Häkki ainoa oikea säilytyspaikka?

normaali käytäntö???

Olisi kysellyt rodun tuntevilta ihmisiltä mielipidettänne. Onko todella niin että häkki on ainoa oikea paikka rotikalle yöksi/työpäivän ajaksi?? Itselläni on ihan muun rotuisia koiria mutta tuli tälläinen vastaan. Pentu on luovutusiästä asti laitettu häkkiin yöksi/työpäivän ajaksi ja kuulemma kasvattaja on näin ohjeistanut?? Kuullostaa vaan kovin kummalliselta, siis häkittämisen perustelut on ettei pentu tuhoaisi paikkoja kun on yksin..joo no pennut on pentuja ja voi olla tietty tarpeen rajata liikkumista pennn turvallisuuden takia, mutta kun jo lakikin kieltää koiran häkittämisen muuten kui tilapäisesti niin kummastuttaa vaan..

7

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No EI todellaakaan ole mikään normaali käytäntö ja onhan se myös ihan eläinsuojelulaissakin kielletty! Ihmettelen kovasti millainen "kasvattaja" on näin ohjeistanut. Jos pentu todellakin on siellä häkissä työpäivien ja yön ajan, niin ei se raukka paljon saa vapaana olla - ja se kyllä aiheuttaa ihan kasvuunkin pahoja ongelmia, puhumattakaan pennun psyykkisestä kasvusta.

      Pennnut ovat pentuja ja ihan varmasti kaikki pennut tekevät jotakin "pahaa" pieninä kun eivät vielä osaa kaikkia käytöstapoja. Pentua pitää tietenkin myös suojella vaaroilta eli huolehtia, ettei pentu pääsee loukkaamaan itseään kotona ollessaan. Pennulla saattaa myös olla turvallisempi olo ollessaan pienemmässä tilassa yksin kuin koko isossa asunnossa. On siis ihan OK rajata pennun käyttöön työpäivien ja öiden ajaksi jokin osa asunnosta, vaikkapa yksi huone, joka on "pentu"varmistettu niin, ettei koira pääse loukkaamaan itseään. Rajaamisessa voi käyttää vaikkapa lapsiportteja.

      Missään tapauksessa siis koiran paikka ei ole häkissä kököttämässä, se on rikos!

    • joobax

      Sekoittaako ap nyt häkin tarhaan? Häkki on suurimmillaankin aika pieni paikka ja ei ole normaalia pitää koiraa niin pienessä tilassa yötäpäivää. Riippuu niin tilanteesta. Joskus pieneen tilaan rajaaminen on myös koiran etu.

    • ei ei ei

      Herranen aika! Älä pidä pentua häkissä.Se kasvaa kovaa vauhtia ja mites ison häkin sit hankit?Sit kun se on 45kg ja otat sen häkistä pois niin varaudu että sit on asunto palasina.Tai siitä kasvaa koira peto.Sellasta koiraa et aikuisena voi pitää.Ajattele meillä oli 2 rotikkaa kun otimme kolmannen.Toinen meistä oli kotona päivät.Mutta jos yhdessä menimme kauppaan ukkoni kaa laitoimme siksi aikaa pennun makuuhuoneeseen ovi kiinni ja sinne sanomalehdet,leluja.Ja vesikuppi.Kunnes eräänä päivänä tulimme kotiin ja isommat oli avanneet oven ja pentu oli tyytyväisenä muitten kanssa.Mut ei missään nimessä häkkiin.Mun alkoi tehä pahaa sun kirjoitus.Heti pois noi häkki systeemit,jooko? p.s.tiiätkö mitkä voimat rotikalla on aikuisena?silloin jos se raivostuu sitä ei estä mikään eikä kukaan ja häkittämisellä teet itse sille tuhoa.

    • voisentään....

      se tulee hulluksi.tekisin eläinsuojeluun ilmoituksen.missä tollanen kasvattaja on?

    • Voi elämän kevät

      Tämän on pakko olla provoilua.
      Ihminen kellä on koiria kyselee noin typeriä

      Kasvattajan nimi äkkiä julki ja soitat poliisille , tämä on väärä paikka kysellä tyhmiä !

    • HuolestunutKoirista

      Valitettavasti ilmeisesti aika yleinen ilmiö.

      Kasvattajasta ehdottomasti ilmoitus eläinsuojeluun! Ei mitään muttia, vierestä katsomalla ja hyväksymällä olet itsekin syyllinen. Ilmoituksen voi tehdä nimettömänä.

      http://www.sey.fi/alahakita

      • HuolestunutKoirista

        Ja omistajasta tietenkin myös ilmoitus! Huomatkaa että aloittajalla ei ole rotikkaa eikä hän häkitä koiriaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1747
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe