PAINON HALLINTAA 2

monica

Hyvää huomenta täältä uudesta ketjusta, pyynnöstä avasin entisen pitkän sijaan.

Kurkkasin ulos ja nyt tulee hyvä ulkoiluilma, joten mennäänpä sakilla kävelylle, niin siitä se päiväkin paranee,

eiliset syömiset :

lasillinen tuoremehua

hunajavesi sämp. oivar tomat.

N. 3 dl puuroa oivr silmällä

välipalana luumuja( laskematta )

mukillinen iltapäivä kaakaota

ateria. kaalilaatikkoa....n. 3 dl voileipä

ja luumuja paljon

iltamyöhällä hunajav. vesirinkeli

Tässä nämä on mitkä eilen popsin, ja vettä päivän mittaan reilusti ja vitam. pilleri.

lenkin tein innostuneena pudonneesta painostani, kävelin noin reilu tunti ja tuli entistä parempi olotila, kyllä se kohentaa mielialaakin kun vaan lähtee ulos raittiiseen ilmaan, ja nostaa kuntoakin joka sitten vaikuttaa terveyteenkin.

Nyt on aika lopettaa ja toivottaa hyvää alkanutta päivää teille kumppanit.

114

664

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huomenta!

      Pitääpä äkkiä kirjata eiliset ruokailut kun porukkaa on tulossa laattatalkoisiin, ennenkuin unohtuu.

      Aamiainen: omenamehu maitokahvi ja 1 leipäviipale & tillpehöörit.

      Päivällinen: Vokkivihannekset ja naudanlihapihvi,
      vesi

      Kahvi ja pala lihapiirakkaa


      Illalla: jugurtti & näkkileipä kylmäsavulohella, 5 cm palanen kurkkua

      Myöhäisillalla: muutama keksi ja mukillinen teetä

      Ihanan rauhallista vielä, vaikka aamu oli jo touhua täynnä, kun piti laittaa suojapaperit kottikärryä varten, vanhat laatat kun pitää kärrrätä huoneiston läpi etupihalle, mistä pojanpoika ne kuljettaa isolla autollaan kaatopaikalle, vai minne, no hän tietää.

      Ulkokautta on hankalampaa heittää niitä, kun on korkea penger täynnä kasvillisuutta naapurin pihaa vasten, eikä sinne viitsi mennä autolla hakemaan.
      Täytyy pinota ne nätisti etupihalle siksi aikaa, kun ehtii pojanpoika hakea.

      K-Rautaan mennään jo iltapäivällä katsomaan minkälaiset laitetaan.

      Liikuntaa saa tänään ja huomennakin:D ainakin hellan ja pöydän väliä :D

      Heippa!

    • Makriina ek

      Takapakkipäivä luulisin!

      Olin ostanut ruishiivaleivän viikko sitten, ja kun ei siitä syöty kuin muutama viipale, niin auts - ihan homeessa sunnuntaiaamuna. Pakkasesta löytyi pakkaus, jossa kaksi yrttipatonkia. Pakko paistaa ne leiväksi, ei sitä ihan ilmankaan olla voi.
      Niin että pelkkää valkoista vehnää. Sitten lankesin vielä isännän ostamaan korvapuustiin kahvin kanssa illemmalla, joten turhaa kaloriaa runsain mitoin.
      Tai miten ottaa, patongista on vieläkin kantti jäljellä, eikä toiseen ole koskettukaan.
      Puoliksi isännän kanssa popsitaan.

      Aamukahvin kanssa söin keitetyn munan ja näkkileivänpalan, onneksi oli pussin pohjalla, ettei aamukahvimme ihan mennyt pilalle. Juustoviipale ja omena.
      Aterialla oli sillilaatikko (silakkalaatikon reseptillä) ihan hyvää, mutta olisikohan suolaa ollut liikaa, en tiedä. Vihanneksena tuoretta kurkkua, juomana piimä.

      Yritän muistaa juoda vettä. Kannu on pöydällä.

      Välipalana pitkin päivää oli omenaa, koska on taas menossa soseen teko. Kiire omenoiden kanssa, pilaantuvat käsiin. Iltapäiväkahvin kanssa se korvapuusti, ja ihan illalla omena ja pala yrttipatonkia.
      Tulee vanhat ajat mieleen, jolloin en pystynyt hyvällä omallatunnolla puraisemaan valkeaa leipää. Ilmeisesti se trauma tulee taas.

      Lankesin juomaan kunnon lasillisen punaviiniä. Mitähän sen kalorimäärä on tietääkö joku.

      Olen varma, että tällä viikolla ei paino laske. Tässä pudonneessa kilossani on varmaan osa nestetasapainon hakua. En minä nyt niin kauheasti ole tähänkään asti syönyt.

      • vapaavuorolainen

        Tulin just jumppatunnilta, ihan kivaa oli taas alkaa vakituinen vuoro. Uusia ihmisiä oli tullut muutama mukaan, osa oikein pyyleviä mammoja, Hyvä kun alkoivat pitämään kunnostaan huolta.

        Nyt on jo kova nälkä, mutta koitan vielä pidätellä... kumpa muistaisi ne eiliset, kai nämä:

        Aamukahvi maidolla, 1 moniviljaleipäsiivu, päällä marg. ja 1 keitetty kananmuna. Muutaman tunnin jäkeen taas kahvia ja nyt omenapiirakan pala. Iltapäivällä sitten 1 grillipihvi, muussia se tavanomainen määrä, salaalttia yli puoli lautasellista, vettä ja taas vettä, sitä pitkin päivää. Tummia viinirypäleitä myös 1 iso terttu, hyviä ovat. Illalla lautsellinen hedelmämysliä kevytmaidon kera makean nälkään. Jotenkin oli nälkäinen olo, joten vielä myöhäisillalla, kun katseltiin Wallanderia, täytyi tehdä näkkäri ja päälle minilättaa sipaisu.
        On se kumma, kun toisinaan ei mikään meinaa maistua, sitten yht´äkkiä tulee ihan himo syömiseen. Tarttis pitää ne himot loitolla.... heh, hee.....)).

        No, nyt on tehty ilmoitus ja ei kun nyt suupalaa värkkäämään:)))
        Mitähän sitä tekis, kun ihan jo huikoo.....?


      • vapaavuorolainen kirjoitti:

        Tulin just jumppatunnilta, ihan kivaa oli taas alkaa vakituinen vuoro. Uusia ihmisiä oli tullut muutama mukaan, osa oikein pyyleviä mammoja, Hyvä kun alkoivat pitämään kunnostaan huolta.

        Nyt on jo kova nälkä, mutta koitan vielä pidätellä... kumpa muistaisi ne eiliset, kai nämä:

        Aamukahvi maidolla, 1 moniviljaleipäsiivu, päällä marg. ja 1 keitetty kananmuna. Muutaman tunnin jäkeen taas kahvia ja nyt omenapiirakan pala. Iltapäivällä sitten 1 grillipihvi, muussia se tavanomainen määrä, salaalttia yli puoli lautasellista, vettä ja taas vettä, sitä pitkin päivää. Tummia viinirypäleitä myös 1 iso terttu, hyviä ovat. Illalla lautsellinen hedelmämysliä kevytmaidon kera makean nälkään. Jotenkin oli nälkäinen olo, joten vielä myöhäisillalla, kun katseltiin Wallanderia, täytyi tehdä näkkäri ja päälle minilättaa sipaisu.
        On se kumma, kun toisinaan ei mikään meinaa maistua, sitten yht´äkkiä tulee ihan himo syömiseen. Tarttis pitää ne himot loitolla.... heh, hee.....)).

        No, nyt on tehty ilmoitus ja ei kun nyt suupalaa värkkäämään:)))
        Mitähän sitä tekis, kun ihan jo huikoo.....?

        No iltaa vuorostaan

        Minun on tiedotettava teille, että oletteko huomannut että Suomi 24 ilmoittaa että huomenna aamulla on käyttökatko klo 6 - 8,
        ja meidän talossa on kuulemma ilmanvaihtohormit ja venttiilit puhdistettavana kaikilla 9 kerroksella eli koko talossa, meidän kerros on vuorossa huomenna aamusta klo 8 alkaen, tarkkaa aikaa ei osattu sanoa. Se tietää sitä, etten voi kirjoittaa huomen aamulla kun ei tiedä vaikka miehet tulisi heti 8.

        Voin kirjoittaa tänäiltana tiedoksi tämänpäivän napostelut, kun en enään juuri mitään laita suuhuni.


    • No niin,,,,, myöhäistä iltaa, nyt kirjoitan ylös mitä olen syönyt tänään ja liikkunutkin olen. tein taas tunnin lenkin ja olikin hyvä ilma kävellä,

      Olen opetellut sauva kävelemään, kun siskoni joka on ruotsissa niin hän sauvakävelee ja sanoi että minun pitää myöskin käyttää sauvoja että se tekee hartioille hyvää, ja kyllä se hyvältä tuntuukin.

      Nyt syömiset :

      Lasillinen tuoremehua

      hunajavesi tumma sämpylä oivar, tomattia päällä

      ruismarjapuuroa noin 3 dl kulutus maitoa n 2 dl

      luumuja, luumuja

      iltapäivällä kaakao mukillinen ½ karjalan piirakkaa oivar,

      ostettu kasvis pihvi silliä 4-5 palasta

      luumuja paljon päivän mittaan

      vettä ja monivitamiini

      illan viimeiseksi,,,,hunajavesi vesirinkeli

      tällätavoin meni tämäpäivä, ja ei ne päivien sapuskat paljoa poikkea toisistaan. Tarkoituksella pyrin tekemään vähän vaatimatontakin ruokaa, ettei niin kovin tekisi mielikään. mitä herkulisempaa ruokaa tekee, sen pahempi on laihduttaa, se kun maistuu sitten niin hyvältä että on kiusaus syödä enemmänkin mitä oli tarkoitus.

      nyt hiippailen nukkumaan ja toivotan hyvää yötä kaverit ja menkäähän aamusella kertomaan kuulumiset.

    • Makriina ek

      Huomenta.

      Eilinen menyy oli samanlainen kuin toissapäivänä.
      Aamulla kahvi ja voileipä päällä omenviipaleita, tuoremehu.
      Kahden hengen taloudessa tulee aina tehneeksi kahden päivän ruuan.
      Joten siis sillilaatikkoa, piimää ja kurkkua.
      Väipalana pitkin päivää haukkaisuja omenoista, joiden kanssa meni taas iso aika.
      Yrttipatonki sai toimia kahvileipänä ja iltapalana. Lisäksi illalla viiliä ja ihan lopuksi lankesin juustovoileipään, en voinut vastustaa!
      Vettä.
      En voisi oikeastaan nimittää tätä miksikään dieetiksi.

      • vapaavuorolainen

        Ken leikkiin ryhtyy, se leikin kestäköön.... eihän tämä laihduttaminen kuitenkaan mitään leikkiä ole, mutta leikkimieltä tarvitaan, kun pinnistelee toisinaan tosissaan, jotta ei lankea herkkuihin. Varsinkin mulle , jos olen iltaisin yksin, iskee syömishimo, jääkaapin ovi aukeaa herkästi, ainakin telkkarin mainoskatkojen välillä ja niitä herkullisia ruokaohjelmia jos katselee. Niin heikko on ihminen...

        Onneksi ei paljoa tarvi olla yksin, olisin kai muuten ylisyöppö possu:DDDDD

        No, eilen tuli pisteltyä nämä:
        Aamukahvi maidolla, jugurtti. Päivä oli niin kiireinen, että ennen jumppaa join vain kupillisen kahvia ja nopsasti hotkaisin banaanin. Sitten olikin jo niin kova nälkä jumpan jälkeen, että salaattilautasellinen hupeni hetkessä, munakas oli nopeasti valmis, ja siitä syöminen yltyi, ensin kourallinen pähkinöitä, viinirypäleitä melkeen koko rasia, ja vielä hedelmämysliä maidon kera lautasellinen. Muutama omenakin häipyi hetkessä vadilta. Yömyöhällä vielä teekupillinen ja omenapiirakan pala.
        Onneksi tänään on ohjelmaa tiedossa maltillisemmin, joten voi rauhassa miettiä, mitä suuhunsa pistää.
        Sitten olenkin pari päivää poissa näistä kuvioista, minua tarvitaan onneksi muualla.... Joten , hyviä laihdutuspäiviä mukana oleville!!!


    • Vielä sanon iltaa kun pitää kirjoittaa niistä suhareista jotka kävivät sottaamassa koko huushollin nimittäin imanvaihto hormit ja sisäpuoleltakin venttiilit aukastiin ja sellaisella niinkuin nuohoojalla on sähköllä käyvä ympyräinen harjas pompula hiero oikein kunoolla kaikkea mitä hormi on 10 vuodessa sisäänsä imenyt.

      Sitä ainetta tuli kuin nuohouksessa konsanaan, oli varmaan nokeakin kun siivosin niin siltä se näytti. Eikä mitään laittaneet venttiilien eteen johon olisi jäänyt paperille edes vähän ja päässyt siivouksessa vähemmällä.

      Suttusia miehiä, ei nyt muuta kuin toivotan taaskin hyvää illan jatkoa ja huomenna jatkuu.......

    • Aurinkoista iltaa!

      Vielä ehtii kirjata ylös eiliset ruokailut, kiirettä on pitänyt täälläkin kun eilen satoi välillä, niin multa oli melko märkää, onneksi vain terassin lattia sotkeentui.

      Aikainen aamiainen: Maitokahvi ja keksi vain.
      Sitten tankkasin muiden kanssa lihapiirakalla pari tuntia myöhemmin.

      Päiväruoka: Lihakeitto 1 annos, mansikkasmoothie jugurttipohjainen noin kupillinen

      Kahvihetki: maitokahvi ja keksi

      Illalla: Raejuustoa 2 dl 1
      näkkileivän ja kurkunviipaleiden kanssa

      vettä pitkin päivää

      Oli niin mukavaa kun tyttärentytär oli keittiössä apuna, kuori perunat ja juurekset, saatiin seurustella ja kuulin filippiiniläisistä ruuista, vihanneksista ja kaloista joita syövät.

      Väsymys valtasi illalla aikaisin, työt jatkuu vielä huomennakin.

      Liikuntaakin on tullut ihan omasta takaa kotipiirissä!

      Heippa huomiseen!

    • Huomenia

      Herranen jestas kun nukuin taas näinkin kauan kuin 8 asti, on se nukuttava silloin kun nukuttaa,,,, eikö vaan ?

      ja nyt eilisiin:

      lasillinen tuoremehua

      hunajavesi tumma sämpylä oivar. sipaisu kurkkua

      taas luumuja niin kauan kuin niitä riittä puissa

      ruismarja puuroa 2-3 dl maidolla

      iltapäivällä kaakaota mukillinen,,, ei muuta.

      luumuja pitkin päivää

      ateria: juures sosekeittoa voileipiä 2 kpl oivar.

      paistoin lettuja pakaseen, söin niitä 2 kpl

      hunajavettä vesirinkeli

      reippaasti vettä päivän mittaan ja moniv.

      Siinä ne,,, ja tännään on uusi päivä kikkailla eteenpäin, , minulla on hierontaa tänään taas, joten se ajatuksenakin tuntuu jo hyvältä, otan sellaisen sarjan aina, joku 10 kertaa niin se jo tehoaakin.

      eipä tässä muuta kuin annetaan päivän mennä eteenpäin, meinasi taas jäädä sanomatta että se tunti meni lenkkeilyssä eilen,

      hyvää jatkoa meille kaikille.

    • Herätty on huomenta vaan, hetki on omaa rauhaa ennenkuin poijaat saapuu,..eiköhän nyt pitäisi poutaa, että saavat hiekat tasoitettua ja kankaan laattojen alle. Poikani tuntuu olevan tarkka, että hieman viettävä maasto pitäisi vatupassin mukaan saada tasaiseks. Kaipa se onnistuu,..minä en siihen puutu!

      Tänään tarjoan silakkalaatikkoa heille, saa nähdä mitä filippiiniläinen vävykokelas pitää suomalaisesta perinneruuasta:D

      No niin omat syömiset eilen

      Aamukahvi maidolla, becel-leipä & minulle norm. lisukkeilla medwurstsiivu, tuoremehu.

      Päivällä: Lihakeitto 1 annos, pala pannukakkua mansikkahillo
      vesi

      Kahvitauko: maitokahvi sellaisenaan, muille voisilmäpullaa ja omenapiirakkaa

      2 persikkaa

      Illalla: 2 setsuuriviipaletta 1 keitetty kananmuna ja iso lasillinen maitoa.

      Niin oli energiantarve illalla, että piti tuhtimmin syödä, siksi ihanasti unikin tuli, heti kun valot sain sammutettua.

      Terkkuja kaikille keventäjille!

    • Makriina ek

      Huomenta.
      Elän ihan tapojen orjuudessa. Aina samalla tavalla:
      Aamutuimaan mukillinen kahvia ja leivänviipale, päällä sipaisu oivaria. Keitetty muna.
      Joskus juustoa tai lekkelettä, eilen juustoa, sen päällä omensiivuja.

      Omenasouvi jatkuu vielä, kun sain tutulta ämpärillisen valkeita kuulaita. Ne eivät monta päivää hyvänä kestä. Viipaloin leivälle ja syön välipalaksi.

      Aterialla oli rasvatonta possun ulkofilepihviä. Pyöräytin paistinpannulla, huuhtaisin pannun tipalla vettä kastikkeeksi ja haudutin uunissa paljon sipulia, omenviipaleita. Fondia, tippa viinietikkaa ja toinen siirappia kastikkeeseen. Sitten uuniin ja lopuksi ruokakermaa väriksi ennen pöytään nostamista. Perunaa, kukkakaalia, kurkkua, rasvatonta piimää.
      Jälkiruuaksi nektariini.

      Iltapäiväkahville tuli naapuri vieraaksi, joten tempaisin pakkasesta Lidlin juustotaskuja ja paistoin ne kahvileiväksi.

      Illalla haudutin mikrossa omenoita, vähän sokeria ja kanelia päällä ja kaupan vaniljakastiketta. On pakko syödä tällaiset herkut nyt. Seuraavat kerrat ovat vuoden päästä.
      Lankesin vielä voileipäänkin iltamyöhällä. - Kunpa pääsisi leivästä eroon.

      Vettä.

    • yrttiperunat

      Huomenta, hyvät ystävät! Viime yönä löysin teidät täältä, ja tämä on juuri sitä, mitä tarvitsemme mekin, pari 69/69 täällä Kanarialla.
      Tänään meni aamiainen näin:
      mies söi 3 paahtoleipää (monivilja) ja päälle margariinia ja 2 siivua salamimakkaraa per leipä. Aamuisin hän jatkaa niinkuin ennenkin, ei vegetaarisesti. Kahviksi joi 2 X2 dl Nestle-Pad espresso- kahvia makean kestokerman kanssa ja lasi maitoa. Minä taas 3x2 dl samaa kahvia vähän makeampana. 2 paahtoleipää lisäksi, hipaisu margariinia ja yksi avokaado siivuina leipien päällä.
      Mies on halunnut jo jonkin aikaa linssikeittoa ja seisoo nyt itse keittiössä ja tekee sitä parhaillaan.
      Ensin laitetaan linssit veteen toiseen astiaan. Kattilaan tulee 2 isoa sipulia, 3 purjoa, 2 isoa porkkanaa, kaikki pienennettynä ja öljyssä kypsytettynä, sitten lisätään pippuria ja valkosipulia, ja 2 litraa vettä, johon 2 vihannesliemikuutiota ja yksi laakerinlehti. Lisäksi yksi iso keitetty peruna kuutioina ja purkki kuorittuja tomaatteja. Lopuksi linssit. Vähän kurkumaa lisäksi (on hyvä vatsalle). Keitellään n. 45 min. Tästä riittää pariksi päiväksi.

      Perunoita keitän kerran viikossa kattilallisen. Siitä saa sitten tehtyä vaikka yrttiperunoita tai muuta nopeasti. Yrttiperunat: Perunat halkaistaan ja laitetaan voideltuun uunivuokaan, yrttejä (timjamia, basilikaa tai yrttimaustetta) päälle voita vähän joka puolikkaalle. Uuniin 220 asteeseen 10 min.
      Tai koko ruoka: Perunat kuoritaan ja siivutetaan, paistinpannuun. Lisäksi keitettyjä pakaste vihreitä papuja, sipulia, suolaa, pippuria, valkosipulia, kurkumaa vähän. Paistetaan kaikki yhdessä 10 -15 min.Valmis.
      Ollaan laihdutettu n. 6 viikkoa, mies -5 kg, minä tänä aamuna -3,5 kg.

      • mitä järkeä

        on syödä samoja perunoita koko viikko, tuoreet pitää keittää joka aterialle, siellä kun on hyvät uuden perunan veroiset kaiken aikaa. Ja mikä kiire on eläkeläisillä. Voita ja yrttejä tarvii, ja uuniki lämmittää, eipä kovin nopeata ole. Tuossa 10-15 minuutissa varmasti keittää uudetkin joissa on vitamiinit tallella ja maistuu ilman rasvoja.


      • yrttiperunat
        mitä järkeä kirjoitti:

        on syödä samoja perunoita koko viikko, tuoreet pitää keittää joka aterialle, siellä kun on hyvät uuden perunan veroiset kaiken aikaa. Ja mikä kiire on eläkeläisillä. Voita ja yrttejä tarvii, ja uuniki lämmittää, eipä kovin nopeata ole. Tuossa 10-15 minuutissa varmasti keittää uudetkin joissa on vitamiinit tallella ja maistuu ilman rasvoja.

        mitä järkeä: Olethan tietysti oikeassa, mutta minä en aio olla tässä mikään perfekti neuvoja, vaan kertoilen, kuinka itse teen. Ja voin käyttö kuuluu minulla ruoanlaittoon, enkä siitä ihan vähällä pääse.
        Nuo yrteillä maustetut perunan puolikkaat pitkittäin leikattuna oli jo ennen laihdutusta mieliruokaa, silloin vain leikkasin valkoisesta sianläskistä ohuen siivun niiden päälle yrttejä ja grillasin ne sitten uunissa nopeasti kovalla lämmöllä.

        Niin että jostainhan nämä ylimääräiset kilot tulevat. Nuo läskiperunat sopisivat varmaan niiden ohkaisten kanssamatkustajien ruokalistalle.


      • mitä järkeä kirjoitti:

        on syödä samoja perunoita koko viikko, tuoreet pitää keittää joka aterialle, siellä kun on hyvät uuden perunan veroiset kaiken aikaa. Ja mikä kiire on eläkeläisillä. Voita ja yrttejä tarvii, ja uuniki lämmittää, eipä kovin nopeata ole. Tuossa 10-15 minuutissa varmasti keittää uudetkin joissa on vitamiinit tallella ja maistuu ilman rasvoja.

        mitä järkeä,,,,,, no mitä järkeä on sinun tulla neuvomaan kun me kaikki ilmoitamme mitä kukin on itse laittanut ja paljonko on popsinut.

        Tällaisia sivusta ja sivulisen neuvoista yleensä kimpaannun,


      • jäitä hattuun
        monica kirjoitti:

        mitä järkeä,,,,,, no mitä järkeä on sinun tulla neuvomaan kun me kaikki ilmoitamme mitä kukin on itse laittanut ja paljonko on popsinut.

        Tällaisia sivusta ja sivulisen neuvoista yleensä kimpaannun,

        täällä ei ole sivullisia, kaikkien palsta tämä on.


      • jäitä hattuun kirjoitti:

        täällä ei ole sivullisia, kaikkien palsta tämä on.

        jäitä hattuun

        sinä oletkin ainoa joka ei ymmärrä, että me olemme omatoimisia, kaikin puolin.

        avaa oma ketjusi taas, niin voit seurata poistetaanko sekin jälleen, siinä on sinulle ajankulua ei tarvitse tulla toisten ketjuun häiriköimään.


      • yrttiperunat
        jäitä hattuun kirjoitti:

        täällä ei ole sivullisia, kaikkien palsta tämä on.

        Monika on täällä tuki ja turva myös ensimmäistä kertaa täällä vieraileville :))
        Linssisoppa oli hyvää, minä söin 2 kauhallista, mies taisi syödä 4 kauhallista.
        Jälkiruoaksi mehevä iso appelsiini.
        Illalla syödään kupillinen punaisia viinirypäleitä, ne ovat juuri nyt parhaimmillaan.
        Jos tulee nälkä. laitan vielä kullekin yhdestä kananmunasta voileivän.
        Vettä juodaan muuten kotona.
        Kun lähdetään Playa del Inglesiin tai muualle, juodaan yhdet oluet tai lasi punaviiniä.
        Eilen illalla syötiin vaniljajäätelöannokset marjojen kanssa. Tuntui vähän liian makealta. Jospa löytyisi jokin vähemmän makea sortti.


    • Kiitos, tuossa olikin hyvää luettavaa! Kyllä meillä on Monicassa kannustava personal trainer, jokainen pudottaa juuri oman rytminsä mukaan.
      Tuo herkuttelupäivä olikin hyvä ajatus, voi aivan kuin karkkipäivän sijoittaa sen sunnuntaiksi ajattelin, että suo itselleen silloin jotakin maistuvaa. Ikävähän on syödä vain hengissä pysyäkseen : (

      Kyllä Jerald piti silakkalaatikosta hyvinkin, poikani nyt on sitä saanut lapsuudestaan lähtien syksyisin varsinkin. Hyvin söivät ja kahvittelivat juuri ennen lähtöään.
      Liikuntaa on tullut mukavasti minullekin, vesijuoksu rajoittui kahteen kauppareissuun vesilammikoita väistellen eilen, ja tänään sain olla apupoikana/tyttönä ojentelemassa milloin sahaa, milloin nauloja, ja leikkureita terien vaihtoineen. Onneksi lähtivät K-Rautaan välillä, niin sain rauhassa laittaa ruuan pöytään

      Työhanskojen ja astioiden pesut on nyt tehty, ja seuraa rauhallinen lepo,...moi

    • 0555

      Voi raukkja ,eipä huolia ruokailusta.AHNE aina aina ahne..

      • yrttiperunat

        Huomenna torstaina ajetaan Las Palmasiin päin ja mennään katsomaan, miltä IKEA uudessa rakennuksessa näyttää Telden ja Las Terrazzas välillä.

        Aamiainen syödään kotona ja IKEAssa voisi syödä sen hyvän graavilohilautasen ja salaattia. Sehän ei ole vegetaarista, mutta kalaa on syöty 1-2 kertaa viikossa.
        Ikeasta voi ostaa kauraryynejä, vaikka saa niitä Inglesissäkin kaikista Spar-kaupoista ja San Fernandon HiperDinosta.
        Vaatteita ei osteta ennen kuin on ainakin 10 kg hävinnyt molemmilta.
        Hyvää torstaipäivää kaikille!


    • Aamu on valjennut niin kirkkaana ja kauniina, vielä on vehreyttä enimmäkseen, ainoastaan yhden vaahteran näin eilen loimuavan syyskoreudessaan!
      Hyvä sää on saada viimeistelytyöt valmiiksi tänään, onpahan hyvä sitten haravoida aikanaan.

      Eilen: maitokahvilla aamiainen 2 setsuuriviip. bec.vihanneksilla ja juustolla, omenamehu

      Päivällinen: silakkalaatikoa n. 200 gr tomaattia, avomaankurkkua, vettä sitruunaviipaleilla

      Kahvi sellaisenaan

      Illalla: raejuustoa 2 setsuuril. lihahyytelö. ja juusto, teetä

      Saa nähdä putoaako paino lainkaan tällä viikolla, en tosin ole syönyt enemmän kuin on ollut tarve!

      Hyvää jatkoa!

    • huomenta, huomenta olipas mukavaa kun täällä oli jo käyty kertomassa tämän päivän asioistakin, kiitos vaan yrttiperunat, samalla kerron että me kirjaamme aina eiliset syömiset koska ne ovat varmaa tietoa ja käymme punnnitsemassa sunnuntai aamulla ja kerromme painon täällä joka on pudonnut.

      eiliset popsimiset :

      lasillinen mehua

      hunajavettä voileipä sipaisulla oivar, kurkkua päällä

      kaurapuuroa n. 2-3 dl maidolla

      niitä luumuja laskematta

      kahvihammas kolotti, joten mukillinen kahvia mustana

      ateria: 2 keitettyä perunaa, annospala paistettua lohta, valkokastiketta kurkkusalaattia

      luumuja taas vaan

      illalla kaakaota mukillinen vesirinkeli korppu.

      Tässä nämä taas on,,,,, pitäisi kokeilla sitä löysää päivää josta Texsanell mainitsi, että kerran viikossa ottaisi sen nautinto päivän, nauttisi jonkun herkun ?

      Jatkuu, jatkuu ja hyvää jatkoa kaikille.

    • Makriina ek

      Tällä menolla ei painoa putoa:
      Kahvi, voileipä sipaisu oivar. keitetty muna.
      Aterialla isännän paistamat perunat (hyviä, mutta liikaa rasvaa) edellisenä päivänä valmistettu possunfileannos, punajuuria, kurkkua. Piimää.
      Naapurit kahvilla: 2 juustotaskua ja uuniomenaa vaniljakastiketta, kahvia kaksi mukillista kivaa juttelua ja naurua.
      Iltapalaksi kevytviili ja viinirypäleitä, ihan illalla vielä voileipä, jonka päällä purkkitonnikalaa.
      Vettä kun muistan.

      Paino ei tällä laske, siitä olen varma. Odotan sunnuntaihin kuitenkin ennen kuin käyn vaa´alla.

    • Nikitön 5kg

      Sanotaan mikä kiire eläkeläisellä, sitä minäkin, mutta nytkin on kiire laittamaan omenia kun niita on tullut paljon ja osa uhkaa vanheta. Ja syy siihen kiireeseen on hitaus ei yule valmista vaikka kuinka yrittää ja väsyy ei jaksa koko päivää.
      Minä olen jättänyt kaiken pullan,kakut, pikkuleivät ja sellaisen leivän jossa ei ole koitua pois, niin minun vaaka näyttää -2kg ja 3kg on jäljellä ja sitten se laihdutus vasta alkaa. Tämä 5kg on vasta testi, että pystyykö tuohonkaan.
      Yritetään yhdessä

      • Makriina ek

        Ai-van!
        Kun olen jättänyt makeiset, kakut, pullat jne jo kauan kauan sitten, ja paino ei laske, niin siinä se ongelma alkaa.
        Nyt olen jo uupunut, koska tiedän kropassani, että nykyinen ruokavalio ei nosta painoa, mutta ei se sitä vähennäkkään.

        Tällä tavoin saa päivänsä kulumaan, kun....
        Painonvartijoiden yhden päivän ruoka:
        Aamupala:
        appelsiinituoremehu 1,5 dl
        1 muna
        margar. 1 tl
        leipää 30 g
        rasvatonta maitoa 1,25 dl
        kahvia teetä
        Lounas:
        kalaa 50 g
        kasviksia
        majoneesia 1 tl
        leipää 30 g
        rasvatonta maitoa 1,25 dl
        vettä
        Päivällinen:
        kanaa/broileria 75 g
        kasviksia
        kasviöljyä 1 tl
        omena
        vettä
        Iltapala:
        ananasta 125 g
        rasvatonta maitoa 2,5 dl

        Joka päivälle eri ohjelma, muroja, greippiä, sieniä, päärynöitä, säilykepersikoita, kalaa, kanaa... - kaikkia vain 50 g kerrallaan.
        Kasviksia 0,5 kg päivässä.

        Tällaiseen jos menee, joutuu ihmettelemään, mistä voi ostaa noin pieniä määriä kalaa ja lihaa, tai vaihtoehtoisesti, kuka syö loput annoksista.
        Painonhallinnasta tulee kokopäiväinen työ ja harrastus, joka hetki miettii mitä seuraavaksi syödään, ja mistä aineksista.
        Kun tätä on aikansa puurtanut, niin lopetuksen jälkeen annoskoot suurenevat taas, ja paino nousee sujauksessa.

        Kun sitten on esim. selkä sökönä tai jalassa jatkuva särky, niin liikunta jää harkinnan varaan.
        Tietysti pitäisi tähdätä puolimaratooniin ja trialtoniin, mutta monelle huonostii liikkuvalle korttelin ympärikävely riittää!


      • Makriina ek kirjoitti:

        Ai-van!
        Kun olen jättänyt makeiset, kakut, pullat jne jo kauan kauan sitten, ja paino ei laske, niin siinä se ongelma alkaa.
        Nyt olen jo uupunut, koska tiedän kropassani, että nykyinen ruokavalio ei nosta painoa, mutta ei se sitä vähennäkkään.

        Tällä tavoin saa päivänsä kulumaan, kun....
        Painonvartijoiden yhden päivän ruoka:
        Aamupala:
        appelsiinituoremehu 1,5 dl
        1 muna
        margar. 1 tl
        leipää 30 g
        rasvatonta maitoa 1,25 dl
        kahvia teetä
        Lounas:
        kalaa 50 g
        kasviksia
        majoneesia 1 tl
        leipää 30 g
        rasvatonta maitoa 1,25 dl
        vettä
        Päivällinen:
        kanaa/broileria 75 g
        kasviksia
        kasviöljyä 1 tl
        omena
        vettä
        Iltapala:
        ananasta 125 g
        rasvatonta maitoa 2,5 dl

        Joka päivälle eri ohjelma, muroja, greippiä, sieniä, päärynöitä, säilykepersikoita, kalaa, kanaa... - kaikkia vain 50 g kerrallaan.
        Kasviksia 0,5 kg päivässä.

        Tällaiseen jos menee, joutuu ihmettelemään, mistä voi ostaa noin pieniä määriä kalaa ja lihaa, tai vaihtoehtoisesti, kuka syö loput annoksista.
        Painonhallinnasta tulee kokopäiväinen työ ja harrastus, joka hetki miettii mitä seuraavaksi syödään, ja mistä aineksista.
        Kun tätä on aikansa puurtanut, niin lopetuksen jälkeen annoskoot suurenevat taas, ja paino nousee sujauksessa.

        Kun sitten on esim. selkä sökönä tai jalassa jatkuva särky, niin liikunta jää harkinnan varaan.
        Tietysti pitäisi tähdätä puolimaratooniin ja trialtoniin, mutta monelle huonostii liikkuvalle korttelin ympärikävely riittää!

        Makriinalle,, sinulle on iskenyt uskon puute ja tunnet että mikään ei luonaa, tällä asenteella, on vaikeaa jatkaa, vastahan aloitettiin ja sinä tunnet uupumusta, joten sinulla on harkinnan paikka jatkatko vai lopetatko painon pudotuksen.

        Sinä kysyit, että kuka syö ja mihin laittaa tähteeksi jääneet ruuat, minä laitan aina annosrasiaan ja pakkaseen syön joskus muuloin.

        Ei me nyt ollakkaan Painonvartioissa, mutta oli mielenkiintoista lukea mitä siellä yhtenä päivänä södään. mutta huomioin että siellä syödän vielä vähemmän kerralla kuin esi. minä syön, silloin se tuntuukin ainaiselta syömiseltä tai ruuan laittamiselta.

        No moikka vaan, ja päivään piristystä.


    • Nim, nikitön

      Hyvä juttu, olet runsaasti saanut painoa alemmas, mutta mitä oletkaan syönyt, nyt jäämme kaipaamaan sitä tietoa, olisi mielenkiintoista tietää, oletko pärjäillyt ryytimaasi antimilla ja mitä muuta olet popsinut.

      se kertominen on niin tärkeää, meille muille tietää, josta voi vaikka sitten ottaa oppia, millä ruokavalinnalla ja määrällä laihtuu hyvin.

      Juu,,,,, porukalla eteenpäin.

    • Hyvää huomenta

      kyllä täällä meilläpäin on kaunis poutainen aamu, mielestäni eilen luvatiin koko maahan sadetta aamusta alkaen,

      Onpa ihanan hyvä tunne kun olen hyvin nukkunut jälleen kun vasta juuri heräsin.

      no nyt eilisiin :

      lasillinen tuoremehua

      hunajavesi sämpylä oivar. kurkkua päällä

      ruismarjapuuroa n. 2 dl maidolla

      niitä luumuja

      iltapäivällä kaakaota mukillinen, ei muuta

      ateria: pieni nakkikeitto pari voileipää oivar, sipaisulla kurkkua
      noin 3-4 dl , 2 perunaa, 1 porkana, ½ sipulia, ja ½ kasvisliemik.
      ja paljon eri mausteita. Hyvää on.

      pieni pala leipäjustoa,,,, sellaisenaan

      hunajavesi rinkeli

      vettä runsaasti moniv.

      ja noin. tunnin lenkki

      nyt tuo jokapäiväinen tunnin lenkkikin tuli tuohon kun muistin
      sanoa,

      ja lisää liikuntoa tuli kun kiertelin noita hehtaarihalleja (marketit) kun sieltä ei tahdo löytää mitään.

      Sunnuntaina sitten punnitaan ja minustakin tuntuu että riemun kiljahdukseen ei minullakaan ole aihetta, mutta silloin se nähdään.

      nyt aamupalalle ja teille muille, hyvää jatkoa ja pirteätä päivää.

      Makriina jatkatko vielä kerrohan.

      • Makriina ek

        Jatkanhan minä, huomenta vaan.
        Minä vain turhaudun, kun tiedän, että pudotus ei ole minulle helppo juttu.
        Jumpassakin tunnen suurta kohtalonyhteyttä Nalle Puhiin, jonka aamujumppa on kumartelu suorin käsin varpaisiin. Mikäli varpaat ovat siellä. Usein ne ovat kadoksissa, varpaista kun ei koskaan tiedä.

        Eilen aamulla ruisleipäviipale, sipaisu omensasosetta päällä, kahvia. Aterialla kaaliraakasalaatti, jossa tomaattia, kurkkua, omenaa. Peruna ja pari palaa silliä, lehtipihvi nopeasti pannulla paistettu, (50 g) ei kastiketta.
        Iltapäivällä kahvin kanssa kaloripitoinen kahvileipä, lohdutus isännälle, joka ei halua painonpudotukseen sen kummemmin osallistua.
        Illalla kaalisalaattia, nektariini.

        Vettä, välipalahotkaisuina omenaa.


    • Hyvää huomenta :)

      Aurinko paistaa, niin levännyt olo on nyt aamulla, eilisen jälkeen, ettei voi kuin ihmetellä hyvän yöunen vaikutusta! Urakka on ohi ja jäljet korjattu, joten mieli hyvänä palaan olennaiseen.

      Eilisen ateriat: alkoi jugurtilla, maitokahvi ja lihapiirakan viimeinen pala,...kahvia lisää vielä pelkästään.

      Päivällä: Uunikuhaa riisipedillä pieni annos, tomaatti kurkku lehti sipuli -salaattia

      Maitokahvi ja pieni pala pannukakkua sellaisenaan

      Illalla: loput silakkalaatikosta n. 250 gr etikkapunajuuriviip.

      Teetä pari mukillista juustokeksillä, vettä koko päivän mittaan runsaasti, samoin liikuntaa riitti iltaan asti!
      Olinkin iltaan mennessä melko väsynyt, ristiselkä aristi, mutta sisulla halusin siivota loput sisätiloissa, täällä kun oli paperilla peitetyt käytävät terassilta läpi huoneiston, ja kyllä se rapisikin tassutellessa:) Imuroin loput ja suorin työkalut paikoilleen, ainahan on kiva saada koti taas somaksi.

      Se liikunnasta, nyt vaan

      Hyvää viikonloppua! moikka tex

      • sama*

        Unohdin kertoa kuinka tuo poikani vävykokelas teki tosi hyvän työn pyynnöstäni.
        Villiviini kun oli taas kasvanut reunustavien marjakuusien välistä, ja ylikin naapurin pihaa jo tavoitellen, niin kaikki kiskoi ja katkoi, -- säkitti rönsyt, ja yhdessä kannettiin ja survottiin ne pihakompostoriin, Gerald talloi ne kun näytin, että kiipeä vaan päälle, ja tallaa niinkuin heinäkuormaa! Hyvin sujui yhteistyö, poikani kun ei enää ennättänyt eilen.

        Niin kauniisti halasi hyvästellessään, ja toivoi minun saavan olla aina onnellinen ihminen, samoin toivoin hänelle :)

        Hän on katolisesta perheestä, jossa perhesiteet on tärkeitä, kertoi kaipaavansa äitiään, kun katseli minua poikani kanssa.

        PS
        Onneksi on facebookin videopuhelin ilmainen, voi niinkin kauas soittaa!


      • vapaavuorolainen
        sama* kirjoitti:

        Unohdin kertoa kuinka tuo poikani vävykokelas teki tosi hyvän työn pyynnöstäni.
        Villiviini kun oli taas kasvanut reunustavien marjakuusien välistä, ja ylikin naapurin pihaa jo tavoitellen, niin kaikki kiskoi ja katkoi, -- säkitti rönsyt, ja yhdessä kannettiin ja survottiin ne pihakompostoriin, Gerald talloi ne kun näytin, että kiipeä vaan päälle, ja tallaa niinkuin heinäkuormaa! Hyvin sujui yhteistyö, poikani kun ei enää ennättänyt eilen.

        Niin kauniisti halasi hyvästellessään, ja toivoi minun saavan olla aina onnellinen ihminen, samoin toivoin hänelle :)

        Hän on katolisesta perheestä, jossa perhesiteet on tärkeitä, kertoi kaipaavansa äitiään, kun katseli minua poikani kanssa.

        PS
        Onneksi on facebookin videopuhelin ilmainen, voi niinkin kauas soittaa!

        Huomenta päivää taas koko porukalle!

        Kotiin on tultu, ja Viron puolellakin piipahdeltu. Ruokailut on ollut vähän sitä sun tätä, joten eipä taida paino paljoa ainakaan alaspäin liikahtaa. Mutta mikäs kiire tässä, putoaa kun on pudotakseen, eihän sitä ihan aseekeettista elämää voi viettää. Iloa ja riemua täytyy matkan varrella olla, muuten menee liian vakavaksi elo.
        No, eilen jo takaisin tullessa sitä painon pudotustakin ajatteli, joten aamukahvi ja sämpylän puolikas vain suurempaan nälkään. Vesipullo oli matkassa kaiken aikaa, ja päiväruokailu käsitti vain salaattilautasellisen, mutta olikin virolaista sorttia, tosi hyvää ja riittoisaa, piti nälän loitolla pitkään. Iltapäiväkahvin kera tiramisu oli jo vähän liikaa, mutta, ah, niin taivaallisen hyvää!
        Illansuussa, kotiin saavuttua enää juustonäkkäri ja teemukillinen, ja olihan jääkaappiin jäänyt terttu tummia viinirypäleitä, joten ne saivat korvata lopun ateroimisen.
        Saa nähdä, mitä vaaka näyttää sunnuntaina, mutta ei hätkäytä, vaikkei pudotusta näykään, ensi viikko sitten maltillisemmin...


    • Huomenta kaikille

      nukkumatti piti kainalossaan taas näinkin kauan, enkä ole lainkaan pahoillani, kunhan tätä jatkuisi loputtomiin asti, mutta nyt eilisiin.

      Lasillinen mehua

      hunajavesi sämpylä oivar, tomatilla päällys

      ruismarjapuuroa n. 2-3 dl, maidolla

      omena välipalana

      kaakaota iltapäivällä mukillinen

      ateria: Riisiä, keitin kasvisliemikuutiossa n. 2 dl, 2 ahvenfilettä paistettuna

      ilalla hunajavettä karjalan piirakka puolikas rinkeli

      myöhemmin kourallinen rusinoita

      Näin meni taas eilinen päivä, lenkillä en käynyt mutta siivosin kokopäivän, kai se jotain korvasi, kun olin niin väsynyt illalla, on sekin turhaa työtä kun viikonpäästä on uusittava koko homma:))))

      Kertokaa te syömisenne ja liikkumisenne.

      Jatkuu, jatkuu

      • laiheliiniksi(kö)

        Mikä kumman tapa kirjoittaa pitkiä listoja edellä nähtävällä tavalla?
        Hyvä kirjoitustapa jäsentää lauseet ja listat voidaan laatia pienempäänkin tilaan.
        Minun ruokailuni eilen aamulla; kuppi kahvia ja liikkeelle.
        Lounaaksi ruisleipää, vihanneskeittoa ja lasi punaista maitoa.
        Välipalana kuppi kahvia ja pala juustoleipää, kaksi kotimaista omenaa.
        Illalla paistettua kirjolohta, ruisleipää, muutama omena ja pala suklaata.
        Iltapalana kaksi ohraleipäsiivua, päällä juustoa (28%) ja kinkkuleikettä, kourallinen pähkinöitä ja lasi punaista maitoa.
        Kuukauden painonpudotus vain 4 kiloa, kun innostuin syömään suklaata, nyt sen tilalle kromis ja makeannälkää ei ole.
        Päivittäistä jummppaani en jätä koskaan tekemättä.


      • laiheliiniksi(kö) kirjoitti:

        Mikä kumman tapa kirjoittaa pitkiä listoja edellä nähtävällä tavalla?
        Hyvä kirjoitustapa jäsentää lauseet ja listat voidaan laatia pienempäänkin tilaan.
        Minun ruokailuni eilen aamulla; kuppi kahvia ja liikkeelle.
        Lounaaksi ruisleipää, vihanneskeittoa ja lasi punaista maitoa.
        Välipalana kuppi kahvia ja pala juustoleipää, kaksi kotimaista omenaa.
        Illalla paistettua kirjolohta, ruisleipää, muutama omena ja pala suklaata.
        Iltapalana kaksi ohraleipäsiivua, päällä juustoa (28%) ja kinkkuleikettä, kourallinen pähkinöitä ja lasi punaista maitoa.
        Kuukauden painonpudotus vain 4 kiloa, kun innostuin syömään suklaata, nyt sen tilalle kromis ja makeannälkää ei ole.
        Päivittäistä jummppaani en jätä koskaan tekemättä.

        laiheliiniksi(kö)

        No se on tosiaan tavaksi tullut kirjoitaa textit harvakseltaan, jotenkin selventääkseni sanomaani, pitää parantaa tapani ja kirjoittaa yhteen rönttiin,

        Kuukauden painonpudotus, kilo ja viikko on kyllä pikaista pudotusta, kumpikohan olet nainen vai mies ja paljonkohan aiot pudottaa ??

