letkuruokinnasta

keinoemonako

Iso pentue pian syntymässä ja olen valmistautunut siihen, että äidin maito ei ehkä riitä. Ostin valmiiksi jo 5 fr ruokintaletkun vastasyntyneille. Kokemuksia ei ole entuudestaan letkuruokinnasta, joten tietoa kaipaisin asiasta. Tuossa ostamassani letkussa on viiva merkintä, tarkoittaneeko se sitä, että letkua laitetaan niin syvälle, että viiva merkintä on suun kohdalla? Hurjalta tuntuu ajatus muutenkin laittaa letkua pennun sisuksiin! Missä asennossa pentua on pidettävä letkua laitettaessa? Kuinka varovasti kerrallaan korviketta päästetään letkuun? Sekin tuli mieleeni, että voiko samaa letkua käyttää kaikille pennuille? Minkä merkkinen korvike olisi parasta? Apua, tietoa kaipaava!

5

2683

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysy lääkäriltä

      Kannattaa kysyä lääkäriltä jos näyttäisi ihan livenä sen homman. Mutta sen verran neuvoja jo tässä että; letku mitataan pennun suupielestä kylkikaaren alle, jolloin se on varmasti vatsalaukussa eikä matkalla tai liian pitkällä (letkuun viiva oikealle kohdalle). Letku on helppoa laittaa koska pennuilla on nielemisrefleksi vahvana, eli vaikeaa on saada se letku hengityselimiin. Jos letku hannaa vastaan, silloin se on väärässä paikassa. Helpointa on pitää pentua kämmenellä selkä kämmeneen päin ja ilmassa, jottei pentu ala takajaloillaan ponnistelemaan vaan pysyy rentona.

      Emonmaidonvastiketta laitetaan menemään tasaisesti pienellä paineella ja hitaasti. Mieti miten pentu emoaan imisi. Testaa ruiskun "liukkaus", ettei se ole liian tiukka tai liian löysä, itse pidän käytetyistä enemmän kun ne on sopivan tiukkoja - ei liian. Liian löysällä on vaarana maidon liian nopea vauhti, liian tiukalla taas paineen kovuus jos mäntä antaakin yht´äkkiä periksi. Felinan sivuilla on ohje maitomäärän laskemiseen pennun painon mukaan.

      Jos haluat olla tarkka, voit käyttää letkun kiehuvassa vedessä ennen seuraavaa pentua. Itse keitän ruokintavälineet (kaikki; ruiskut, letkut, maidon tekovälineet jne.) ennen käyttöä ja käytön jälkeen huuhtelen ja laitan keitettyyn veteen (samaan kattilaan jossa olen ne keittänyt ja josta otan myös maitoa varten vettä).

      Olen käyttänyt KMR ja Royal Canin merkkejä, joista tykkään molemmista. Erona noissa on valmistetun maidon säilyvyys joka KMR:llä on pidempi ( 1 vrk), kun RC:llä on vain 1 tunti. Vaikka ohjeissa olisi jauheen sekoittaminen kylmään veteen (joskus oli väärä käännös KMR:n suomennoksessa), niin kannattaa tehdä maito lämpimään veteen jolloin rasvakin sekoittuu kunnolla. Maito myös annetaan pennulle pennunlämpöisenä (38 astetta vähintään) jottei liian kylmä maito alenna pennun omaa lämpöä ja pentu joudu käyttämään energiaa sen uudelleen lämmittämiseen.

      Itse pidän tuttiruokintaa parempana, ellei kyseessä ole liian heikko pentu. Tämä syystä, että silloin pennulla pysyy imeminen "hanskassa" ja se saa emoltaankin paremmin maitoa imettyä. Sopivia tutteja on myynnissä eläinkaupoissa ja silikonitutit on parempia koska ne kestää keittämisen kumisia paremmin. Tuttiruokinnassa myös maidon määrä on se minkä pentu itse jaksaa imeä, ei tule niin helposti liiallista määrää kuin letkulla. Käsiruokituilla pennuilla on tärkeää, että pissattaminen tehdään myös, ettei jää pissaamatta. Emohan kyllä pesee pentujaan ja pissattaa niitä, mutta vastike voi muuttaa pissan "makua" niin, ettei emo haluakaan sitä tehdä. Sama käy siinä vaiheessa kun pentu siirtyy kiinteään ruokaan.

      Jos on joku pentu joka on todella heikko, kannattaa hankkia etukäteen myös nesteytystä varten välineet. Kuivuminen kun pennuille tulee helposti ja on kohtalokasta.

    • SAA SILLÄ

      ruuan ainakin menemään kissan keuhkoihin.On myytävänä hyvässä lemmikkieläinkaupassa tuttipulloja

      • ei saa sillä

        Tuttipullollakin saa menemään jos ei osaa käyttää ruiskua kunnolla tai käyttää vääränlaista tuttipulloa. Kaikki pennut ei osaa imeä ja silloin tarvitaan letkuruokintaa aluksi. Kaikki pennut ei jaksa imeä jos ovat heikkoja ja silloin tarvitaan letkuruokintaa. Joskus tarvita myös nesteytystä lisäapuna jos pelkkä maito ei riitä. Kuivuudesta kärsivä elimistö kun ei pysty hyödyntämään imettyä maitoa vaan silloin tarvitaan lisänestettä avuksi.


    • iur43875101yu3h1fjfe

      Kysy lääkäriltä, eläintenhoitajalta tai kokeneemmalta kasvattajalta neuvoa. Täällä ei asiantuntijoita ole etkä varmasti juuri oikeaa vastausta saa pulmaasi.

      Eläinlääkärikö totesi että pentuja on monta? Eikö hän silloin kertonut mitä tehdä jos lisäruokinnan tarvetta on?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ne katseet, ei niitä

      Voi unohtaa. Se, miten molemmat katsoi
      Ikävä
      66
      1062
    2. Miten jotkut kehtaa aikuisiällä kiusata

      Ihmisiä? Eikö se ole aika noloa?
      Ikävä
      140
      849
    3. 71
      743
    4. Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla

      Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla (yksityisen asiakkaille Kela-korvaus jätetä
      Maailman menoa
      422
      714
    5. Onko kaivattusi seksipommi?

      Minun kaivattuni on😅😍
      Ikävä
      38
      648
    6. Mies miksi me ei voida aloittaa salaista suhdetta

      Pakkoko siitä olisi kenellekään kertoa? Voitaisiin nähdä salaa jossain eri paikkakunnalla.
      Ikävä
      72
      594
    7. Milloin mies aloitetaan

      Joku kiihkeä romanssi tai vakavampi suhde..? En jaksa enää olla yksin. Sä taidat haluta olla yksin.
      Ikävä
      37
      564
    8. Salassapito ja kunnan hommat

      Hyryllä alkanut olla ihmeellinen tapa että minä kuulen kunnan tapahtumista kylältä yhden henkilön toimesta. Tiedotusta h
      Hyrynsalmi
      13
      559
    9. En enää mies ikävöi sinua niin paljon

      Jos nyt vain pysyttelisit pois näköpiiristäni vielä kesän yli näiden useiden kuukausien jatkeeksi, niin luulen että kaik
      Ikävä
      55
      533
    10. Hyvää yötä kivalle miehelle!

      Samasta kylästä! 😊
      Ikävä
      94
      519
    Aihe