Auttakaa??

Koirani on kääpiöpinseri ja se on kiltti mutta se haukkuu vastaan tulijoille ja koirille olisiko mitään vinkkiä saada koiraa opetettua lopettamaan edes vastaan tulijoille haukkumisen. Olisko vinkkejä?

4

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minpin4Ever

      Se riippuu haukkumisen syystä :)
      Haukkuuko koska on epävarma ja haluaa pitää toisia koiria loitolla, vai onko innostunut ja haluaisi leikkiä?
      Itselläni on kaksi haukkumatonta kääpiöpinseriä, toinen tosin vain 3kk vanha vielä :)

    • Mun kääkät

      Sama juttu meilläkin toisen kääkän kanssa. Mutta meillä selkeästi pelkää muita koiria, varsinkin isoja. Entiedä iksi, koskaan ei ole ollut huonoa kokemusta... Tosin sosialistaminen oli pentuna huonoa ja siitä voin syyttää vain itseäni. Toinen kääkkä taas on yli innokas, mutta ei juuri hauku vastaantulevia kuin ehkä kerran kun taas tämä toinen yrittää vielä peräänkin jäädä huutamaan. Meillä ei kyllä hauku kuin koirille ei kaikille vastaantulijoille. En itse ole saanut kirkettyä tätä ominaisuutta koirasta pois, koulutusta on ollut mutta ei apua. Koirani näki lenkillä kerran kaksi isoa susikoiraa jotka haukkuivat koirilleni ei siis muuta kontaktia niin koirani lamaantui melkein täysin vain haukkumisesta ja nykyäänkin samaisessa lenkkikohdassa kävelee perässäni vaikkei olisi ketään missään, joku trauma jäänyt mitälie koirat sille "sanoneet"..esim koirapuistoon en voi viedä tätä koiraani koska se räksyttäs taukoamatta, mutta toinen menee mielellään vaikkakin on aika dominoiva..

      • Minpin4Ever

        Onko koulutukseen kuulunut toiset koirat? Epävarmuus on yleisin syy tällä rodulla ohitushaukuntaan, puutteellinen sosialistaminen plus pieni koko edesauttaa ongelman kehkeytymistä.
        Eli epävarman koiran kanssa kannattaa lisätä peruskoulutuksen treenaamista, kuten istu, maahan, paikka jne. Tämä vahvistaa teidän suhdetta ja koiran itsetuntoa. Lisäksi tarvitaan järjestettyjä koiratapaamisia, koirien ei ole pakko tervehtiä toisiaan koska olemus ja kehonkieli riittää sosialistamiseen. Jos koirasi haukkuu vastaantulevaa tapaamiskoiraa, sinä pysähdyt ja ne jatkavat luokse. Kun ovat teidän kohdalla niin pysähtyvät. Odottakaa siinä kunnes koirasi lopettaa haukkumisen. On erittäin tärkeää että pysytte kaikki hiljaa ja rauhallisina joten hanki tasapainoisia koirakkoja ensimmäiset viisi kertaa treenikavereiksi. Kun hiljenee niin te kaikki jatkatte matkaa yhdessä samaan suuntaan hetken. Jos alkaa haukkumaan taas niin uudelleen pysähdys ja odotus. Kun olette hetken kävelleet yhdessä niin lähdette eri suuntiin, tässä kohtaa koirasi voi taas alkaa haukkumaan jolloin pysähdytte kaikki kunnes hiljenee.
        Harhoituksen idea on uudelleenohjelmoida koirasi siihen että haukkumalla epämukava tapahtuma ei lopu, ennen kun se on haukkunut niin on sillä saanut toisen lähtemään pois (ohituksessa kun näin menee että toinen jatkaa matkaa). Nyt haukkumisesta toinen ei hievahdakaan = haukkuminen menettää arvoa puolustautumiskeinona. Yhdessä kulkeminen tarkoittaa että laumanjohtaja on ottanut toiset mukaan omaan laumaan mikä helpottaa ahdistusta :)
        Pysy rauhallisen itsevarmana niin koira oppii luottamaan sinuun laumanjohtajana eikä koe tarvetta puolustaa itseään. Koska sinulla on kaksi koiraa, aloita harjoitteet pelkästään epävarman kanssa, kun sen kanssa sujuu niin voit ottaa toisen mukaan samalla. Suosittelisin myös että taluttaisit niitä erikseen kunnes olette selvästi edenneet epävarman kanssa, jottei dominoivampi tuhoa mitään edistystä vahingossa. Pyydä myös lenkillä ollessa vastaantulevat pysähtymään jos koirasi haukkuu, selitä että se auttaisi teitä kovasti kun koirasi haukkumisellaan haluaa saada ne lähtemään.


    • Siis se niinku pelkää varmaa koirii mut sit se jossai vaihees lopettaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2172
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      6
      1826
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      238
      1334
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      970
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      88
      960
    6. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      187
      926
    7. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      905
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      750
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      746
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      719
    Aihe