Led nauhojen käyttö mopoissa

saako mopoihin laittaa led nauhoja lain mukaan?

olisi tarkotus laittaa takalokariin kaksi punaista led nauhaa, jotka syttyisivät jarrutuksessa, laillista vai ei?

ja onko mootorin alle led nauhojen laittaminen kiellettyä?
1110845
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

ne näyttää ihan v*tun hölmöille älä laita

Äänestä
Aloittaja

se on sun mielipide. Haluun tietää onko ne lailliset vai ei.

1Äänestä

ei ole kunha et käytä niitä tiellä ajaessas :D

1Äänestä
  • Minulle poliisi sanoi että kaikki ylimääräiset valot mopoissa on kiellettyjä. Meinas melkee sakotkii tulla vaik olikii parkissa.

    1Äänestä

  • mist sais hyvät ledit käytäisin mökillä t.11v

    Äänestä

kaikki ylimääräiset on kielletty. Valojen ja vilkkujen pitää olla e-hyväksyttyjä. Jos kaikesta huolimatta rupeat säätämään, niin pidä huoli että taaksepäin näkyy punaista ja eteenpäin ajovalon väristä, et tee siitä joulukuusta etkä kyynelehdi jos poliisi antaa sakot.

1Äänestä

ei kai

Äänestä

Paljonkos poliisi sakottaa vai antaako varoituksen jos on mopossa ledi nauhaa alla ns alavaloina

Äänestä

Saako pitää pohjassa kunhan ei käytä ajaessa?

Äänestä
  • Joo

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_10080242 kirjoitti:

saako mopoihin laittaa led nauhoja lain mukaan?

olisi tarkotus laittaa takalokariin kaksi punaista led nauhaa, jotka syttyisivät jarrutuksessa, laillista vai ei?

ja onko mootorin alle led nauhojen laittaminen kiellettyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu