Ostimme omakotitalon Espoosta ja kylppäri pitää remontoida. Ts. laittaa kunnon kosteuseristykset ja laatoittaa lattia ja seinät uudestaan. Tekijä vaan puttuuu. Olisiko jollain suositella, omakohtaiseen kokemukseen perustuen!, tekijöitä Espoosta/Helsingistä. Tärkeintä on, että a)jälki on hyvää, b)aikataulut pitävät ja c)ei ole se kaikkein kallein firma.
Asialla vähän kiire, joten jos joku keksii heti vinkata, niin kiva!
Asialla vähän kiire, joten jos joku keksii heti vinkata, niin kiva!
Vastaukset 5
Vanhimmat
No, tähän ei näemmä ole tullut vielä vastauksia, edelleen toivotaan vinkkejä!
Ja lisäkysymys: kylppärin amme, allas, hanat ja kaapisto ovat kivat, ihan hyvässä kunnossa ja siistit ja ajattelimme ettemme ehkä turhaan vaihtaisi niitä, vaikka ovatkin 15 vuotta vanhoja. Talo oli kallis ja haluamme säästää siinä missä voimme (ei kuitenkaan työn laadussa). Miten pitkä käyttöikä esim. sekoittajalla on? Eli voiko huoletta pitää vanhat ja uusia vaan eristeet ja kaakelit seiniin ja lattiaan?
Ps. Myös wc-pöntön käyttöikä askarruttaa...
Noita vinkkejä on vaikea antaa enkä minäkään voi sinua auttaa, mutta kerron vähän tilanteesta. Teen kylpyhuoneremontteja Turun seudulla.
Kevään jälkeen alan yrittäjät eivät ole juuri lainkaan mainostaneet Turun Sanomissa, koska on jo kädet täynnä työtä. Jos vaikka minulta nyt tilaisi, niin ensi vuonna kerkiän tekemään.
Noita vanhoja kalusteita voit käyttää. Minullakin on kirpputorilta ostettu lavuaari vessassa. Se on valmistettu vuonna 1952 eli on tosi retro.
Pyydä tarjousta Rakennuspalelu Sininen ovi. Tekevät hyvää jälkeä eikä ole kallein.
Pyydä tarjous Rakennus Difiasta. Tekivät hienoa jälkeä ja pysyivät aikataulussa.
t. JK
Olari