Kissa ei syö/juo ):

kissa raasu

Moikka miulla on noin 3kk ikäinen tyttökissa joka ei oikein tykkää syödä eikä juoda. Edellisessä kodissa (mistä pennun hain) kissoille oli ilmeisesti juotettu vain maitoa, ruokana oli tarjottu kissan raksuja ja raejuustoa.
Tarjosin kissalle aluksi vedellä laimennettua maitoa, mutta kissoille ei kuitenkaan saa antaa maitotuotteita. Raksut kissulle maistuvat mutta liharuokaa olen sen saatun huijattua syömään vaan sekottamalla raksuja mukaan. Nyt sitten pitäisi saada kissan suostuteltua syömään kunnolla JA ETENKIN JUOMAAN. ): Mitään ehdotuksia?

8

1193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huolestunut..

      Minulla vähän sama ongelma tyttökissan kanssa. Kissa ei oikein ole suostunut syömään oikein mitään. On myös 3kk ikäinen ja painaa vain 700g. Olen saanut kissalle syötettyä raakaa naudanlihaa,makkaraa pieninä paloina ja samaten kananpaloja pieninä paloina. Nyt ei näytä kelpaavan mikään. Vettä kyllä käy välillä juomassa. Olen miettinyt ostavani jotain vitamiini tabletteja,kun kissa ei varmaan saa tarpeeksi vitamiineja. kissanpentu melkeimpä nukkuu koko ajan ja ei innostu edes leikkimään. Näyttää ihan surullisen näköiseltä. Hiekkalaatikolla käy vähän väliä. Ehkä pitäisi madottaa, jos on matoja. Kissanpentu on entisten omistajien mukaan madotettu.

      Olen jo miettinyt vieväni kissan eläinlääkärille tutkittavaksi,jos ei ala pian syömään. Kuivaruokaan kissa ei koske eikä samaten märkäruokaan,vaikka olen noita jauhelihaa ja muuta koittanut sekoittaa joukkoon,niin ei mene. Käy vain haistelemassa ja häipyy. Kissanpentu tosin on ollut mulla vasta 3 päivää,niin ehkä se vielä vähän aristaa uutta paikkaa ja ihmisiä. Toivon mukaan saisin kissan edes vähäsen syömään jotain.. :/

    • Onnea pennusta

      Kissalle saa antaa laktoositonta maitoa :)
      Laita vain vesikuppi maahan ja tarjoat maitoa muutaman kerran vuorokaudessa varmuuden vuoksi ettei kuivu. Pikkuhiljaa oppii kyllä juomaan vettäkin, ehkä jo juokin mutta sinun huomaamattasi.
      Ja jatka tuota sekoittelua, uudet ruuat kissa hyväksyy aika hitaasti. Lisäät vain lihan määrää vähitellen. Koitappa myös vähän lämmittää (ei paistaa eikä kypsentää) sillä lämmin liha haisee voimakkaammalle--> houkuttaa kissaa syömään.
      Uudet paikat jännittävät kissaa ja se ilmenee juuri paastona ja välillä lattioille pissimisenä.

    • Jättikarvinen

      Ihan ensiksi kissanpentu kannattaa madottaa, vaikka mitä olisi madotukseta sanottu.
      Kyllä itse kullakin kestäisi aikaa tottua ruokaan jos heitettäisiin esimerkiksi Grönlantiin, tai Aasiaan ja eteen viskattaisiin paikallisia pöperöitä, kuten vaikka
      paistettua tai raakaa hyljettä tai koiralihaa tai rasvassa paistettu marsu (marsuja taidetaan syödä Etelä-Amerikassa tosin)

      Annat laktoositonta maitoa. Teet pöperöä hyvistä naksuista ja kosteista ruuista. Hankit eläinkaupasta naksut, pieniä pussia eri merkkejä. Naksuja, kosteaa ruokaa ja sekaan hieman vettä.
      Annat pikkuisen tuoretta lihaa tai tuoretta seitiä. Jätät ruoat esille sinne lähelle kissan salaista omaa pesää. Usein ensin käydään yöllä syömässä. Vaihdat ruoat tuoreisiin kaksi kertaa päivässä.
      Tuskin kissa itseään nälkään tappaa.
      "monta kertaa madotettuja" eläimiä olen kohdannut, joillakin jostain syystä niin paljon matoja, että on pitänyt eläinlääkärin vahvoihin matolääkkeisiin turvautua.
      Lisäksi kissa saattaa sairastaa monenlaista tautia, jotka vie ruokahalun.
      Madota, yritä ruokkia ja vie eläinlääkäriin jos et onnistu.
      Kissa on aika huono juomaan luonnostaan. Oma kissani tunsi suurta halua juoda kukkamaljakosta, vain silloin kun siinä oli kukat! Pitää olla tarjolla erilaisia astioita, aivankuin huomaamatta. Yksi tuttu piti itselleen juomalasia yöpöydällä ja havahtui että lasi on usein aamulla puolillaan, vaikka ei koskenutkaan siihen. Katti oli käynyt juomassa.

    • kissapehtoori

      Tarkemmin tietämättä, mitä kauppatoimia on tehty, veikkaan että pikkuveijarit on annettu vähän etuajassa. Liian aikaisin. Ahneuttaan, tai tietämättömyyttään. Jos onnistuu, anna pipetillä tippaa suoraan suuhun. Tällä menetelmällä tein pari raavasta kollia emonjättämistä.

    • kissamestari

      Pyri pitämään kissalle erilaisia penturaksuja tarjolla. Se ei välttämättä pidä ostamistasi raksuista, joten erimakuisia raksuja voisi kokeilla eri valmistajilta. Laita vettä isoon, kirkkaaseen läpinäkyvään kulhoon. Se yleensä houkuttelee kissaa juomaan.

      Tuossa tilanteessa ei auta kuin oikein yrittää vaan tarjota erilaisia ruokia. Vaihtele märkäruokamerkkejä (osta ensin vaikka yksittäispusseja jotta tiedät mistä kissasi pitää) ja koostumuksia.

      Maitoa ja maitotuotteita voi antaa kissalle. Harva kissa sietää laktoosia, joten laktoosittomana on hyvä kaikki maitotuotteet antaa. Mikäli kissa syö, sille saa antaa kaikkia lihoja (paitsi sisäelimiä, munuainen, maksa, kivipiira) raakana. Sianliha ja kanakin raakana, jos vaan maistuu.

    • Mirkkul1

      osta apteekista NutriPlus geeliä kissalle, se on lisäravinto
      "Erittäin maistuva vitamiineja, kivennäis- ja hivenaineita sekä runsaasti nopeasti vaikuttavaa energiaa sisältävä ravintolisä kaikille pieneläimille. Käytetään lisäravinteena erityisesti raskaassa fyysisessä rasituksessa oleville eläimille esim. metsästys- ja kilpailukautena sekä tiineyden ja imetyksen aikana, heikkokuntoisille vastasyntyneille eläimille sekä ihon ja karvapeitteen kunnon ylläpitämiseksi. Voidaan käyttää pääasiallisena ravinnonlähteenä sairaudesta tai leikkaukseta toipuville eläimille."

      sitten vaan kokeilemalla koitat tarjota eri ruokia: raakaa lihaa pieniksi paloiteltuna alkuun, eläinkaupan eri muodossa olevia märkäruokia (pasteija tyyppistä, hyytelössä paloja, kastikkeessa paloja, erilaista kuivamuonaa)

    • kissamestari

      Mirkkul1 mainitsikin NutriPlussan! Sitä voi toki tarjota, mutta pelkäksi ravinnoksi se ei sitten käy pennulle. Jotkut kissat eivät suostu syömään sitä sitten millään.. Royal Caninilla on oma toipilasruokansa, jota voisi kokeilla antaa.

    • kissa raasu

      Kiitokset kaikista vastauksista! (: Oltiin kissan kanssa sukulaisillani kylässä viikko, siellä aloitti syömisen ja juomisen heti niinkun ei mitään ongelmaa olisi ollut. :D Nyt kotona juo kunnolla ja ruoka maistuu, liharuokaan en edes laita raksuja sekaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      95
      6101
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5525
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2747
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      2005
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1748
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1611
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1583
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      136
      1459
    Aihe