        Mikä on tuo kromis joka vie makean nälän tunteen.


    • Makriina ek

      Huomenta, sataa kuin saavista! Sitten taas vähän valkenee, kunnes...

      Eiliset murkinat:
      Aamulla kahvimuki, kauraleipäviipale päällä omenasosetta, keitetty muna.
      Aterialla 1 peruna, keitettyä kukkakaalia, n. 100 g loimulohta, kasvisraakasalaattia, piimää pari lasia.
      Aina unohdan mainita, että aterian yhteydessä juon aina rasvatonta piimää, maitoa ei.
      Iltap.kahvilla Fazerin marjapiirakka, illalla kasvis-salaattia, jätski! ja lopulta kevytviili yömyöhällä.
      Urheiluna oli eilen tuntikausien vaellus Habitaressa. Tekisi mieli uudestaan, on se niin iso ja mielenkiintoinen.. - Ai niin, siellä latkin yhden Trip-mehun. Eipä ollut kovin kummoinen juoma! Kyljessä ilm. että 39 kaloria.

    • Aamupäivää vaan!

      Onhan tullut vietettyä monet tunnit ihan leikitellen kaikenlaista, pakollisten kuvioiden vastapainoksi :D Hyvää teki ja sitten kirjailemaan.

      Maitokahvilla liikkeelle leipäpalan kera lisukkeineen omppumehu 2 dl

      Päivällinen: Loppuripsuja kuhasta 2 dl riisiä, sekä vihersalaattia tuor.vihanneksilla

      Painelin kaupungille iltapäivällä ja kiertelin asioilla, katselin kaikkea syksyn uutuuksia, polvisukat ja säärystimet ostoon, Tapiolassa pyörin kirjakaupasta edelleen kortteleissa ja kuljeskelin mielihyvin ihmisiä katsellen.
      Mieleen piipahti Stockan toisen kerroksen lounaspaikkaan piipahtaa ohi mennessä, mutta ostin mieluimmin ruokaosastolta itse haluamaani, ruokahalu alkoi jo kiusata ennenkuin kotona sain jotakin suuhuni:D
      Tuoretta leipääkään en ostanut, kun jäi talkoista vielä, joten 2 becel & graavilohileipää riittikin iltapalaksi, vettä vasta illalla litkin kalan seuraksi, ja kylmää kahvia vielä päälle. Ihanan suunnittelematonta oleskelua loppuilta, joka päättyi sängyssä lukemiseen.

      En näy osaavan selostaa liikuntaani, enkä mitään pelkistettynä
      täällä keskustelupalstalla, kamalaa,...

      Tuo voimistelupuoli on vaihtunut venyttelyksi meikällä, TV:stä kun tulee nyt katsottavia ohjelmia taas.
      Siinä istuessa nostan käsivarret ylös ja taivuttelen ja huojuttelen kuin tukeva paju tuulessa,
      jalkateriä varvistan, ja kantapäät taas maahan varpaat pystyssä:D vuoronperään :))) ,...hyvä ettei näkymää ole molemminpuolin!

      moi moi §§*)>

    • Huomenta

      nyt on punnittu ja tuomittu, nimittäin kuten ajattelinkin niin hurraahuutoihin ei ole minullakaan aihetta, sellaista ilosanomaa ei nyt tule kuin viimeviikolla, jolloin lähti melkein kilo pois, nyt näytti vaaka vain noin vajaa kolmesataa grammaa.
      Mutta osasin odottaa, kun lisäsin syömistä jonkinverran, ja söin luumuja päätömästi, ja nyt on palattava jälleen nuukailemaan.

      Eiliset:
      Nyt täytyy muistaa tiivistää kirjoituksiani :))

      lasil. tuoremehua
      hunjavesi sämpylä oivar, ja tomaattia päällä
      puuroa n. 2 dl oiv.silm.
      omena
      iltapäivä kaakaota, ei kastamista
      ateria: eilen keitettyä riisiä n. 2 dl 2 nakkia punajuurta
      illalla myöhemmin voileipä, päällä paist. ahventa lasi maitoa
      vettä ja vitam.
      ja taas tunnin lenkki

      Näinikkää,,,,,nyt mahdutte te muutkin kirjoittamaan mitä teille kuuluu :)))) Tulkaa nyt kaikki kertomaan painonne tai pikemminkin se pudotettu määrä, vai junnaako paino paikallaan, sekin tieto.

      Yritystä päiviimme, sitä tarvitaan, ollaan sitkeitä.

      Hyvää sunnuntaita.

      • Valoista aamua!

        Vedin sälekaihtimet sivuun, saunailtoina kun tulee ne vedettyä eteen, kirkas päivähän siellä näyttää tulevan!
        Olihan hauska yllätys vaa'an näyttäessä 800 gr painonpudotuksen! Enemmän se on kuin tavoitteeni viikottaisesta pudotuksesta, mutta liikunta sen aikaansai! Eiliseen sitten,

        Maitokahvi 2 setsuuril. vihanneksilla ja juustolla 1 tuoremehu
        Päivällä: Jauheliha sipulipihvi 2 perunaa paprikaa & kurkkua, vesi
        Kahvi pelkästään
        Illalla: Graavikalaa 1-150 gr kylmät perunanviipaleet, kurkkua
        vesi
        2 persikkaa

        Liikuntaa harrastin kotipiirissä , reunustojen siistimistä pihalla, ja jälkiselvittelyä varastossa.

        On se jännää, kun paino putoaa, niin ensimmäiseksi se lähtee sisäelimistä,..ilmankos ostosreissulla sain nostella housujen vyötäröä, ettei tippuis kävellessä.
        Jatketaan ihmeessä hyvältä kun tuntuu, vaikkei ei kulutus olekaan niin aina niin raju kuin mennellä viikolla.

        PS. Tänään sunnuntaina on välipalana jäätelö kahvin kanssa!
        heippa vaan


    • Nikitön 5kg

      Se 2kg mitä jo ilmoitin on nyt pois, mutta ei nyt sitten enempää ole alusta asti mennyt ja ruuasta virallinen lista:

      Hunajavesi 1/2 täysjyväsämpylä oivar juusto 15%
      2 pientä omenaa
      Kaurapuuro 1kkp seka marjoja 1lasi maitoa
      kahvi pieni graaham korppu
      keitto=peruna porkkana sipuli sianlihaa kurkkupala
      luumuja kourallinen olivat valmistuneet ja niitä pitää nyt syödä
      Iltapala puolikas sämpylää oivar. kinkkusiivu jogurtti tomaattipuolikas
      aamu ja iltapala ovat samoja.
      Tässä kun nyt katson tätä listaa, niin maitoa voisin lisätä, koska on tulossa uudestaan lapseksi ja maito on lasten ruokaa
      HYvää pyhäpäivää

    • Makriina ek

      Huomenta.

      Niinhän minulle kävi, kuten viikko sitten arvelin: ei painonpudotusta.
      Ei sentään lisää painoa tullut, mutta näillä syömisillä ei hoikistu.

      On varmaan vain ajateltava, että kannattaa kuitenkin tarkkailla ettei syö liian rasvapitoista ruokaa ja lopettaa liian leivän syöminen.
      Yritän nyt pidättäytyä 2:ssa, korkeinaan kolmessa leivänviipaleessa, en pane leivälle kuin sulatejuustolevitettä, pois muutt leikkeleet. Makeisiahan en ikinä syö, en käytä sokeria, en kermaa. Ruokiin panen tarvittaessa ruokakermaa, ja niissähän rasvan osuus on 7-15 % valmistajasta riippuen.

      Eilen heräsin kukonlaulun aikaan, ja join aamuvirkistykseksi lasillisen rasvatonta piimää. Sitten kymmenen korvilla join aamukahvin, kaksi paahtoleivän palaa, omenasosetta päällä. Omena.

      Aterialla oli poronkäristystä ja perunamuusia,puolukkahilloa, keitettyjä kasviksia. Piimää.

      Iltakahvilla marjapiiras, Muumimukillinen kahvia. Iltapalaksi vadelmakiiseliä kipollinen, pieni määrä sinistä maitoa. Yöpalaksi oli pakko napsaista ruisleivänpala, jolle sipaisin perunamuhennosta.

      Vettä pitkin päivää ja pari omenaa, joita vieläkin on jäljellä kuistilla. Pian ne loppuvat.

      • vapaavuorolainen

        MInä vasta taas kotiuduin, ja heti käväisin omalla vaaálla tarkistuttamassa painoni. Ja vaikka jo eletään iltapäivää, sekä iltapäiväruokakin on nautittu, silti vaakani näytti 400 gramman pudotusta viime viikosta. Minusta se on hyvä pudotus, kun ajattelen mitä kaikkea siellä Virossakin nautin. Iltapäiväpainohan on aina vähän enempi kuin aamupaino, joten hyvilläni olen.

        Eilinen sapuskan puoli oli tällainen:
        Aamukahvi maidolla. 1 kevytjugurtti. 1 omena. Päivällä lasillinen maitoa, kera omenapiirakkapalan. Iltapäivällä 1 pieni peruna, 1 grillipihvi, salaattia taas yli puoli lautasellista ja vettä tietysti pitkin päivää. Iltasella saunan jälkeen 1 lonkero saunajuomana. vielä pari omenaa, kun niitä on niin runsaasti ja makoisia.
        Ensi viikko on taas mulla aika kiireinen, koitan kuitenkin muistaa syömiset ja pitää myös jöötä sen syömisen kanssa, varsinkin napostelun.

        Hyvähän se on kun kiirettä pitää, kerkii sitä myöhemmin makoilemaan, kun sen aika tulee. Nyt vielä mennään aina kun tarvitaan ja menojalkaa kutittaa:))))
        Hyvää alkavaa viikkoa kaikille!


      • Makriina jos minä olisin sinä niin vaihtaisin kaikki leivän päällä olevat kurkkuun ja tomattiin niin uskon niiden vaikuttavan huomattavasti painoosi.

        Mutta hyvä kun ei nousutkaan painosi, ota tämä viikko oikein tosissasi, niin siitä se into kasvaa kun huomaa tulosta tulleen.

        Älä anna periksi.


    • Maanantai aamuja kaikille

      en meinannut millään raaskia tulla tuolta TV -ääreltä kirjoittelemaan tänne, mutta kyllä se onnistui,,,,,,tälläviikolla aion vähentää ruuastani vielä vähän pois, vaikka olen silti tyytyväinen tuohon 0,250 kg pudotukseenkin.

      Nyt eilisiin:

      lasi mehua
      hunajav. sämpylällä oiv kurkkua päälle
      2 dl kaurapuuroa oiv. silm.
      omena
      iltapäivä kaakaota mukilinen ½ karjalan piirakkaa oivar.
      ateria:n. 2 - 3 dl parsakeittoa 1 voileipä oivar.
      rusinoita n. 1 dl
      hunajavesi rinkeli
      vettä päivän mittaan
      monivitam.

      Tällainen oli eilinen päivä ja lenkin tein tutunomaisen ( tunti) matkalla tutustuin uuteen yksilöön ( olikin mukava mamma sauvakäveli niinkuin minäkin) juttelimme niitä näitä ja kertoi lähtevänsä aina lenkille siinä 11 aikaan ja toivoi näkevänsä minut uudelleenkin, Pitää temmata joskus samaan aikaan lenkille.

      Nyt toivotankin hyvää alkanutta viikkoa kaikille.

    • Huomenia.

      Tavanomainen aamiaiseni eilen noudatti samaa linjaa, maitokahveineen, joita join pari mukillista aamun mittaan lasillinen tuoremehua.Kahvin seurana oli juustocroisant josta en pitänyt yhtään!
      Se sunnuntaiaamun herkuttelusta, byäh,..

      Päivällä: Vokkivihannekset ja sipulipihvi, vesi

      Kahvihetki jäätelöllä (sekin oli pettymys,..otin huomaamattani vegetarisen soman pienen mansikkajäätelöpurkin) no, söin siitä desin verran!

      Varhain illalla: Tee, ja 2 setsuuril. 17% edamjuustolla ja myöhemmin löysin talkoista jääneen voisilmäpullan, jonka söin halukkaasti maidon kanssa. Se ainakin maistui :D
      maitolasillisen kanssa, norjalaista filmiä katsellessa.

      Rauhallinen sunnuntaipäivä jäi miellyttävänä koetuksi.

      terveisin

    • Nikitön 5kg

      Samoin hyvää viikkoa kaikille!
      Minun listani on sama kuin edellisellä kerralla, yleensä se menee saman kaavan mukaan. Ajattelin että kirjaan tänne vaan muutokset.
      Eilen kyläreissulla oli päällystettyjä voileipiä, kakkua, pulla ja jäätelöä
      Näistä sitten valitsin jäätelön ja pullan, hyvää oli, mutta tuli siinä ylimääräistä liikuntaakin
      , kun menin sauvakävellen 6km yhteensä, kyllä se sitten olkapäässä tuntui särkylääkkeen avulla nukkumaan.

      • vapaavuorolainen

        Mitä vanhemmaksi tulee, sitä hitaampaa ja vaikeampaa on laihdutus. Tätä on siellä jumpparyhmässäkin kaikki hokeneet, ja paikkansa pitää. Tarkkana täytyy olla syömisen kanssa, tai liikuntaa on lisättävä roimasti, ja sitähän ei useinkaan vanha ihminen jaksa, kun paikat kolottaa ja mieli masentuu. Stressikin on sellainen painon lisääjä, joten kyllä tässä on vanhemmalle laihduttajalle mieliharmia tarpeeksi. Hoh, hoijaa....

        No, eilen meni näin:
        Maitokahvi, jugurtti, 1 täysjyväleipäsiivu sipaisulla marg. ja juustosiivu. Päivällä pari omenaa, iltapäivällä 1 savustettu ahven, 1 peruna, salaattia taas iso lautasellinen ja keitettyä kukkakaalia voisulan kera pari desiä.
        Iltapäiväkahvin aikaan pala omenapiirakkaa, ja illalla tummia rypäleitä iso terttu ja vielä jätskituutti sunnuntaiherkutteluun.
        Minulla sunnuntai-ilta on aina lankeemuksen ilta herkutteluun, mutta näillä mennään.)))


    • Makriina ek

      Nyt vasta jouduin koneen äärelle!
      Iltapäiväkin jo kohta mennyt.

      Eilen aamukahvilla 1 paahtis, päälle sipaisu sulatejuustoa (rasvaprosentti 23) omena.
      Puoliltapäivin hiukan vadelmakiiseliä, tilkka kevytmaitoa.
      Aterialla edell.päivän perunamuusia, poronkäristystä ja kurkkua, puolukkaa. (isäntä hoiti aterian, ja "unohti" vihannekset)
      Iltap.kahvilla viimeinen marjapiirakka
      Illalla viili, (sininen) marjakiiseliä ja tilkka maitoa ruisleipäviipale sulatejuustoa.
      Ihan illalla omena.

      Minulla on se ongelma, että isännällä on roima ruokahalu, joten ruokapuolella en voi siirtyä kasvisuokiin, kuten haluaisin.
      Kahden hengen taloudessa ei viitsi ajatella kaksia aterioita. Yritän vain ottaa ruokaa mahdollisimman pienen annoksen, josta kuitenkin seuraa, että ruokaa riittää usein kolmeksi päiväksi.

