letkuruokinnasta

keinoemonako

Iso pentue pian syntymässä ja olen valmistautunut siihen, että äidin maito ei ehkä riitä. Ostin valmiiksi jo 5 fr ruokintaletkun vastasyntyneille. Kokemuksia ei ole entuudestaan letkuruokinnasta, joten tietoa kaipaisin asiasta. Tuossa ostamassani letkussa on viiva merkintä, tarkoittaneeko se sitä, että letkua laitetaan niin syvälle, että viiva merkintä on suun kohdalla? Hurjalta tuntuu ajatus muutenkin laittaa letkua pennun sisuksiin! Missä asennossa pentua on pidettävä letkua laitettaessa? Kuinka varovasti kerrallaan korviketta päästetään letkuun? Sekin tuli mieleeni, että voiko samaa letkua käyttää kaikille pennuille? Minkä merkkinen korvike olisi parasta? Apua, tietoa kaipaava!

5

2529

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysy lääkäriltä

      Kannattaa kysyä lääkäriltä jos näyttäisi ihan livenä sen homman. Mutta sen verran neuvoja jo tässä että; letku mitataan pennun suupielestä kylkikaaren alle, jolloin se on varmasti vatsalaukussa eikä matkalla tai liian pitkällä (letkuun viiva oikealle kohdalle). Letku on helppoa laittaa koska pennuilla on nielemisrefleksi vahvana, eli vaikeaa on saada se letku hengityselimiin. Jos letku hannaa vastaan, silloin se on väärässä paikassa. Helpointa on pitää pentua kämmenellä selkä kämmeneen päin ja ilmassa, jottei pentu ala takajaloillaan ponnistelemaan vaan pysyy rentona.

      Emonmaidonvastiketta laitetaan menemään tasaisesti pienellä paineella ja hitaasti. Mieti miten pentu emoaan imisi. Testaa ruiskun "liukkaus", ettei se ole liian tiukka tai liian löysä, itse pidän käytetyistä enemmän kun ne on sopivan tiukkoja - ei liian. Liian löysällä on vaarana maidon liian nopea vauhti, liian tiukalla taas paineen kovuus jos mäntä antaakin yht´äkkiä periksi. Felinan sivuilla on ohje maitomäärän laskemiseen pennun painon mukaan.

      Jos haluat olla tarkka, voit käyttää letkun kiehuvassa vedessä ennen seuraavaa pentua. Itse keitän ruokintavälineet (kaikki; ruiskut, letkut, maidon tekovälineet jne.) ennen käyttöä ja käytön jälkeen huuhtelen ja laitan keitettyyn veteen (samaan kattilaan jossa olen ne keittänyt ja josta otan myös maitoa varten vettä).

      Olen käyttänyt KMR ja Royal Canin merkkejä, joista tykkään molemmista. Erona noissa on valmistetun maidon säilyvyys joka KMR:llä on pidempi ( 1 vrk), kun RC:llä on vain 1 tunti. Vaikka ohjeissa olisi jauheen sekoittaminen kylmään veteen (joskus oli väärä käännös KMR:n suomennoksessa), niin kannattaa tehdä maito lämpimään veteen jolloin rasvakin sekoittuu kunnolla. Maito myös annetaan pennulle pennunlämpöisenä (38 astetta vähintään) jottei liian kylmä maito alenna pennun omaa lämpöä ja pentu joudu käyttämään energiaa sen uudelleen lämmittämiseen.

      Itse pidän tuttiruokintaa parempana, ellei kyseessä ole liian heikko pentu. Tämä syystä, että silloin pennulla pysyy imeminen "hanskassa" ja se saa emoltaankin paremmin maitoa imettyä. Sopivia tutteja on myynnissä eläinkaupoissa ja silikonitutit on parempia koska ne kestää keittämisen kumisia paremmin. Tuttiruokinnassa myös maidon määrä on se minkä pentu itse jaksaa imeä, ei tule niin helposti liiallista määrää kuin letkulla. Käsiruokituilla pennuilla on tärkeää, että pissattaminen tehdään myös, ettei jää pissaamatta. Emohan kyllä pesee pentujaan ja pissattaa niitä, mutta vastike voi muuttaa pissan "makua" niin, ettei emo haluakaan sitä tehdä. Sama käy siinä vaiheessa kun pentu siirtyy kiinteään ruokaan.

      Jos on joku pentu joka on todella heikko, kannattaa hankkia etukäteen myös nesteytystä varten välineet. Kuivuminen kun pennuille tulee helposti ja on kohtalokasta.

    • SAA SILLÄ

      ruuan ainakin menemään kissan keuhkoihin.On myytävänä hyvässä lemmikkieläinkaupassa tuttipulloja

      • ei saa sillä

        Tuttipullollakin saa menemään jos ei osaa käyttää ruiskua kunnolla tai käyttää vääränlaista tuttipulloa. Kaikki pennut ei osaa imeä ja silloin tarvitaan letkuruokintaa aluksi. Kaikki pennut ei jaksa imeä jos ovat heikkoja ja silloin tarvitaan letkuruokintaa. Joskus tarvita myös nesteytystä lisäapuna jos pelkkä maito ei riitä. Kuivuudesta kärsivä elimistö kun ei pysty hyödyntämään imettyä maitoa vaan silloin tarvitaan lisänestettä avuksi.


    • iur43875101yu3h1fjfe

      Kysy lääkäriltä, eläintenhoitajalta tai kokeneemmalta kasvattajalta neuvoa. Täällä ei asiantuntijoita ole etkä varmasti juuri oikeaa vastausta saa pulmaasi.

      Eläinlääkärikö totesi että pentuja on monta? Eikö hän silloin kertonut mitä tehdä jos lisäruokinnan tarvetta on?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      266
      6977
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      53
      4943
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4481
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      9
      4286
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3783
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      118
      3665
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3636
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      25
      3542
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3313
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      59
      2470
    Aihe