maailmassa elääkseen on hallittava arkisia taitoja, ja se mahdollisesti tuleva maailma vaatii sitten tämän lisäksi hieman lisää ja erillaisia ominaisuuksia?

      • idiootti21

        Jaa, että pitää oppia levitoimaan ensin täällä maan päällä, että osaa sitten levitoida myös "tulevassa" maailmassa?

        Mutta siis joo. Levitointi voi toki olla hyödyllinen taito jos sattuu putoamaan laivasta keskellä Atlantin valtamerta. Sittenhän boi levitoida takaisin rantaan ja välttää siten hukkumiskuolema.

        Levitoinnista on tuskin mitään sen kummempaa hyötyä tosielämässä. Faneja sillä voi toki itselleen saada: "Kattokaa miten "viisas" mies kun osaa levitoida, palvokaamme siis häntä!"


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 96
      1549
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1374
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1287
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1188
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      1155
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      955
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      817
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      761
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      744
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      715
    Aihe