      Pakkasessa on kaikenlaista pakastetta, joita ei diettiläinen saisi ajatellakaan. On jätskiä, karjanpiirakoita, uunivalmiita patonkeja yms. joita pahan päivän varalle on kertynyt. Sekä valmiita ruokia parin hengen annoksina.
      Ongelma sekin!

    • Huomenta teille kaikille

      Toinen viikko on jo hyvässä alussa, ja jokainen meistä on kilon vähintään pudottanut, se on hyvä alku, kun kiirettä ei meillä ole. Otetaan edelleen ajatuksella että pikkuhiljaa kiloja pois, eli ei mitää pikapudotuksia, kuitenkin jokainen omaa tahtiaan.

      Eiliset:

      Se hunajavesi sämpylä puolisko sipaisu oiv, kurkkua
      puuroa n. 2 dl oivar silm.
      omena
      iltapäivä kaakao ½ karjalan piirakkaa oivr.
      ateria: uunipussi,1 kanankoipi, 2 perunaa, 2 porkkanaa, pala lanttua, sipuli, (tämä on kahden päivän annos)
      luumukiisseliä maidolla noin 3 dl
      illan viimeiseksi mukillinen kaakaota

      Näinikkää vatsantäytettä eilen, lenkillä en ollutkaan, kun täälläpäin tuuli niin mahdottomasti että en lähtenyt taistelemaan. vettä join päivän mittaan ja monivitam. otin.

      Sensijaan lenkin asemasta voimistelin, ja oikoilin jäseniäni, jonka teen kyllä muuloinkin kunhan muistan.

      eipä nyt muuta kuin uutisille ja teille muille, jatketaan vaan sinnikkästi eteenpäin koko porukka.

    • Makriina ek

      Moron.

      Eilen: aamukahvilla 1 paahtis, sipaisu oivar. Oltermannin viipale. Omena.
      Aterialla 1 peruna ja Abban silliä 3 palaa, toinen peruna ja sianlihakastiketta rasvattomasta possusta, ruusukaalia.
      Iltap.kahvi Sinuhen juustorinkeli.
      Illalla kipollinen kiiseliä ja 0,5 dl maitoa.
      Napostelua vastoin kaikkia ohjeita: voileipäkeksejä ja päällä juustoa. Siihen meni ruokavalio!
      Omenoita on vieläkin.

    • Katleija

      Hei Makriina!
      Sinun dieettisi tuntuu tutulta - sopii painonvartijoihin. Ne opit minullakin selkäytimessä ja tiedän että jos niitä jämptisi noudattaisin saisin painoani putoamaan. Nyt olen niiden avulla saanut vaa'an viisaria jkv heilahtamaan taaksepäin, koska olen saanut intoa lisää tästä ketjusta ihan lukemalla sitä. Kiitos Monicalle ja teille muille.
      Minun vrk pistemääräni oli viimeksi siellä 17 ja siihen ei todella paljon mahdu safkaa, mutta riittävästi kun valitsee oikein.
      Painonvartijathan on lopetettu Suomessa. Turkuun on joku uusi yksityinen vastaava perustettu, mutt' ei ole tullut liityttyä siihen.

      Minä ostin uuden mainostetun kirjan aiheesta, jonka on kirjoittanut psykoligi Teemu Ollikainen, itse ennen ollut ylipainoinen. Kirjan nimi on
      "Syö mitä mielesi tekee"
      Johdannossa kirjoittaja luettelee Painonhallinnan kannalta keskeiset psykologiset tekijät: Tunteet, haluaminen, mielihyvä, toiminnan säätely ja oppiminen.
      Lähestytään siis muutosta sisältä käsin. Se luo pohjan jolla saa minkä tahansa itselleen sopivan ruokavalion toimimaan. Onpa paljon luvattu.
      Pitäpä kokeilla aivopesua :-))) Jo kirjan sisällysluettelo on mielenkiintoinen.

      Mutta oppiiko vanha koira istumaan,,,oppii oppii, ollaan optimistisia.

      • Makriina ek

        Kiitos kannustuksesta. Minun painoni ei niin vain lähde putoamaan, mutta voihan sitä kuitenkin syödä terveellisemmin. Koetan nyt luopua leivästä, sillä uskon, että voileipien mukana paino salaa rupeaa nousemaan. En kuitenkaan suosittele karppausta kenellekään, se tuntuu ihan ällöttävältä dieetiltä.

        Kahvileivästä en kuitenkaan luovu!

        Ruokailutottumuksien muuttaminen on elämänikäinen ponnistus ja ympärillämme on jatkuvasti esimerkkejä epäonnistumisista. Kuulun niihin itsekin. :)


    • Huomenta

      Eilen oli mahdotonta päästä kirjaamaan tähän painonhallinta ketjuun, joten monen yrityksen jälkeen annoin periksi.

      Niinpä aamiainen kahtena päivänä oli sama maitokahveineen, Fazerin ruispuikulan kanssa, juustolla ja savulihalla

      Samoin Marlin multivitamiinimehu
      Päivällinen:1 maan. Bulgursalaatti vihanneksineen ja sekaan murennettu jauhelihapihvi, vesi
      Päivällilen:2 tiist. tomaattinen lohikeitto sekavihanneksilla, nokare hapankermaa, vesi

      Illalla: maan. Tee, raejuusto n.1 1/2 dl, 1 näkkileipä graavilohella
      tiist. viili 2 näkkil.juustolla, 2 persikkaa, vesi

      Liikunnan osalta: vesijuoksua, ulkoilua korttelinmpäri kauppamatkalla, kotona keittiötikkailla yläkaapien järjestelemisiä..
      Bulgur ryynit, cus-cus ja spelttijauhot käyttöön, runsaasti vitam.ja hivenaineita sisältävinä.
      Siinähän se päivä taas kului kuin tyhjää vaan, pieni lukuhetki sängyssä--- ja syvään uneen.

      Virkeänä on herätty, aamukahvia tässä nautiskelen, enkä vielä ajattele tämän päivän ohjelmaa ollenkaan :) Uuteiset menen kuuntelemaan ja haen kahvia lisää!

      Nautinnollisia aamiaishetkiä toivotellen!

      tex

    • Makriina ek

      Ollaan kesämökillä syystöissä. Pimeää on iltaisin, ei uskoisi! Taivas täynnä tähtiä.

      Mihin sienet oikein ovat kadonneet? Vuosiin ei ole lähimetsistä löytynyt haaparouskuja, joita aikaisempina vuosina kasvoi yllin kyllin. Samat metsät kuin ennenkin. Yksi kastike saatiin tästä lähimaastosta, mustaa rouskua ja yksi leppärousku.

      Eilinen menyy:
      Aamukahvi, yksi mukillinen, yksi paahtis ja pieni pala kauraleipää, päälle ylikypsää kinkkua ilman oivariinia, omena.
      Aterialla 2 perunaa, silliä, kukkakaalia, ruusukaalia, sienikastike, kurkkua, rasvatonta piimää 2 lasillista.
      Sienikastikkeessa oli varmaan reippaasti kaloreita, kun käytin paistamiseen voita ja kastikkeen osana ruokakermaa (15%). Olen kuitenkin sitä mieltä, että ruuan makua ei saa pilata dieetin takia.

      Iltap.kahvin kanssa juustorinkilä ja illalla kiiseliä ja maitoa tilkkanen. Naposteluun tv:n ääressä pari keksiä ja juuston muruja.

      Päivän mittaan omenaa - puusta pudonneita, syötävä veitsen kanssa.

      Kesämökin sapuskat ovat usein samoja päivästä toiseen, kun kaikki tuodaan tullessa ja viedään taas pois.

    • Hei kaikille

      Kiitos Tex kun kävit jo täällä kirjoittelemassa, oli tosi mukava tunne kun ei itseni tarvinnut kiirehtiä. teeppä tällainen yllätys toistenkin.

      ja eilisiin:

      se hunajavesi sämpylä oivr, ja kurkulla
      aamupuuro oivr. silmäl.
      omena
      iltapäivä kaffeeta ½ karjalan pirakkaa oivar.
      ateria: uunipussista loput eli ½ proilerin koipee, 1 peruna, 1 porkkana pieni pala lanttua.
      illalla luumukiiselliä n. 3 dl 1dl maitoa
      omena
      vettä vitam.

      Pääsin tekemään 1 tunnin lenkinkin eilen, sade armahti minua senverran. Mutta kuinkahan mahtaa käydä tänään sateista on, mutta ajattelin kuitenkin mennä jalkasin hierojalle, minulla kun on aika sovittuna, päätin käydä sellaisen 10 kertaa niin sen jo luulis auttavan hartioihin, jotka on vähän jumissa.

      Kysyin tarjousta tytöltä niin,,,, ei ole vaikka otan sarjan hierontaa ja kertamaksu on 25 €

      No heippa taa seuraavaan kertaan.

    • Nikitön 5 kg

      Heippa! Lupasin kertoa muutokset, nyt sitten ratkesin syömään ylimääräistä ja vielä sellaista jota en koskaan syö. Olin jumpassa en ehkä juonut taepeeksi ja sitten kai ajattelin että minulla on hirmuinen nälkä. Olin ostanut riisikakkuja ja söin niitä voin ja omenahillon kanssa 3 kpl ja sitten vielä kipon maustettua maitorahkaa. kyllähän sen "kuvussaan" tiesi. tämä oli kaikki ylimääräistä.
      Nyt on tänään ollut sitten erilainan meno.
      Monica jos alkaisit taas uuden ketjun.

    • Nikitön 5 kg, en usko, että tuo määrä mitenkään oli kalorioiltaan yli päivän kulutuksen, eihän riisikakut ole kovin kaloriapitoisia:)
      Toista se on minulla, nyt kun palstalla on mainittu *läslisoosi* moneen kertaan, niin tuntuu kuin koko elimistö tarvitsisi sitä!
      Kaiken rasvan kun olen muuttanut parin viikon aikana kasvisrasvaksi ja syön kolesterolilääkkeitäkin, niin jokin vaatisi saamaan eläinrasvaakin!
      En tiedä, mutta otan läskisoosin ohjelmaani, kun saan taas syötyä valmistamani.
      Kamalaa olla keittiökemisti, kun olen aina uskonut elimistön *tietävän* mitä se tarvitsee.
      Ei maailma siihen kaadu, jos joskus poikkeaa aikomuksistaan, sanoi nuorimmaiseni jo lapsena:D

    • Huomenta

      Heti aluksi sanon että ei aloiteta ketjuamme liian usein, ettei ole joka toinen Painon hallintaa, käytetään noita home ja end nappuloita,,,,,eikös niin.

      Nyt eilisiin syömisiin:

      Se hunajavesi sämp. puoikas oivar, tomattia
      Puuroa n. 3 dl maidolla
      omena välipalana
      iltapäivällä kaffeeta pieni voileipä oivar. tomatilla
      n. 3 dl luumukiisseliä maidolla
      ateria: juuressosekeittoa noin 3 dl 2 voileipää
      illan viimeiseksi mukillinen kaakaota korppu ja rinkeli
      TV- katsellessa kourallinen rusinoita

      Vai niin että läskisoosia mieli tekee, minä en kyllä pudotuksen aikana söisi niin rasvasta mielitekooni, vasta sitten kun on saavuttanut haluamansa painon, niin sitten voisin haluni täytää.

      Mutta eihän se mailmaa kaada jos syökin läskisoosia, ottaa sen sitten huomioon muussa rasvan käytössä, näin minä tekisin.
      Laihduttaahan ne toiset syömällä aina hyvin rasvaisia ruokia.

      Hyvää jatkoa päivimme.

    • Huomenta täältäkin auringonpaisteesta!
      Seurasin niin kirjauutuuden esittelyä, että unohtui koko palsta hetkeksi:)
      Mieliteko sianlihaan on onneksi ohi! Hyvin tyydyin aamiaiseeni nyt.
      Eilinen aamukahvi ruispuikulan ja savulihan (rasvaton) kanssa
      mehu (multivitamiini)
      vettä ja kylmää kahvia
      Päivällinen: Tomaattilohikeitto, neljännes junttisämpylän pala,
      (tosi mieluinen Satakuntalainen respti)
      Kahvi pelkästään
      2 persikkaa
      vesi
      Illallinen: sämpylä ja silakkarullia päälle, niin paljon kuin pysyi
      tee.

      Aamusta eilen energinen kävelytuokio alle tunnin, ennen sadetta, loppupäivä kotipuuhia,..ilta rentoilua ja aivovoimistelua:D hei då,..

    • Nikitön 5 kg

      Hyvä ketjuhan tämä on, erittäin hyvä kun sen muistaa jo kaupassa käydessään.
      Yksin kun asuu ei tarvitse ajatella muita kuin omaa syömistään.

      Hunajavesi 1/2 sämpylää juustoa omena
      Kaurapuuro omia luumuja 1 lasi maitoa
      Kahvia 2 pientä korppua
      Paistettua kalaa peruna porkkana-omenaraastetta 1t salaatin kastiketta 1 lasi maitoa
      Omenia ja luumuja
      Puolikas sämpylää kinkkusiivu jogurttia
      Ostin tuossa jo hedelmämehua, mutta en avannut vielä kun on noita omenoita ja nyt on luumutkin vähän aikaa sellaisenaan syötäviä

    • Makriina ek

      Terve!

      Muisti pätkii, mutta koetan pinnistellä eiliset syömiseni.

      Aamulla kahvi ja kaksi kauraleivänviip. oltermannijuustoviipaleet.

      Kävin naapurissa kylässä, joten join kahvin "väärään" aikaan: kupillinen ja kotona leivotua pullaa viipale.

      Ateriaksi vihanneskeittoa, jossa perunaa, porkkanaa, kukkakkal. ruusukaal. purjoa ja sipulia. Lihaliemikuutio ja vihannesfondia. Lopuksi nipistin mukaan siskonmakkarapalloja. Tuntui isännästä ruokaisammalta. 2 lasia piimää.

      Illemmalla pari voileipäkeksiä, joiden päällä edellisen päivän sienilastikkeen loppua, uuniomenoita ja kaupan vaniljakastiketta.

      Ai niin, ja viinirypäleitä, joiden kanssa 2 lasillista punaviiniä. Ostin nääs kirppikseltä aivan hurmaavat viinilasit, niin että pitihän niitä kokeilla. Harmi, ettei ollut kuin 2 kpl. Sen vuoksi ne varmaan kirppiksellä olivatkin, á 0,50 snt.

      • Makriina ek

        Enhän minä osaa vieläkään näitä uusia rahoja, siis: lasit maksoivat 0,50 euroa.
        Huoh.


    • Huomenta

      Kyllä nyt on jatkuvaa syksyä eikä vaan syksyinen päivä, tätä sitten voi riittää jouluun asti, liukkaat mukaan lukien, minä kun arastan liukkautta kun olen kaatunut ja ranne on murtunut parikin kertaa. Poikani kovin tahtoi että menisin Taikkuihin talveksi mutta en taida lähteä, he lähtevät sinne tämänkuun lopulla, ovat olleet lomalla suomessa.

      Nyt asiaan ja eiliset:

      hunajavettä vain puolikas sämpylää oivar, tomaatilla
      puuro maidolla n. 3 dl
      omena ja jokunen luumu
      iltapäivä kaffeeta ja ½ sämpylää oivar, ja kurkulla
      ateria keitettyjä : peruna, porkkana kukkakalia, ja niiden kanssa sillinpaloja
      illalla: hunajavettä korpu vesirinkeli
      n 1 dl rusinoita
      myöhäis iltana viili
      vettä ja vitam.

      eilen ei tullut lenkkeiltyäkään kun kauppareissu vei niin paljon aikaa, ja kotihommat loput, tulihan kuitenkin hyötyliikuntaa,

      Sunnuntai on pian taas edessä joten en osa ennekoida yhtään kuinka se vaaka heilahtelee, joten jännittää, olenko riittävästi osannut vähentää syömisiäni, mutta pian se nähdään.

      Tulkaa te muutkin nyt kertomaan aikaan saanoksenne,,,,,syömisenne ym

    • Täältä tullaan raportoimaan, pitääkin kiirehtiä ulos ennen sateentuloa kun vielä pilkistää tuo aurinkoarmas!
      Kerään havuja sekä koristeeksi, että suojaksi, mutta nyt eiliset:

      Aamukahvi spelttisämpylällä, becel salaatti sipuli ja ohuet kinkkuleikkeet, vesi

      Multivitamiinimehu

      Päivällinen:
      Paahdetut kesäkurpitsaviipaleet, maustettuina valkosipulilla ja ripauksella suolaa, 1 broilerin koipi, tomaatti viipaleet

      Iltapäiväkahvi

      Illalla: Tee, 4 silakkarullaa ruispuikulalla

      1 omena illan viimeisenä

      Yllättävän hyviä oli nuo paahdetut (paistetut) kesäkurpitsan pitkät viipaleet, meheviä ja herkullisia,..käytin pari teelusikallista becelliä pannussa ja väriä saatuaan käänsin ne,...eikä vienyt kuin alle 10 min.
      Pitääkin tutkia uusia reseptejä niiden mahdollisuuksista, ennen laitoin salaatteihin ja keittoihinkin, mutta nyt innostuin niistä,..

      Nyt tontin kuusista napsimaan alaoksia,..moikka ja Hyvää vointia kaikille

    • Makriina ek

      Tämä viikko menee kesämökin riemuissa. Joka toinen päivä on satanut.
      Ongelmanani on nyt liika ruoka!
      On sieniä, vihanneksia, leikkelettä, juustoa, puusta omenoita. Tietenkin oli mukanakin tullessa jotain evästä, eli lihapataa varten ainekset jne. Tänään tehdään kanttarellikastike. Lihapata jää yhä tekemättä. Onneksi on jääkaappi. :)

      Eiliset:
      Aamulla muki kahvia, 2 voikkista, päällä lihaleikkeleviip. omena.
      Aterialla edell. päivän vihanneskeittoa, 2 lasia piimää.
      Iltakahvilla kaupan pulla,
      Iltapalaksi 2 ruisleipäviipaletta päällä sienikastikkeen loppu. Juomaksi kaupan tuorenmehua, jossa jotain mangoja ja muita etelän hetelmiä puristettuna.

      Luin tuon Monican eiliset. Olet kyllä saanut vähennetyksi miltei liiaksikin. Kokemuksesta tiedän, että paino ei laske, jos syö liian vähän. Elimistö kuvittelee nälänhädän iskeneen ja menee säästöliekille.

      Näläntunne katoaa, vaikka olen tehnyt pihatöitä ja työntänyt kottikärryjä monta tuntia. Portailla oli iso vesilasi, josta kulautin aina välillä.

    • Makriinalle vastaan,

      Johan nyt on jotakin,,,,, kyllä nyt on niin että, minä olen tällätavoin pudottanut sanoisinko 40 vuotta muutaman kilon aina pois,ja olen kyllä todennut sen että minun kiloni ei muulla konstilla putoa kuin ruokaa vähentämällä.

      Katsos Makriina se on vähän eri asia kun on vähän mistä ottaa niin se onkin aina vaikeampaa pudottaa painoaan, eli on käytettävä vähän lujempia otteita kuin niillä joilla on enemmän liika painoa, se pudotus on helpompaa.

      Ja kyllähän minä eilenkin söin että en ihan tyhjällä tullut toimeen. Tämä tästä.

      • Makriina ek

        Älä nyt pahastu! En toki halua loukata sinua.


    • No ei tullut mieleenikään loukkaantua, voihan asioista keskustella muutenkin, sinä ihmettelit ja minä vastasin.

      Kaiki on OK

    • Mukavaa lauantai aamua

      Näin viikko taas vierähti, ja täälläpäin on ollu kauniita ilmoja kuten eilenkin, aurinko paistoi täydeltä terältään, ne sateet joita luvataan niin ne saa jotkut muut, näin onkin hyvä.

      eilisiin:

      hunajavesi ja ½ sämpylää oivar, maustekurkulla
      puuro maidolla
      omena ja muutama luumu
      iltpäivällä kaakaota ja ½ karjalanpiirakkaa oivar,
      ateria: kuittasin ohraryyni vellillä pari voileipää oivar, maustekurkulla n. 3 dl
      muutama luumu välipalana
      illalla teetä korppu ja vesirinkeli
      ja myöhäis illalla niitä hyviä rusinoita mutta vaan noin 1 dl

      Siinäpä nuo taas on, kyllä on helppoa kirjata, kunhan on aina kirjoittanut ylös niin ei unohdukkaan mikään pois.

      Jaaha tunnin lenkki eilen, ja meinasi taas unohtua, sitä kun en kirja ylöskään, teen sen joka päivä jos ilmat sen sallii.

      Nyt toivottelen hyvää päivänjatkoa ja tsemppiä kaikille meille.

    • Huomenta aamuun ennen punnitsemista!
      Ties miten on tasapaino hitaan laihtumisen kanssa käynyt, nyt kun juuri syöneenä on kylläinen olo!
      Kahvia vielä nautin tässä ja venytän aamunrauhaa, miettiessäni eilisiä.

      Maitokahvia: spelttisämpylän puolikas besel sip. salaatinlehti sipulirenkaat, ohut kinkkuleike 1 keitetty kananmuna
      Aamupäivän aikana multivitamiini mehu
      Päivllinen: juures vokkipannu broilerinkoipi tomaatti,..vesi

      kahvihetki ilman lisukkeita

      Kyläilyä, jossa 2 lasia valkoviiniä ja suolatikkuja, en pidä niistä lainkaan, joten kotona söin:
      vihersalaattia 6 silakkarullaa, pala ruispuikulaa teen kanssa.

      Ulkoilua ja kevyttä liikuntaa piha-askareissa 2-3 tuntia aamupäivällä, eipä paljon tainut kaloreita sulaa :)

      Lohduttaudun: hiljaa hyvää tulee,..moikka,... huomiseen!

    • Nikitön 5 kg

      Täälläpäin on viikon aikana ukkkostanut komena päivänä kovalla jyrinällä ja vähän salamoinut ja samantien aurinko paistanut jos on päivälle sattunut.

      Nyt olen aamulla laittanut valmiiksi päivän välipalat sämpylät ja hedelmät, hyvin riittävät eikä tule napsittua mitään sopimatonta, siis makeaa ja rasvasta.
      Eli: 3 sämpylän puolikasta voi ja juustoa t,kink.siivu ja tomaattia ja kurkkua teen voileivät valmiiksi ja muovikelmuun ja jääkaappiin.
      omenoita ja luumuja kippoon, jogurtti tai piimä ja pieni korppu.
      Tästä puuttuu aamupuuro ja päivän pääruoka.

      Sitten huomaa että minulla on paljon ruokaa eli tuskin jaksan syödä,
      en ole ehtinyt laskea kaloreita jos jollain olisi milenkiintoa laskea ole hyvä vain.
      Jään mielenkiinnolla seuraamaan.

      • Makriina ek

        Tuo onkin aika hyvä konsti, että laittaa jääkaappiin päivän napostelut.
        Sittenhän ne voi syödä missä tahdissa haluaa.
        Olen pyrkimässä pois leivän mutustelusta. Mutta en lähde aamulla käyntiin, jollen syö paria voileipää ja juo kahvia.
        Parasta olisi, jos klo 18 jälkeen ei söisi mitään, korkeintaan hedelmää. Kunpa siihen pääsisi. Ennen ylimääräisiä kilojani niin elinkin, mutta sitten repsahdin iltanaposteluun TV:n edessä.

        Eilen aamukahvin jälkeen hääräilin mökin pihatöissä, sitten tein valkosipuliperunat ja sienikastikkeen. Taisi olla kalori poikineen! Iltap.kahvin kanssa pullasiivu.
        Illalla raejuustoa ja omena. mutta sitten lankesin lasilliseen punkkua! Alkoholi kuulemma muuttuu rasvaksi silmänräpäyksessä, niin että voi minua!

        Ei hyvältä näytä. Täällä ei ole vaakaa, niin että tulokset saan vasta kaupunkiin palattuani.


      • vapaavuorolainen
        Makriina ek kirjoitti:

        Tuo onkin aika hyvä konsti, että laittaa jääkaappiin päivän napostelut.
        Sittenhän ne voi syödä missä tahdissa haluaa.
        Olen pyrkimässä pois leivän mutustelusta. Mutta en lähde aamulla käyntiin, jollen syö paria voileipää ja juo kahvia.
        Parasta olisi, jos klo 18 jälkeen ei söisi mitään, korkeintaan hedelmää. Kunpa siihen pääsisi. Ennen ylimääräisiä kilojani niin elinkin, mutta sitten repsahdin iltanaposteluun TV:n edessä.

        Eilen aamukahvin jälkeen hääräilin mökin pihatöissä, sitten tein valkosipuliperunat ja sienikastikkeen. Taisi olla kalori poikineen! Iltap.kahvin kanssa pullasiivu.
        Illalla raejuustoa ja omena. mutta sitten lankesin lasilliseen punkkua! Alkoholi kuulemma muuttuu rasvaksi silmänräpäyksessä, niin että voi minua!

        Ei hyvältä näytä. Täällä ei ole vaakaa, niin että tulokset saan vasta kaupunkiin palattuani.

        Heippa kaikki pudottajat kannustajat!

        Mukana olen, vaikkei minusta mitään kuulukkaan päiväkausiin. On tuota menemistä ja olemista muualla riittänyt niin, että näin aamutuimaan vain kotona piipahdan kukkia kastelemassa..

        Jonkinlaisessa kurimuksesa olen kuitenkin ollut sen syömisen kanssa, mitä nyt välillä on tarjolla ollut ravintolapäivällisiä, joista ei voi kieltäytyä ja silloin on syömiset päässeet ylittymään. Mutta en rupea tässä niitä luettelemaan, huomennahan sen näkee, miten on itsekullakin käynyt, hyvin, huonosti tai hyvin huonosti.)))

        Kohta taas lähden kotoa muualle, taidan olla melkoinen asuntosäästäjä.DDDD

        Palaan asiaan kunhan kerkiän. Voikaa paksusti, muttei liian kanssa.... heh, hei meille kaikille!


    • Huomenta vaan

      Tänään on siten se näytön paikka taas, että mitä olemme aikaansaaneet, kävinkin ihan ekaksi ja kyllä se viisari miinusta heilahti mutta ei niin, kuin oletin, vaan noin 0,350 kg eli nyt on yhteensä 1,650 kg pudotusta.

      Olen silti ihan tyytyväinenkin, luulenpa että ne kilotkin pysyy paremmin kurissa kun on hidas tahti pudottaa painoa.

      eiliset : se hunajavesi ½ sämpylää oivar, maustekurkulla
      puuroa n. 3 dl maidolla
      omenamehua lasillinen
      iltapäivä kaakaota pieni voileipä oivar. maustekurkulla
      omena ja muutama luumu
      ateria: n. 3 dl nakkiperunakeittoa pari voileipää
      illalla viili
      teetä rinkeli
      vettä ja vitam. tunnin lenkki


      Näillä eväin lähdetään taas uutta viikkoa päin, kyllä me tulosta saadaan ihan hyvin ja riittävällä ajallakin, joten ei meistä kukaan saa hermostua vaikka vain vähemmän tippuu kuin oli ajatellutkaan, "porskutetaan" vaan eteenpäin.

      Tulkaahan nyt kaikki kertomaan mitenkä viimeviikko meni.

      Jatkuu, jatkuu

    • Sunnuntai aamua!

      Nytpä sitten on vaa'alla käyty, ja todettu vain 300 gr painonpudotus. Pettynyt en ollut yhtään, kokonaispudotus on 1.400 gr, joten oikealla tiellä olen kuitenkin pysynyt. Eilinen sujui näillä eväillä

      Maitokahvit, sämpylänpuolikas, becell, salaatinlehti ja sipulia, päälle ohuen ohut kinkkuleike.

      Marlin multivitamiinimehu
      Päivällinen: Noin 250 gr hapankaalipataa (vähärasvainen jauheliha, nokare smetanaa sipulia) vettä päivän mittaan

      Iltapäiväkahvi tumma suklaapala (lauantai hemmottelu:)

      Illalla: Ruisvarrasleipä ohut, becel salaatti ja 4 savumuikkua kurkunviipaleet ja tee

      Oli muuten hyviä muikkuja, eikä tehnyt mieli edes omenaakaan myöhemmin, vaikka sen varasin iltanaposteluun!
      Nyt on jo vatsa tottunut kivasti, ja kylläisyys ilmenee aika nopeasti,..pienempään lautasmalliin siirryin viimeviikolla ja hyvin toimii. Näin aion jatkaa, ilman suuria kieltäytymyksiä:D

      Hyvää päivänalkua keventäjille!

      • vapaavuorolainen

        Non nii... sitähän se tiesi, kun tarjoilut oli viikolla runsaat, eikä voinut kieltäytyä...

        Tulin nyt kotiin ja kotivaaka näytti 200 gr. lisäpainoa, huh, huh.
        Onhan nyt jo iltapäivä, joten voi olla , että aamupunnitus olisi antanut paremman tuloksen. Mutta minkäs teet, ei voi muuta kuin hyväksyä tämä ja ensi viikolla petrata.

        Eilen oli mielestäni aika kohtuusyömiset, aamukahvin maidon kera join, 1 jugurtti sekä puolikas porkkanasämpylää pelkän marg sipaisun kera. Päivällä pari omenaa, vettä silloin tällöin. .Iltapäiväaterialla 1 dl. muussia, palanen loimulohta ja salaattia yli puoli lautasellista, piimää 2 dl. Illalla taas omena ja teen kera 1 saaristolaisnappi juustosiivun kera. Saunan jälkeen 1 lonkero kuitenkin tuli juotua, sekös se on pahaksi...?

        Ei ole helppoa pysytellä kohtuuden rajoissa, kun minulle satelee noita "hyvityspäivällisiä", eikä aina voi kieltäytyäkkään, tarjoaja muuten loukkaantuu. Mutta semmoista se on, kumpa edes jouluksi saisi sen 5 kg pudotettua, voisi silloin sitten yölläkin syödä:)))))
        Toivottavasti muut on paremmin onnistuneet, tsemppiä meille kaikille kuiteskii.........


    • Nikitön 5kg

      Moi tästä punnituksesta, nyt oli mennyt vaivaiset 400g, mutta se ensimmäinen etappi häämöittää, 600g päässä on päästä seuraavalle kymmenelle, jos nyt pääseekään. Sitten on vielä 2kg tavoiteeseen.
      Pitää mennä hakemaan luumuja ja uusia omenia, hyviä ovat, mutta eivät maistu enää.

    • No hei kaikille,

      tässä vähän temmaan noita lukuja ja on todettava että aikalailla samanlaisia ovat luvut koko porukalla, ollaan siis nätisti ja ilman kiiruun väärääkään pudottanet ihan mukavasti painoa ja tästä onkin hyvä jatkaa samalla lailla eteenpäin.

      Minulla on seuraavat luvut pudotuksista ja aion kirjoittaa ne tähän näkyvillle:

      Vapaavuorolainen: 1,200 kg 0.400 kg nämä jo pudotettu ja takasin tullut - 0.200 kg =
      (On yhteensä ,,,,,,1kg 400 kg,,,,,, on siis koko pudotus).


      Nikitön 5kg: ,,,,,, 2 kg 0.400kg = ,,,,,, 2, 400 kg,,,,,, (on koko pudotus.)


      Texsanell: ,,,,,, 0,400 kg 0,800 kg 0,300 kg =,,,,,, 1,500 kg,,,,,, ( on koko pudotus) .
      Texsanell,,,, meillä on pieni ero painossa jonka olemme ilmoittaneet, sinun kohdallasi vain,,,,, 100 g erolla.....


      Monica: 1 kg 0, 250 kg 0,300 kg=,,,,,1.550 kg..... (on koko pudotus).

      Makriinan puuttuu, hänhän on mökillään touhuamassa, saamme varmaan tänäiltana vielä selville, kun hän saapuu kuin tuulispää kertomaan lukemat.

      Näin tasaväkisiä ollaan oltu, on ilo todeta että olemme hyvässä alussa, ja olemme jo jouluna, varsin mallikkaita painonhallitsijoita, toivottavasti se näkyy päältämmekin.

      lykkyä tykö,,,,, ensiviikolle

      ps. piti sanoman vielä että jos olen väärin ilmoitanut niin korjatkaahan.

    • Monica, huomasin tuon 100 gr eron itsekin, ja korjasin sen vihkooni 1.500 gr Se johtui puhtaasti siitä, etten ollut nakuna punnittaessa, vaan yöpuku ja ohut aamutakki painoi myös arvioin vain 100gr.

      Kiitos kun huolehdit käyrästämme :) heippa,..

    • indeksi 22

      Kyllä hattua nostan teiile "tyttöset" että jaksatte yhdessä "alaspäin". Minulla tuo kolme aamuista kuntosalijuttua viikossa kavereiden kanssa pitää painon kohdallaan. Tuota kuitupitoista ruokaahan minäkin harrastan vaikkakin viikonvaihteissa possua grillattuna jne. Alkohan minulle onkin vierasta.

    • indeksi 22

      Kyllä hattua nostan teiile "tyttöset" että jaksatte yhdessä "alaspäin". Minulla tuo kolme aamuista kuntosalijuttua viikossa kavereiden kanssa pitää painon kohdallaan. Tuota kuitupitoista ruokaahan minäkin harrastan vaikkakin viikonvaihteissa possua grillattuna jne. Alkohan minulle onkin vierasta.

    • Makriina ek

      Hahhaa. Näillä kiloilla ei "tuulispäänä" riennetä minnekään.

      Kotiin on tultu, mutta kierrän vaakani kaukaa, sillä olen syönyt tänään jo ateriat, vain iltapala on jääkaapissa.
      Eilen meni vähän ylimääräisiä, kun oli pakko tyhjentää jääkaappi.
      Niinpä söin ne kaksi vakivoileipää aamulla kahvin kanssa, päällä rosvopaistiviipaleet.
      Aterialla oli keitettyä kukkakkaalia, ruusukaaleja, porkkanaa, 2 sillipalaa ja tomaatti-sipulisalaatti, sienikastike, 2 lasia piimää.
      Iltap.kahvin join kirkonkylällä pidetyn paikallisen kuoron konsertin väliajalla. Siellä oli täytekakkua, grr. Piti ottaa pala - pieni. omena.

      Illalla sitten popsin jääkaapista pienen jälkiruokarahkan, 140 kaloria, ja voileivän, päällä kaapin leikkelettä ja loput tomaattisipulisalaatista.
      Liian myöhään juotu kahvi onneton vei yöunet, tai mikä syy mahtoi olla, mutta nälkä iski sitten yöllä ja söin vielä palan pullaa klo 2!
      Aamulla sitten panimme tavarat kasaan ja siistimme paikat ja lähdimme kaatosateessa kotia kohden. puolen päivän jälkeen.

      Mökillä menee ruokaa aina enemmän, kun on niin paljon ulkona. Nyt kyllä satoi joka toinen päivä, joten pahaa pelkään sen vaa ´an kanssa. No aamulla.
      Huomasin tuossa, että saatte vaakoiltanne sadatkin grammat. Minä en taida omasta ikivanhasta kylppärivaakastani saada tarkkoja lukemia. Taitaa silmälaseissa olla taittovikaa.

    • Huomenta kaikille

      Tässä taas istun koneeni äärellä ja mietin tämän päivän ohjelmaani, kun on niin sateinen päiväkin tulossa, lamppu paloi eteisestä ja on lähdettävä hakemaan uutta ja niitä vanhanaikaisia hehkulamppuja ei enään saa, joten pitää tutustua noihi uusiin lamppuihin, ja jokupäivä oli päivittäis lehdessä että ne onkin vähä visaisia valita, otin talteen sen lehdestä ja pitää tutustua siihen ennen ostoa.

      No eiliset:
      hunajavesi tumma voileipä sipaisulla oivar, totaattia päällä
      2 dl puuroa maidolla
      1 lasillinen omenamehua
      iltapäivä kaffeeta mukillinen ei muuta
      omena välipalana
      ateria: kaalilaatikkoa etikkapunajuurta 1 voileipä
      viili
      teetä vesirinkilä ja korppu
      vettä ja vitam.
      tunnin lenkki

      Siinä se lenkkikin tuli sateen lomassa tehtyä, senverran oli paussia. Heräsin yöllä kun olkapäätäni särki ja se on varmaan noiden sauvojen syytä, olen ollut huomaavinani että ne ottaa olkapäihin, käytän niiä aika voimakkaasti, joten hylkään ne kokeilen ilman lenkkeillä, miltä sitten tuntuu olkapäissä.

      No niin jatkoa päiviimme ja popsitaan harkiten.

    • Huomenta uuteen viikkoon!

      Syksy edistyy päivä päivältä, huomattavasti pimeämpiä aamuja on jo,..yllättävän nopeasti se käykin. Vasta äsken heräsin, olisiko sadesää niin nukuttanut, mutta virkeänä nyt eilisen raportti.

      Aamiainen maitokahvilla spellisämpylän, becell & salaatinlehti, sipulisilppu ja maksamakkaraviip.

      Välipala tuoremehu
      Päivällinen: hapankaali jauhelihapataa, vesi
      Kahvihetki sellaisenaan
      Illalla: tee, 2 juustonäkkileipää 3 luumua

      Myöhäisillalla: iso omenan puolikas

      Liikuntaa kaupungilla aamupäivällä ja illalla kävelylenkki sateessa, virtuaalitoti Kahvipirtissä ei onneksi lihota:D Kävelylenkki sensijaan oli todellinen, sain ihailla alkavaa ruskaa vaahteran erottautessa loistavana paikoitellen. Hiljaista oli jo liikennekin sunnuntain rauhassa.

      Tästä taas eteenpäin kevyemmin!

    • Makriina ek

      Huomenta aamuvirkut.
      Ns. "tuulispää" riensi vaakalle, ja kuten arvasin, ei mitään ole viikkoon tapahtunut.
      Tarkistin ne sadat grammat vaa´astani. Ei ole kuin täysien kilojen kohdille viivat, ja joka 5:s kilo on merkitty numerolla. Nyt napotti kyllä justiin samassa kohdassa kuin viikko sitten. Niin ajattelinkin.

      Olen kuitenkin päättänyt kokeilla väheneekö paino syömisen tarkkailulla, sillä kun perheessä on normaalipainoinen kumppani, on ruokaa tehtävä hänen ehdoillaan. Monia lääkkeitä syövä ikäihminen tarvitsee kalorinsa päivittäin.
      On siis osattava meikäläisen syödä siten, ettei paino nouse. Se taito on eläkkeelle siirtymisen mukana repsahtanut.
      Minun kohdallani se varmaan ryhdyttävä painonvartijoiden grammasouviin. Sillä laihtuu, mutta koko elämän pituiseksi toimeksi siitä ei ole, ainakaan minulle ei sovi.

      Tämän vuodatuksen jälkeen eiliset syömiset:

      Aamukahvi kaksi voikkista, päällä leikkeleviipaleet.
      Kotimatkalla mökiltä pysähdyimme Kuortissa kahvilla karjalanpiirakka. Lähimyymälästä ostimme paketin grillimakkaraa ja savulohta.
      Kotona lihaliemikeitto, jossa perunaa, porkkanaa, kukkakaalia ja 2 makkaraa kuutioina. Kaksi lasia rasvatonta piimää. (Suurimman osan makkarakuutioista meni kumppanin lautaselle)
      Illalla isäntä löysi pakkasesta jätskipuikon, jonka söimme kristillisesti puoliksi. Muuna iltapalana kevytviili ja viinirypäleitä.

      Tänään se savulohipala!

    • Olen monta kertaa yrittänyt äänestää peukalolla tätä saittia. Aian se vain on nollilla.
      Miten äänestäminen tapahtuu?

    • No painoin vaan peukaloa, ei sen kummempaa( ylöspäin) painoin 2 kertaa ja siinä ne on 2......

      • Makriina ek

        ...paitsi, että ei ole! Ainakaan minun sivullani.
        Noin minäkin olen tehnyt. :)


    • vapaavuorolainen

      Heh, plussaa tuli niistä viime viikon syömisistä ihan tarpeeksi, mutta plussaa voisi antaa hyödyllisestä saitistamme. Uskon, että moni haluaisi samaa kuin me, siis painon pudotusta, muttei uskalla liittyä joukkoomme. Hyvähän täällä on olla, vaikka näin harvemminkin.

      No, tällä viikolla ei luulisi tulevan repsahduksia, kun ei ole mitään kutsuja tiedossa, hyvä niin.

      Eilinen vielä meni vähän heikosti, kun illalla nälätti ihan hirveästi ja napostelin mitä kaapista löytyi. Tässä eiliset:

      Aamukahvi maidolla, jugurtti, porkkanasämpylän puolikas päällä juustosiivu ja marg.
      Päivällä kahvihetki, omenapiirakanpala vanilijakastikkeen kera, nam.
      Iltaruokana sitten kotosalla 2:n munan munakas, paprikaa ja metwurstin siivuja 3 kpl. Lasillinen piimää.
      Salaattia ei ollut, joten popsin kaikki kirsikkatomaatit mitä jääkaapista löytyi, illan aikana myös lautasellinen mysliä maidon kera, ja vielä yömyöhällä teetä ja 1 saaristolaisnappi juustosiivulla. Onneksi kaappi huusi tyhjyyttään, muuten olisin syönyt vielä vaikka mitä. Sen verran ryhtiä oli kuitenkin, etten pakasteesta ottanut mitään sulatettavaa,
      ON tämä vaikeeta, kun pääsee repsahtamaan.
      Nyt lähden kuitenkin jumppatunnille ja jos ei sada, kävelen takaisin kotiin. Muuten, veden juominen on vähentynyt, ei maistu, vaikka muistaisinkin, onkohan nää viiileät ilmat vieneet janon?

    • Nikitön 5 kg

      Hyvää päivää! Siirsin päiväkahvia myöhäisemmäksi jos menen kylään, ei sitten tarvitse kieltäytyä, en sitten viitsinyt lähteä vaan kutsuin ystävän kahville.
      Olin paastonnut iltapäivälle, niin oli lupa ottaa isot palat omenapiirakkaa ja söin hyvällä halulla. Nyt olen ajatellut että pyhänä voi ottaa jotain hyväskää kun arkina kieltäytyy täysin.
      Kun sen laittaa tuonne muistiin ettei sitten niitä sortumia saa tulla, tai otetaan se pyhä hyväkin pois.
      Minulla on niin paljon tuota ylimääräistä pudotettavaa ja kun on jo vähän alussa ja hyvä ketju tukenani, niin olen nyt intoa täynnä, että hiphei kaikki mukaan, keskitytään tähän eikä surra tätä yksinäisyyttä.

    • monica

      Nikitön 5kg,,,, sanoit että ei surra yksinäisyyttä, oletko tuntenut sellaista, jos niin tämä painonpudotus on oiva keino päästä siitä eroon.

      Kun tekee tästä ruuanlaitosta sellaisen tapahtuman johon voi paneutua,ja nauttia siitä, mitä on aikaan saanut. Niin kummasti siinä uppoaa aikaa, eikä yksinäisyys vaivaa.

      Eikös vaan olekkin tämä ryhmässä laihdutaminen tosi mielenkiintoista?

    • Nikitön 5kg

      Vastaan monicalle: Tulee hetkiä jolloin yksinäisyys tai paremminkin suru valtaa mielen 2v menetin rakkaani.
      Tämä ryhmä on hyvä ja on ihan pakko käydä täällä ja vaaalla ja se on ajan kulua laittaa ne välipalat valmiiksi jääkaappiin.
      Kyllähän minulla on ulkotöitä vielä aika hupenee siellä, mutta ne illat ja aamut.

    • Niin, on kovin lyhyt aika jäätyäsi yksin! Monca en ole, mutta menetin puolisoni nyt syksyllä 4 vuotta sitten. Nuo pari ensimmästä vuotta menee ajoittain kipeään sopeutumiseen, mutta voin vakuuttaa sinulle elämänilon palaavan vähitellen! Kiva kun kirjoitat tänne, sekin auttaa, kun on kohtalotovereita jotka ymmärtää.

      Niin sain itsekin kokea lohtua monelta täällä :)

    • Huomenta

      Nikittömälle vastaan, että hyvä kun liityit porukkaamme, on jotain muutakin ajateltavaa kuin sitä surua joka tuli osaksesi, edes hetken ovat ikävät asiat pois mielestäsi.

      Ja sitten muuta,,,,, ei käteni paremminkin olkapääni tunnu kipeältä eli minun on sauvat jätettävä pois. Epäilinkin sitä kun ennen ei ole olkapääni ollut kipee ja nyt se tuli pikkuhilja.

      Sitten eilisiin: Teki mieli kaffeeta

      aamukaffeeta sämpylä voileipä oivar. tomaatilla, lasillinen omena mehua , ja omena välipalana. puuro oivar. silmällä n. 3 dl
      iltapäivä kaakaota mukillinen ½ karjalan piirakka oivar. sipaisu. ateria: eilistä kaalilaatikkoa n. 3 dl.

      Illan viimeiseksi, teetä korppu ja rinkeli vettä päivän mittaan ja vitam.

      Lenkkiä en tehnyt kun tuo olkapää vähän juimi niin ajattelin parannella sen, mutta tänään on sitten eilisenkin edestä menoa.
      Nimittäin nuoripari tahtoi ihan välttämättä minua mukaansa ostoksille, kun he lähtevät torstaina kaukomaille kotiinsa.

      Joten jatkoa päivällemme,minä valmistaudun lähtöön moikka

    • Makriina ek

      Huomenta

      Eilinen:
      Aamukahvilla kaksi leipää, ei levitettä, viipaleet leikkelettä.
      Ateria:
      Peruna, iso annos keitettyjä kasviksia, savulohta n. 70 g, puolet keitetystä kananmunasta, sienisalaattia, (sekasieniä, sipulia ja kermaviiliä) n. 1 dl. Piimää lasillinen.
      Iltap.kahvi juustorinkilä.
      Ilta: Viinirypäleitä, lusikallinen sienisalaattia, omena. Lasi piimää.
      Vettä pitkin päivää.

    • Hei!

      Uusi päivä ja uudet kujeet, näkyy palstalla olevan. Naurunhan ne kirvoittaa huvittavuudellaan, mutta nyt täytynee kiirehtiä eiliset:
      Maitokahvi, ruisvarras, becel & sipuli & lehtisalaatti 2 viipaletta vähärasv.maksamakkaraa.

      2 luumua välipalana ja multivitamiinimehu.
      Päivällinen: Loput hapakaali jauh.lihapadasta, pääsinhän eroon siitä:D (kun en viitsinyt pakastaa)
      Vesi päivän mittaan,...
      Illallinen: Raejuustoa n. dl tomaatti ja kaural.becel ja 2 viip maksamakkaraa ja teemukillinen.

      Sorruin vielä ruisvarraspalaseen pelkän becellin kanssa klo 22 jälkeen!

      Muita vitamiinivalmisteita en käytä, omega 3 kapseli ja c-vitamiini päivittäin.

      heippa taas!

    • Huomenta

      Eilen käytiin siellä sun täällä että lämmintä kunnon ateriaa en kerinnyt tekemään ja kiirettä pitää tänäänkin, olen nimittäin menossa hierojalle ja sitten nuoripari tulee lähtiäis aterialle ja kaffeelle lähtö on torstaina huomen aamulla.

      Eilisiin:

      Hunajavedellä taas aloitin ja sämpylän puolikas oivar. maustek. puuro maidolla n. 3 dl, lasillinen omenamehua,

      iltapäivä kaakaota karjalan piirakka oivar. omena välipalana
      ateria: kalapihvi porkkanalaatikkoa n 2 dl maustekurkkua
      illalla kaakaota ja vesirinkilä korppu

      myöhäis iltana kourallinen rusinoita n 1 dl lenkkillä en käynyt kun en kerinnyt mutta tulihan hyötyliikuntaa. nyt lähden viettämään toista kiiruista päivää joten moikka

    • texsanell ek

      Hyvää huomenta!

      Keskellä viikkoa ja sää sateeton ainakin. Tämän päivän liikuntamuoto onkin lehtien haravoiminen, mutta ensin eiliseen

      Aamiainen tavanomainen: maitokahvi, kauraleipä besell ja 2 viip. jahtimakkaraa rasv.% 8 salaatinlehti ja t.kurkku

      Omenamehu
      Päivällinen: pieni annos sianlihakastiketta 1 dl ja perunamuhennosta n. 2-3 dl maustekurkkua, vesi
      Kahvi sellaisenaan

      Illalla: Tee ja Fazerin ruispuikula savulohella, vihersalaatti tilkka salaatinkast. luumuja illan aikana muutama.

      Hyvää jatkoa toivottelen!

      • saako kysyä

        texiltä, mihin sinä laitat loput leikkeleet, kun joka päivä on jokin uusi leikkele leivän päällä ? Ainakin minulla yksinäisen naisen huushollissa pienestäkin maksamakkara pötkössä riittää koko viikoksi. Entä savulohi, saako sitä yhden hengen kerta annoksia, minä en uskalla edes ostaa kun se kestää niin kauan että lopulta pilaantuu.


    • Makriina ek

      Oli kamalan vaikea päästä Suomi24:een. Onnistuin lopulta.
      Eräänä päivänä palsta ilmoitti, että olen bannattu jonkun ihme IP:n takia. Luulin jo, että jouduin pois kokonaan täältä, mutta sitten taas yhteys palasi.

      Syömiset eilen:
      Aamukahvi, 2 leivän päällä edell. päivän savulohta pikkuruisen, ei oivariinia.
      Ateria:
      Loppu savulohesta, 1 peruna, ruokalusikallinen sienisalaattia, keitettyjä vihanneksia, ruokalusikallinen lihamureketta, 2 lasia piimää.
      (Savulohiannos kohdallani oli 150 g, josta olen siis nauttinut 3 eri aterialla.)

      Iltap.kahvilla 1 pullanviipale.

      Illalla taas sorruin tekemään uuniomenat vaniljakastike, söin myös viipaleen juustoa ja jääkaappiin unohtuneen raejuuston, ehkä ruokalusikallisen verran.


      .

      • vapaavuorolainen

        Moikka!
        Se iltasyöpöttely kuuluu ainakin minun paheisiini, siitä jos pääsisi eroon, niin jopas paino putoaisi nopsasti. Aaamuisin ei meinaa mikään taas maistua, ja päiväkin menee pienellä syömisellä, mutta se ilta.... pahalainen..

        Mutta, mennäänpäs taas eilisiin, jos kaiken muistan:
        Tavallinen , aamukahvi maidolla, jugurtti. Päivällä tein hedelmäsmoothien, omenaa, appelsiinia, banaanin puolikas, sekä tilkkanen vanilijakastiketta. Olipas pitkästä aikaa hyvää, täytyy taas useammin käyttää sitä monitoimikonetta. Helppoa ja maukasta, eikä pahemmin lihottavaa.
        Iltaruokana oli kasvispaistos, kesäkurpitsaa, paprikaa, sipulia
        ja mitähän muuta siinä olikaan, kukkakaalia keitin suolavedessä, voinokare vielä lautasella siihen kukkiksen päälle, ei lihottavaa tämäkään. Piimää lasillinen. Mutta iltateen kanssa meni sitten pala omenapiirakkaa vanilijakastikkeen kera, ja vielä myöhällä tein omena-appelsiinismoothien ja muutama chashew pähkinä vielä joukkoon.

        Onneksi ei ollut kuin se omenapiirakka lisukkeineen epäterveellistä, mutta se epäterveelinenhän aina hyvää on.)))

        Kyllä ne kilot karisee vaivalloisesti, mutta täytyy sitä nautintoakin olla. Huomisiin!


    • Uudet tuulet!

      Virkeänä hyvän yön jälkeen, ja illankin jolloin en kaivannut iltatankkausta lisää. Mietinkin päiväaterian tärkeyttä, jolloin energiantarve täyttyy melko normaalisti.

      Eilinen aamiainen: maitokahvi 2 kaural.besel sal.sip. 2 maksamakkaran viip. vettä päivän mittaan usein
      Omenamehu,
      Päivällinen: loput perunamuhennoksesta, sianl.kastike, vesi
      Kahvi pelk.
      Illallinen: tomaattisalaati, 1 Fazerin puikula savulohella 2 luumua

      Liikuntaa aamupäivällä haravoidessa, sadekuurokin yllätti, joten sisäliikuntaa kärryä työnnellen hehtaarihallissa:D
      hellapoliisina lopun päivää, tuoreen kalan kimpussa. No niin, raportoituna on, nyt aamu-uutisiin! heippa

    • Kiva Texsanell kun kävit jo, sain rauhassa jutella poikani kanssa kanssa vielä aamulla.

      On sanottava että eilinen päivä meni minulta ihan pipareiksi, söin ja kaffeen kanssa kastoin vaikka mitä, kun oli nuoripari kanssani, en edes muista kaikkea, siksi en alja luettelemaankaan mitään.

      Mutta tänään palaan ruotuun ja otan vähän takasin eilisiä ylensyömisiä, koetan tulla niin vähällä kuin suinkin toimeen.

      Ei kai tuo näläntunne tulekkaan kovin voimakkaana kun jo ikävä painaa päälle, se on aina tuo eron hetki joka koettelee.

      Mutta kun tuo tavanomainen päivärytmi alkaa minulla niin se haihtuu tuo ikäväkin, inankin ositain.

      hyvää päivän jatkoa teille muille ja tulkaahan kertomaan eiliset napostelut ja liikumiset.

    • Makriina ek

      Huomenta. Sää harmaa, mutta ei sada.
      Ulkona voisi olla ainakin hetken, jos heti hyökkäisi.

      Eiliset ruokailut:
      Aamulla kahvimuki 2 leivänviip., joilla juustoa.
      Tuoremehu.

      Aterilla peruna ja silliä ja fetajuustoa pieni määrä lisukkeeksi.
      Kasviksia kelpo määrä, 100 g lihamureketta punajuuriviip.
      2 lasia piimää
      Tuoremehu

      Iltap.kahvi omenapiirakka

      Ehtoopopsiminen: Omena, raejuustoa 1 dl leivänviipale, jolle asettelin mureketta lisukkeeksi.

      • vapaavuorolainen

        Huomenta jälleen!

        Koko yön on kai sade ropissut, kun lammikoita piha täynnä, muuta niin hyvin on uni maistunut, etten moiseen ole kertaakaan herännyt.

        Tänään pitäisi olla ulkoilupäivä, toivottavasti sade laantuu.

        Ne eiliset: Aaamukahvi maidolla, 1 jugurtti. Päivällä hedelmäsmoothie, vettä , iltapäiväruokailuna 1 dl riisiä, kanafileestä puolikas, salaattia puoli lautasellista, piimää lasilllinen. Ilta meni hyvin, ei tullut naposteltua, vain 1 näkkileivän pala juustoa päällä teen kera.
        Näillä eväillä kun pysyisi, niin hyvältä näyttäisi, kait:.....)))

        No, nyt sitten menoksi, saappaat jalkaan ja ulkoilemaan!


    • Hyvää huomenta

      No niin nyt on elämä palannut uomiinsa, ja eilisen päivän olin vähemmällä ruualla kuin aiemmin, yritin paikata tuota jatkuvaa syömistä tai juomista.

      tässä ne ovat: lasillinen omena tuoremehua, puuro oivariini silm. omena välipalana, iltapäivällä kaffeeta mukillinen.

      ateria: 2 dl riisiä broileri kastiketta n. 1 dl aurinko salaattia.
      viili,kaakao rinkeli ja iltamyöhällä pieni lohivoileiä lasi maitoa.

      Satoi kuin saavista, mutta oli senverran paussia että sain tehtyä tunnin lenkinkin,

      vettä join pitkin päivää ja kalanmaksa kapselin nielasin myöskin, siinä pitäis olla kaikki mitä roppa tarvii, ostin kokeeksi sellaisen purkin.

      Siinä se taas sununtai aamu tulee, pitää vielä vähän olla nuukaa tuon ruuan kanssa tänäänkin.

      Noniin, jatkoja meille kaikille.

      • äksyn täksyn

        Taidat olla Monica jo tosi laiha, kun tuo tappeleminen, ja riiteleminen vie valtavasti energiaa. Ja sitähän sinä osaat tehdä. Olet oikea ärripurri.


    • Makriina ek

      Huomenta.

      Eiliset:
      Aamukahviilla tuoremehu, muumimukillinen kahvia, kaksi leipää ilman levitettä, juustosiivut.
      Aterialla peruna uunikalaa kastikkeenaan creme fraichea, johon oli sekoitettu yrttimausteita (K-kaupassa oli nieriä tarjouksessa), iso määrä kukka- ja parsakaalia, tomaattia.Jälkiruuaksi omena.
      Iltap.kahvilla omenapiirakka.
      Illalla puolikas verigreippiä, omena, pari ruokalusikallista raejuustoa.

      Ei ole aikoihin satanut niin kamalasti, vaikka sateista on ollutkin. Nyt aamulla on vähän hiljaisempi sade, mutta kyllä koko maailma on likomärkä.
      Myötätunnolla aina ajattelen koditomia tällaisilla ilmoilla. Romanikerjäläiset kyllä ovat kadonneet meidän ostariltamme. En ole pitkiin aikoihin huomannut ensimmäistäkään. (En voi sanoa, että erityisemmin kaipaisinkaan.)
      Toivottavasti heillä on katto päänsä päällä.

    • Perjantaipäivää!

      Niin viikko on taas loppusuoralla, eikä sadeilmoista loppua näy. Iltayöstä kohisi katolle tosi jyskeellä, mutta hyvin se nukutti silti.
      Eilisen eväät

      Aamiainen: maitokahvi ja 2 kaural besel ja savulohella

      Multivitamiinimehu
      Päivällinen: Keitetty hauki munasilppukastikkeella, vihersalaatti
      vesi
      Kahvi sellaisenaan
      Illallinen: Keitetty kukkakaali, ja aromibesel (hienonnettu valkosipulinkynsi, persilja ja tilkka sitr) Tee

      Päätin oikein syödä vatsan täyteen kukkakaalia, kun haukikastikkeessa ei rasvan hiventäkään! Mukava siinä olikin samalla kuunnella kuntavaalikeskustelua.
      Alan päästä jo tavoitteeseeni, enkä sitten kirjaa joka päivä ruokailuani, yritän vain ylläpitää monipuolista, mutta vähäkalorisempaa syömistä.
      Hyvä olo siitä kyllä on seurannut :) Huomiseen taas!

    • sama*

      PS
      Liikunta ulkona jäi lähes olemattomiin, postilaatikolla käyntiin ja sisäänkäynti käytävän lakaisuksi märistä lehdistä.

    • Makriina ek

      Huhuu!

      Missäs sitä nyt ollaan?
      Luulin, että olin justiinsa viimeinen, kun kellokin on kohta 10.30.

      Olen lukenut taulukoita ja laskenut kaloreita.
      Totean, että olemme siinä porukassa, jonka tulisi käyttää n. 1680-1800 kilokaloria päivässä. Painosta riippuu tietenkin, mutta ymmärsin, ettei kukaan ole alle 60-kiloinen.
      On itse asiassa ihan sama, mihin aikaan vuorokaudesta kalorit käyttää, kunhan pyrkii käyttämään ne kaikki, eikä ylitä normia.
      Laskeskelin tuossa omia kaloreitani, koska söin eilen kaikkia laihduttajia pöyristyttävän aterian, eli nuudeli-vihanneskeiton ja sen kanssa kaksi paahtoleipää, juustoa päällä. Hiilihydraattia ja rasvaa!

      Ajattelin, että nyt meni kaikki uurastus hukkaan. Hämmästyksekseni omissa taulukoissani ei ollut makaroonia, ei spagettia, ei pastaa, ei nuudeleita. Ovat ilmeisesti niin painonhallintaohjeitten ulkopuolella, ettei ole tarpeen edes mainita!
      Ajattelen kuitenkin, että lasken kalorit vehnäleivän mukaan, ja arvelen syöneeni n. 200 kaloria nuudeleita sopassa, plus sitten vihannesten ja lihaliemen osuus, Ehkä 150 kaloria.Voileivät juustoineen n. 400, piimät yht. ehkä 80. 830 kaloria, jos oikein laskin.
      Näin ollen minulle jäi vielä varaa.

      Käytin varmaan joka sallitun kalorin, sillä join aamukahvilla tuoremehua lasillisen, ja söin kaksi juustovoileipää. Miten minulle leipä eilen olikin niin haluttua. Olen yrittänyt päästä siitä eroon!
      Iltapäiväkahvin kanssa söin taas omenapiirakan. Taulukkoni mukaan voin laskea siihen n. 150 kaloria.
      Illalla omena ja 1 dl raejuustoa, rasvatonta.

      Luulisi, että vaakalla olisi jotain värähdystä sunnuntaina, mutta pahaa silti pelkään edelleen, koska vanha totuus on, että elimistö kerää vararavintoa huolella ja pitää siitä tiukasti kiinni. Osoitus siitä, että ihminen on aikojen alussa elänyt kädestä suuhun ja käyttänyt vararavintonsa vasta sitten, kun kaikki muu ravinto on loppunut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      355
      1436
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      74
      1405
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      311
      1184
    4. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      46
      1097
    5. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      33
      925
    6. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      231
      904
    7. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      163
      878
    8. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      40
      845
    9. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

      Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
      Tv-sarjat
      20
      817
    10. Pelekäätkönä mua?

      Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te
      Ikävä
      42
      804
    Aihe